Aż sześć szybkich podwyżek stóp procentowych?

Ostatnia decyzja agencji Fitch o wiarygodności Polski nie wzbudziła zbytniego zainteresowania. Co ciekawe w uzasadnieniu do ratingu znalazła się dość szokująca uwaga, o podwyżkach stóp procentowych. Aż sześć podwyżek, to byłoby duże uderzenie w spłacających kredyty mieszkaniowe.

Fitch ocenia, że w Polsce trudna jest sytuacja na rynku pracy. Niedobór pracowników będzie coraz większy, co wpłynie na zwiększenie dynamiki wynagrodzeń. W konsekwencji: na wzrost inflacji. Rada Polityki Pieniężnej ma określony cel inflacyjny, aby nie został przekroczony, powinny wzrosnąć stopy procentowe.

Sytuacja może stać się szczególnie skomplikowana. Bo z banku centralnego konsekwentnie otrzymujemy informacje, że do końca 2018 r. nie będzie podwyżek stóp procentowych. Natomiast Fitch ocenia, że na koniec 2019 r. powinny wzrosnąć do 3 proc., gdy obecnie to 1,5 proc. Gdyby Fitch miała rację, a RPP konsekwentnie pozostawałaby przy swych obecnych obietnicach, to w 2019 r. mielibyśmy aż sześć podwyżek stóp procentowych.

– Można być sceptycznym co do oceny agencji Fitch, ale sytuację trzeba uważnie monitorować, bo jest bardzo istotna także dla spłacających kredyty mieszkaniowe – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – To byłyby bardzo istotne zmiany dla tych, którzy mają kredyty hipoteczne w polskiej walucie.