Apartamenty nad morzem na fali wznoszącej. Sprzedaje się ich najwięcej od 2019 roku

sopot polskie morze

Ceny małych apartamentów nad morzem zaczynają się już od 11-12 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Im większa miejscowość, tym wyższe ceny. Nie bez znaczenia jest również standard apartamentu, fakt czy jest on zakupywany z rynku pierwotnego czy wtórnego oraz oczywiście odległość od morza. – Po kilku latach spowolnienia, w te wakacje telefony znowu się rozdzwoniły – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości. Najdrożej jest w Świnoujściu. Niższe ceny widać w Mielnie, Władysławowie, Rewalu czy Międzywodziu.

Przedsiębiorcy wyczuli wiatr zmian w polskich kurortach. „Apartamenty częściej wybierane niż hotele”

Przedstawiciele rynku nieruchomości przyznają, że – jak to nad morzem – zainteresowanie zakupem nieruchomości przychodzi „falami”. Po kilku słabszych sezonach, gdzie głównymi klientami deweloperów oraz sprzedawców indywidualnych byli cudzoziemcy, w tym sezonie widać odwrotny trend. Pytań o dostępne apartamenty na sprzedaż jest bardzo dużo, a transakcji jest najwięcej od roku 2019.

–  Inwestorów nie przerażają ceny, choć te, co oczywiste sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych za mały apartament blisko morza. Z naszych obserwacji wynika, że osoby, które decydują się na zakup, myślą o tym pod kątem inwestycyjnym. Polska turystyka bardzo się zmienia. Coraz częściej zamiast pobytu w hotelach, preferujemy wynajem apartamentów. Inwestorzy czują więc, że zakup atrakcyjnego apartamentu nad morzem jest szansą, by ich pieniądze nie traciły na wartości, a wręcz przeciwnie nieruchomość będzie na siebie zarabiać – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

– Wzrost zapytań jest znaczący, widzimy, że inwestorzy bacznie obserwują tendencje turystyczne w Polsce – dodaje Król.

Klienci zwracają uwagę przede wszystkim na lokalizację apartamentu, jakość wykończenia oraz możliwość komercjalizacji obiektu.

Najdroższe jest Świnoujście. Ceny apartamentów potrafią szokować

Jak kształtują się ceny apartamentów nad morzem? Eksperci zauważają, że rozstrzał wartości ofert jest znaczący.

– Apartamenty na rynku wtórnym, w mniejszych miejscowościach nadmorskich można znaleźć już za 10-12 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Dodajmy, że ich metraż zwykle nie przekracza 25 metrów kwadratowych. Atrakcyjniejsze lokalizacje, nowe budownictwo i widok na morze powoduje, że ceny rosną. Apartament z widokiem na morze w Rewalu może kosztować nawet 25 tysięcy złotych za metr kwadratowy – słyszymy.

– Najdroższe jest Świnoujście, gdzie finalizowanych jest obecnie szereg inwestycji deweloperskich. Za kawalerkę na parterze blisko promenady płacimy 20 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Im wyższa kondygnacja, tym wyższe ceny, nawet do 40-50 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Tutaj mówimy jednak o bardzo luksusowych propozycjach – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Największym zainteresowaniem cieszą się kawalerki i małe apartamenty – większość inwestycji deweloperskich nad morzem to właśnie budynki podzielone tylko na małe mieszkania.