Banki centralne wznowiły skup złota

inwestycja w złoto

Środowe posiedzenie RPP nie przyniosło niespodzianki. Stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie, a Rada Polityki Pieniężnej jest gotowa do dalszego wspierania gospodarki jeśli sytuacja będzie tego wymagać. Zarówno w Polsce, jak i na rynkach globalnych utrzymuje się silny apetyt na ryzyko, obecny od czasów amerykańskich wyborów prezydenckich. W piątek poznaliśmy dane z amerykańskiego rynku pracy. Mimo słabego odczytu i dużo niższej od oczekiwań kreacji nowych miejsc pracy indeksy amerykańskie zakończyły tydzień na rekordowych poziomach.

Silne wzrosty na rynkach wschodzących nie omijają Polski. Indeks szerokiego rynku WIG zakończył tydzień wzrostem o 3,76% i był to piąty wzrostowy tydzień z rzędu, a łącznie od początku listopada WIG wzrósł o 25,41%.Ciągle jednak indeks w tym roku pozostaje pod kreską na poziomie blisko -4,34%.

Warto zauważyć, że według raportu World Gold Council, po dwóch kolejnych miesiącach sprzedaży netto banki centralne wznowiły skup złota. Pojawiający się popyt ze strony tak dużych inwestorów oraz perspektywa kolejnych programów stymulacyjnych sprawia, że perspektywy dla wzrostu cen metali szlachetnych pozostają sprzyjające.

W tym tygodniu oczy inwestorów będą skierowane na negocjacje Unii Europejskiej z Wielką Brytanią w kwestii umowy handlowej. Brak porozumienia sprawi, że od 1 stycznia relacje handlowe między stronami napotkają szereg barier, które utrudnią swobodny handel. Również w tym tygodniu odbędzie się posiedzenie ECB, który podejmie decyzje w sprawie stóp procentowych (czwartek). Rynki oczekują gołębiej komunikacji i zwiększenia poziomu skupu aktywów.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.