Aktywność przemysłowa w Wielkiej Brytanii najwyższa od 10 miesięcy

Andrzej Kiedrowicz, ekspert KOI Capital
Andrzej Kiedrowicz, ekspert KOI Capital

Odczyt brytyjskiego PMI produkcyjnego pozytywnie zaskoczył rynki, wynosząc 53,3 pkt. w sierpniu, czyli znacznie powyżej oczekiwanych 49 punktów i lipcowego odczytu na poziomie 48,3 punktów. Po ogłoszeniu tego wskaźnika funt umocnił się około 1 proc. do głównych walut. Funt zyskuje obecnie do dolara około 0,8 proc. handlując w pobliżu poziomu 1,3250. Funt zyskuje do euro około 0,9 proc., a para EURGBP handluje nieco powyżej poziomu 0,8400. Do japońskiego jena funt zyskuje około 1,1 proc. handlując powyżej poziomu 137 jenów. Do złotego funt jest najmocniejszy od lipca handlując już powyżej poziomu 5,18. Na te dane pozytywnie zareagowała również brytyjska giełda, a indeks 250 największych spółek FTSE250 zyskuje obecnie ponad 1 proc., handlując powyżej poziomu 17900 punktów. Dla kontrastu – wskaźnik PMI dla strefy euro spadł do najniższego od 3 miesięcy poziomu 51,7 punktów, a największy wpływ na to miało spowolnienie wzrostu zamówień.

Metale przemysłowe oraz akcje spółek wydobywczych zyskują na wartości po najwyższym od dwóch lat odczycie chińskiego PMI dla przemysłu. Sierpniowy odczyt na poziomie 50,4 punktów vs. spodziewane 49,9 punktów, był pozytywnym zaskoczeniem dla rynku surowcowego, gdyż rosną oczekiwania odnośnie wzrostu popytu na surowce ze strony Państwa Środka.  W reakcji na dane ceny cynku notowanego na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosły o 1,2 proc. do najwyższego poziomu od maja 2015 roku, który wynosi 2,338 dolarów za tonę. Ceny ołowiu i cyny wzrosły o 1,1 proc. od najwyższych poziomów – od lipca i lutego. Natomiast ceny miedzi nie zareagowały zbyt optymistycznie na dane, rosnąc jedynie 0,4 proc., przez co metal wciąż handlowany jest w pobliżu sierpniowych minimów.

Ceny ropy WTI handlują już poniżej poziomu 45,5 dolarów za baryłkę, a od początku tygodnia strata wynosi już ponad 7 proc. Natomiast ceny ropy Brent handlują w pobliżu 46,50 dolarów za baryłkę. Minister Energii Rosji powiedział, że nie potrzebne są rozmowy o zamrożeniu produkcji, jeśli ceny ropy oscylują w pobliżu 50 dolarów za baryłkę. Natomiast Minister Energii Arabii Saudyjskiej zapowiedział, iż nie zwiększy on produkcji przed planowanym w przyszłym tygodniu nieformalnym spotkaniem członków państw OPEC w Algierii.

Po rozczarowującej końcówce sierpnia, europejskie indeksy rozpoczęły wrzesień na plusach wsparte notowaniami banków i firm wydobywczych. Niemiecki DAX zyskuje obecnie około 0,4 proc. handlując powyżej poziomu 10600 punktów, a francuski CAC40 zyskuje około 0,9 proc. handlując powyżej poziomu 4470 punktów. Z szeregu wyłamuje się WIG20, tracąc obecnie około 1 proc. i handlując poniżej poziomu 1780 punktów.

Andrzej Kiedrowicz
Chief Operating Officer

KOI Capital