Branża motoryzacyjna nakręca gospodarkę

0

– Branża motoryzacyjna w Europie Środkowo-Wschodniej korzysta na dobrych perspektywach wzrostu i na wysokiej dynamice sprzedaży samochodów – zauważa główny ekonomista Coface Grzegorz Sielewicz, nawiązując do wniosków z opracowanego przez tę firmę rankingu największych przedsiębiorstw regionu.

W tegorocznym zestawieniu Coface TOP 500 CEE dominują firmy z branży motoryzacyjnej – z całej „pięćsetki” aż 101 przedsiębiorstw działa w tej dziedzinie.
– Jest to branża, która w znacznym stopniu wspiera wzrost gospodarczy w całym regionie – tłumaczy w rozmowie z MarketNews24 Sielewicz.

Wśród najważniejszych inwestycji wymienia fabrykę Jaguar Land Rover na Słowacji, niedawno ogłoszoną inwestycję BMW na Węgrzech oraz planowaną fabrykę jednostek napędowych Mercedesa w naszym kraju.

Sielewicz zwraca uwagę na dużą rolę państwa w budowaniu dobrej kondycji sektora motoryzacyjnego. Wsparcie rządowe oraz zachęty inwestycyjne mocno przyczyniły się do realizacji dużych inwestycji u naszych południowych sąsiadów.

– Mniejsze od nas kraje – Czechy i Słowacja – produkują znacznie więcej samochodów, choć Polska była w tej dziedzinie liderem jeszcze w 2008 r. – przypomina ekonomista.

Czytaj również:  Technologia 5G zrewolucjonizuje rynek telewizji. Przyszłością będzie hybrydowy przekaz treści