„Bezpieczny Kredyt 2%” wpływa na rynek. Drożeją najmniejsze mieszkania

mieszkania nieruchomości

Coraz bardziej widoczny jest wpływ programów rządowych na rynek nieruchomości. Oprócz wzrostu popytu rosną też ceny mieszkań. W II kwartale 2023 r. podwyżki cen ofertowych najbardziej widoczne były w segmencie kawalerek. Średnia stawka za metr na rynku wtórnym poszła w górę w 14 z 18 miast wojewódzkich – wynika z cokwartalnej analizy cen, którą przygotował portal Nieruchomosci-online.pl.

– Chociaż „Bezpieczny Kredyt 2%” wystartował dopiero w lipcu, to jego efekt był już widoczny w II kwartale 2023 r. Na rynku wtórnym wzrost średniej ceny ofertowej najbardziej rzucał się w oczy w przypadku mniejszych metraży, co można tłumaczyć tym, że najczęściej takie mieszkania będą mogli nabyć beneficjenci programu. Ostatnie miesiące przyniosły więc zmianę sytuacji w segmencie kawalerek, ponieważ w I kwartale br. podwyżki były widoczne tylko w kilku miastach wojewódzkich – mówi Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl. Mieszkania według pokoi Mieszkania według standardu

Kawalerka w Warszawie kosztuje już prawie 16 tys. zł/mkw.

W II kwartale 2023 r. mieszkania 1-pokojowe podrożały w 14 z 18 miast wojewódzkich. Skala podwyżek w tym segmencie w większości analizowanych miast wynosiła 3-5% kw/kw., chociaż były wyjątki: średnia cena mkw. najbardziej wzrosła w Katowicach (o ponad 9%) i Gorzowie Wlkp. (o 7%). Warto zauważyć, że w Warszawie (wzrost o 5%) przeciętna stawka za kawalerkę mocno zbliżyła się już do 16 tys. zł/mkw., a w Gdańsku (wzrost o 4%) przekroczona została granica 14 tys. zł/mkw.

Delikatny spadek średniej ceny ofertowej kawalerek zaobserwowano tylko w Toruniu (o 1,8%) i Bydgoszczy (o 1,5%), a w Rzeszowie i Zielonej Górze stawki pozostały praktycznie na takim samym poziomie co w I kwartale.

Ceny mieszkań 2- i 3-pokojowych także wzrosły w wielu miastach (zwykle o 1-5%), jednak w tych segmentach nieco częściej pojawiały się już przypadki stabilizacji czy lekkich obniżek. W przypadku „dwójek” średnie ceny ofertowe praktycznie nie drgnęły w Łodzi, Poznaniu i Szczecinie, a spadły w Białymstoku, Lublinie, Opolu i Zielonej Górze (o około 2%). Stawka za metr mieszkania 3-pokojowego utrzymała się natomiast w relacji kwartał do kwartału w Bydgoszczy, Gorzowie Wlkp., Szczecinie i Toruniu, a spadła nieco w Katowicach (o 1,8%) i Opolu (o 1%).

Z perspektywy kupujących sytuacja najbardziej optymistycznie kształtowała się w segmencie mieszkań 4-pokojowych. Tam spadek średniej ceny ofertowej (o 1-4%) zanotowano w Gdańsku, Łodzi, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze.

– Należy więc zauważyć, że „Bezpieczny Kredyt 2%” wpłynął z jednej strony na wzrost cen małych mieszkań, a z drugiej na obniżki w przypadku tych największych, których zakup ze względu na limity nie będzie możliwy w największych miastach w Polsce. W przypadku mieszkań 3- i 4-pokojowych spadki średnich cen ofertowych przynajmniej o 1% odnotowano w 8 z 18 miast wojewódzkich – dodaje Alicja Palińska.

Stan bardzo dobry droższy nawet o ponad 2 tys. zł

– Analiza cen pokazuje też, jak wiele zależy jednak od standardu sprzedawanego mieszkania. Widać to chociażby na przykładzie różnicy pomiędzy deklarowanym stanem bardzo dobrym a stanem do remontu. W II kwartale 2023 r. wynosiła ona zazwyczaj 1300-2000 zł na metrze kwadratowym. A czasami nawet więcej. Jak w Gdańsku, gdzie średnia cena ofertowa mieszkania w stanie bardzo dobrym wynosiła 13,5 tys. zł/mkw., a do remontu 10,8 tys. zł/mkw. – wylicza Alicja Palińska z Nieruchomosci-online.pl.

Jeśli chodzi o procentowy udział mieszkań w określonym standardzie w ofercie dla danego miasta, największy odsetek mieszkań w stanie do odświeżenia był w Kielcach (15% oferty), a do remontu w Łodzi (22%). Największy udział mieszkań w stanie dobrym zanotowano w Warszawie (29%), w stanie bardzo dobrym w Gdańsku (45%), a w wysokim standardzie w Gorzowie Wlkp. (58%).

Zainteresowanych więcej niż przed rokiem

W okresie kwiecień-czerwiec zainteresowanie mieszkaniami z rynku wtórnego na Nieruchomosci-online.pl było zauważalnie wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Kiedy porównamy II kwartał 2023 r. do II kwartału 2022 r., liczba kontaktów z ogłoszeniodawcami na portalu była większa o blisko 13%.

Kiedy zestawimy natomiast I i II kwartał br., liczba zapytań ze strony osób poszukujących mieszkań była już zbliżona. Tym samym utrzymało się widoczne od początku roku wzmożone zainteresowanie mieszkaniami z drugiej ręki, które nastąpiło po słabym drugim półroczu 2022 r.