Biurowa Warszawa w budowie

1

Stołeczny rynek biurowy powiększył się w pierwszym kwartale 2017 roku o ponad 83 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej osiągając tym samym pułap 5,26 mln m kw. Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland szacują, że do 2020 roku w Warszawie powstanie kolejnych 890 tys. m kw biurowców, które obecnie znajdują się na różnych etapach zaawansowania prac. Rekordowa podaż i dojrzałość rynku powodują, że najemcy bardzo świadomie będą podejmować decyzje o wyborze nowych lokalizacji biurowych.

Więcej niewynajętych biur

Autorzy analizy „At a Glance Q1 2017 – Office Market Warsaw” prognozują, że na koniec roku wskaźnik pustostanów może wzrosnąć o 1-2 p.p. w stosunku do poziomu, który utrzymywał się na rynku przez kilka ostatnich miesięcy, tj. 14-15 proc. Dodatkowo, współczynnik pustych biur jest uzależniony od lokalizacji i wieku biurowców. Powyżej średniej plasują się nieruchomości zlokalizowane w obrębie Służewia Przemysłowego, gdzie wskaźnik pustostanów w pierwszych trzech miesiącach 2017 roku oscylował pomiędzy 17 a 19 proc. Z kolei biura z najmniejszym odsetkiem niewynajętej powierzchni charakteryzują przede wszystkim północną i wschodnią część centrum stolicy. Z punktu widzenia wieku biurowców, największą popularnością wśród najemców cieszą się te, które dostarczone na rynek zostały po 2010 roku. W tej grupie średnio aż 90 proc. powierzchni jest wynajęta.

Biurowce wolą Wolę

Z szacunków BNP Paribas Real Estate Poland wynika, że ponad 60 proc. z 890 tys. m kw. powierzchni biurowej będącej obecnie w budowie jest usytuowana przede wszystkim w granicach Woli i Śródmieścia. Zdaniem ekspertów, w najbliższych latach to właśnie Wola będzie wiodła biurowy prym wśród stołecznych dzielnic. Świadczy o tym liczba planowanych projektów, które na rynku dostępne będą po 2020 roku. Magnesami przyciągającymi inwestorów, deweloperów, a w efekcie również przyszłych najemców, są plany miejscowe jasno definiujące możliwości i funkcje zabudowy oraz bardzo dobry dostęp do transportu publicznego. Nie bez znaczenia jest również potencjał płynący z faktu obecności i rozbudowy drugiej nitki warszawskiego metra.

Czytaj również:  W Warszawie ciągle brakuje biur. Coworking rośnie w siłę

Centrum nadal w cenie

Od 20 do 22 EUR, tyle średnio kosztuje wynajęcie metra kwadratowego w topowym biurowcu położonym w centrum Warszawy. Eksperci BNP Paribas Real Estate podkreślają jednak, że w najbliższych kwartałach szczególnie starsze biurowce zlokalizowane w sercu stolicy są i będą zmuszone funkcjonować w warunkach szybko rosnącej konkurencji. Średnia stawka czynszów w centrum w pierwszych trzech miesiącach 2017 roku wynosiła ok. 16-18 EUR i w porównaniu z ubiegłym rokiem była niższa o 3 do 5 proc. Poza centrum, średnie stawki oscylowały w granicach 11-13 EUR. Za najlepsze biura oddalone od centrum trzeba było zapłacić miesięcznie 14-15 EUR za m kw.

Anna Staniszewska
Anna Staniszewska, Dyrektor, Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate, Europa Środkowo – Wschodnia

„Biurowy wyścig – z korzyścią przede wszystkim dla najemców – trwa w najlepsze. Każdy duży najemca zdecydowany na wynajem biura o powierzchni od 2 tys. mkw w górę może liczyć na naprawdę indywidualną ofertę z pakietem wielu korzyści. Finalnie, efektywna stawka czynszu w tego typu transakcjach jest średnio nawet 20-30 proc. niższa niż stawki wyjściowe” – Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych I Doradztwa

Miejsce pracy ma znaczenie

Standard biura, lokalizacja i udogodnienia w nim obecne coraz częściej są kartą przetargową, którą grają firmy chcąc zatrzymać albo przyciągnąć nowych pracowników. Zmiany społeczno-kulturowe, nowy styl pracy i coraz większe oczekiwania wobec pracodawców sprawiają, że najemcy zwracają uwagę na inne czynniki poza stawkami czynszu. Nowoczesne, ekologiczne projektowanie przestrzeni biurowych jest szczególnie ważne w branżach, w których to pracownicy wybierają pracodawców np. w IT czy branży finansowej.