Trump posuł nastroje w strefie euro?

forex waluty

Dziś w centrum uwagi:

  • Ostateczne dane nt. zamówień na dobra trwałe w USA za styczeń powinny potwierdzić (przejściowe) spowolnienie wzrostu inwestycji na początku 2018.
  • Publiczne wystąpienia głosujących członków FOMC (Dudley o skutkach huraganów i Breinard nt. bieżącej polityki pieniężnej) nie powinny zakłócić oczekiwań na podwyżkę stóp Fed na marcowym posiedzeniu.
  • Dane inflacyjne ze Szwajcarii za luty pokażą, że umocnienie CHF i efekty bazy obniżają inflację, co oddala perspektywę normalizacji polityki pieniężnej SNB.

Przegląd wydarzeń:

Rzecznik KE zapowiedział, że kolegium komisarzy UE, które zbierze się w środę, zajmie się reakcją na wprowadzenia przez USA ceł na import stali i aluminium. Będzie ona szybka, stanowcza, proporcjonalna i w pełni zgodna z zasadami WTO. Jednocześnie w USA narasta opór wobec propozycji D. Trumpa. Spiker Izby Reprezentantów P. Ryan przestrzega przed konsekwencjami wojny handlowej i wzywa do wycofania się z tego planu. Doradca prezydenta G .Cohn zwołuje natomiast spotkanie D. Trumpa z przedstawicielami branż uzależnionych od stali i aluminium.

Nastroje europejskich inwestorów wyraźnie pogorszyły się w marcu, na co wskazuje głębszy od oczekiwań spadek indeksu Sentix (do 24,0z 31,9 w lutym). Korekta wynikała przede wszystkim z pogorszenia oczekiwań (do 4,3 z 15,5), szczególnie w Niemczech. Może to być pierwsza reakcja na zapowiadany przez D. Trumpa wzrost protekcjonizmu oraz skutek niepewności politycznej.indeks

PMIdla sektora usług w strefie euro spadł w lutym do 56,2 z 58,0, poniżej wstępnego szacunku. Analogiczny indeks ISMdla usług w USA spadł w lutym nieznacznie do 59,5 z 59,9 (najwyższy odczyt od 12 lat), a szczegóły badania potwierdzają siłę ożywienia w amerykańskiej gospodarce (wspieranej w tym roku dodatkowo przez obniżkę podatków). Ostatnie względne zmiany danych makro ze strefy euro i USA sugerują, że tempo wzrostu PKB w strefie euro osiągnęło już cykliczny szczyt, natomiast gospodarka amerykańska może przyspieszyć w dalszej części tego roku.

Sprzedaż detaliczna w strefie euro wzrosła w styczniu o 2,3% r/r (oczekiwano stabilizacji dynamiki na poziomie 2,1% r/r z grudnia). Wynik mógł być lepszy, gdyby nie wyjątkowo ciepły początek zimy, który ograniczał sprzedaż odzieży. Efekt ten będzie zapewne odwrócony w lutym, kiedy było wyjątkowo zimno. Silnie wzrostowy trend nastrojów konsumentów (wykres poniżej) wskazuje na potencjał dla wzrostu dynamiki sprzedaży detalicznej.

Źródło: PKO Bank Polski