Życie na Marsie o krok bliżej: Interstellar Lab prezentuje kapsułę BioPod

Interstellar Lab kapsuła BioPod (4)
  • Samowystarczalny system do produkcji pożywienia jest kolejnym krokiem w misji Interstellar Lab ukierunkowanej na podtrzymywanie warunków do życia na Ziemi, Księżycu i Marsie dzięki produkcji oraz recyklingowi pożywienia, wody i powietrza
  • Technologia wirtualnych kopii bliźniaczych umożliwiła Interstellar Lab przeprowadzenie symulacji, testu i optymalizacji wydajności kapsuły BioPod oraz jej systemów biologicznych
  • W wyścigu do eksploracji kosmosu, bazujące na chmurze obliczeniowej rozwiązanie branżowe „Reinvent the Sky” pozwala innowacyjnym startupom szybciej uzyskiwać certyfikacje swoich produktów

Interstellar Lab kapsuła BioPod (2) Interstellar Lab kapsuła BioPod (3) Interstellar Lab kapsuła BioPod (4) Interstellar Lab kapsuła BioPod (1)Dassault Systèmes (Euronext Paris: #13065, DSY.PA) poinformowało, że Interstellar Lab, firma badawcza tworząca kapsuły i biosfery o kontrolowanym obiegu zamkniętym, generujące i przetwarzające żywność, wodę i powietrze, wykorzystała platformę 3DEXPERIENCE w chmurze do efektywnego projektowania i opracowania pierwszego prototypu o nazwie BioPod. Ten kontrolowany system do produkcji pożywienia jest kolejnym krokiem w misji, której celem jest konstruowanie gotowych stacji wyposażonych w infrastrukturę i zasoby  wspierające w sposób zrównoważony ludzkie życie na Ziemi, Księżycu i Marsie.

Firma Interstellar Lab użyła bazującego na platformie 3DEXPERIENCE rozwiązania branżowego „Reinvent the Sky”, które nie tylko usprawniło współpracę, ale także zapewniło narzędzia do optymalizacji i walidacji projektów. Zunifikowane i bezpieczne środowisko cyfrowe z wygodnym dostępem do aktualnych danych projektowych niezależnie od czasu i lokalizacji umożliwiło efektywną współpracę członkom zespołu z Francji i USA. Z pomocą technologii wirtualnych kopii bliźniaczych specjaliści przeprowadzili symulację oraz testy wydajności zarówno konstrukcji BioPod w ekstremalnych warunkach klimatycznych, jak również jej systemów biologicznych odpowiedzialnych za utrzymywanie optymalnego poziomu tlenu, dwutlenku węgla i oświetlenia, pozwalających na uprawę roślin.

– Zmiany klimatyczne zagrażają naszej planecie i mamy niewiele czasu na poprawę sytuacji. Pracujemy nad zupełnie nową koncepcją umożliwiającą nie tylko zrównoważone życie na Ziemi, ale także umożliwiającą planowanie przyszłych misji na Marsa – mówi Barbara Belvisi, założycielka i dyrektorka generalna Interstellar Lab. – Platforma 3DEXPERIENCE pozwala nam korzystać z najbardziej wydajnych procesów i eliminuje konieczność gruntowanego modyfikowania projektów. Funkcje platformy związane z administrowaniem programami i projektami pozwolą nam nie tylko efektywniej przechowywać dane, ale także skuteczniej zarządzać cyklem życia produktów.

BioPod to nadmuchiwana kapsuła o wymiarach 6 x 10 x 4,5 m (szer. x dł. x wys.) składająca się z podstawy kompozytowej oraz głównej i zewnętrznej powłoki z miękkich membran. Została ona zaprojektowana z myślą o zrewolucjonizowaniu produkcji pożywienia dzięki połączeniu zaawansowanej technologii uprawy z monitorowaniem predykcyjnym. Rozwiązanie to umożliwia uprawę roślin, które nie sprawdziłyby się w tradycyjnym modelu upraw zamkniętych.

W miarę ewolucji rozwiązania BioPod firma Interstellar Lab zamierza wykorzystywać technologię wirtualnych kopii bliźniaczych do monitorowania działania kapsuły oraz jej serwisowania, a także gromadzenia danych na temat produkcji pożywienia i kondycji środowiska. Platforma 3DEXPERIENCE usprawni także komunikację z dostawcami współpracującymi przy tworzeniu kolejnych modułów, ułatwi zwiększenie produkcji i rozszerzenie outsourcingu, a także pozwoli Interstellar Lab tworzyć fotorealistyczne interpretacje na podstawie trójwymiarowych modeli kapsuły BioPod dla skuteczniejszego komunikowania wizji firmy.

– W wyścigu o podbój kosmosu innowatorzy zaburzają tradycyjną dynamikę branżową, oferując nowe koncepcje kształtujące przyszłość systemów kosmicznych – mówi David Ziegler, wiceprezes Dassault Systèmes ds. przemysłu zbrojeniowego i lotniczego. – Platforma 3DEXPERIENCE pozwala wykorzystać najnowszą technologię w procesie rozwoju produktów i skrócić czas wprowadzania produktów na rynek przy użyciu tych samych narzędzi, z których korzystają największe firmy, ale znacznie niższym kosztem. Nowi gracze rynkowi mogą korzystać z wirtualnych kopii bliźniaczych, aby optymalizować projekty i zyskać przewagę nad konkurencją, a także promować bardziej zrównoważone sposoby na życie i odkrywanie.