Accenture przejmuje umlaut

Julie Sweet, CEO Accenture
Julie Sweet, CEO Accenture

Accenture wyraziło zgodę na przejęcie umlaut, firmy oferującej doradztwo i usługi inżynieryjne z siedzibą w Aachen w Niemczech. To przejęcie znacznie zwiększy skalę możliwości Accenture w zakresie wspierania klientów z sektora przemysłowego we wdrażaniu technologii cyfrowych takich jak sztuczna inteligencja, chmura obliczeniowa czy 5G. Cyfryzacja pozwoli na zmianę sposobu w jaki projektują, opracowują i wytwarzają swoje produkty, a także będzie wspierać ich funkcjonowanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Przejęcie umlaut oznacza zwiększenie potencjału Accenture Industry X o ponad 4.200 wiodących w swoich dziedzinach inżynierów i konsultantów w 17 państwach oraz zwiększy konkurencyjność Accenture w szeregu branż, np.: przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i obronnym, telekomunikacyjnym, energetycznym i usług komunalnych. Industry X łączy kompetencje z obszaru analityki danych oraz cyfryzacji z bogatym doświadczeniem inżynierskim, oferując klientom najszerszy pakiet usług w zakresie cyfryzacji funkcji inżynierskich, hal fabrycznych i działalności operacyjnej zakładów, zwiększając wydajność i przyspieszając proces przejścia od produktów opartych o hardware do produktów opartych o software, a także umożliwiając szybszy i bardziej elastyczny rozwój produktów.

„Przewidywaliśmy, że cyfryzacja obejmie ostatecznie każdy obszar działalności biznesowej przedsiębiorstw, także sposobu projektowania i wytwarzania produktów. Od blisko 10 lat budujemy w Accenture ekosystem partnerstw oraz zasoby, które pozwolą nam połączyć technologie cyfrowe z tradycyjnymi usługami inżynierskimi” – powiedziała Julie Sweet, CEO Accenture. „Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces transformacji cyfrowej w obszarze kluczowych procesów, a usługi umlaut w obszarze inżynieryjnym na najwyższym poziomie pozwolą nam odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie na doradztwo i usługi oraz potrzebę wprowadzania innowacji naszych klientów z sektora przemysłowego”.

Accenture rozbudowuje Industry X w chwili, gdy oprogramowanie w coraz większym stopniu przesądza o rynkowym sukcesie platform, produktów i usług w branżach, które wymagają wdrożenia inteligentnych rozwiązań w przedsiębiorstwach. Jednak badanie przeprowadzone przez Accenture wśród ponad 1.500 przedstawicieli kadry zarządzającej reprezentującej przemysł wskazało, że zaledwie 38% spółek zaimplementowało chociaż jeden projekt w celu cyfryzacji wytwarzania i produkcji .

„Zapewnienie naszym klientom doradztwa w zakresie inżynierii i produkcji cyfrowej na najwyższym światowym poziomie pomoże im w szybkim skalowaniu, przyspieszaniu wzrostu, poprawie produktywności

i bezpieczeństwa oraz wcielaniu w życie zasad zrównoważonego rozwoju w całej działalności operacyjnej” – powiedział Nigel Stacey, globalny lead Accenture Industry X. „Począwszy od konsumentów przez działy badań i rozwoju, łańcuchy dostaw, na halach fabrycznych kończąc – firmy, które wykorzystują potęgę danych i rozwiązań cyfrowych w celu budowania wartości, staną się, i pozostaną liczącymi się, odpornymi i odpowiedzialnymi”.

Pandemia COVID-19 pokazała, że większości przedsiębiorstw i ich łańcuchom dostaw daleko do odporności czy elastyczności wystarczających, by reagować na kryzysy. Technologie cyfrowe mogą wesprzeć firmy w minimalizacji zakłóceń na przykład dzięki szybkiemu przełączeniu się na zdalne sterowanie fabrykami czy dostarczaniu informacji w czasie rzeczywistym o zmieniających się oczekiwaniach rynku. Mogą też pomóc przedsiębiorstwom sprostać coraz wyraźniejszym oczekiwaniom względem nich, aby funkcjonowały w sposób odpowiedzialny i stosowały zasady gospodarki o obiegu zamkniętym i opracowywały coraz bardziej zrównoważone produkty.

Możliwości umlaut obejmują tradycyjne i cyfrowe usługi inżynieryjne; testowanie i walidację inteligentnych połączonych produktów; doradztwo strategiczne, organizacyjne i w zakresie usprawniania procesów, a także rozwój sprzętu i oprogramowania.

„Liderzy reprezentujący wiele branż, stojąc w obliczu nierozerwalnej relacji świata cyfrowego i produktów szukają zaufanego partnera, który rozumie ich biznes i może ich wesprzeć na każdym etapie podróży, która ma ostatecznie doprowadzić do osiągnięcia wymiernych korzyści w obszarach takich jak inżynieria i produkcja” – powiedział Marc Peter Althoff, dyrektor techniczny umlaut. „Cieszymy się, że możemy wnieść do Accenture Industry X naszą wyjątkową kulturę oraz ekspertyzę w obszarze inżynierii i doradztwa, dogłębną znajomość branż i wspólnie tworzyć możliwości oraz skalę, aby pomóc klientom w udanej transformacji cyfrowej”.

Umlaut będzie kolejną spośród 22 przejętych od 2017 roku przez Accenture spółek. Przejęcia mają na celu zwiększenie możliwości Industry X. Wśród ostatnio nabytych spółek są dostawca technologii operacyjnych Electro 80 (Australia), dostawca usług robotyki i automatyki przemysłowej Pollux (Brazylia), firma doradztwa operacyjnego Myrtle (USA) oraz firma doradztwa technologicznego SALT Solutions (Niemcy).

Zakończenie przejęcia podlega zwyczajowym warunkom. Warunki finansowe przejęcia nie są ujawnione.