Branża telekomunikacyjna obawia się kas fiskalnych

Przemysław Pruszyński Lewiatan
Przemysław Pruszyński
Rozdzielenie usług telekomunikacyjnych od świadczonych drogą elektroniczną będzie oznaczało, że te ostatnie zostaną objęte obowiązkiem prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych. Pogorszy to sytuację operatorów telekomunikacyjnych. Trudno też będzie, z technicznego punktu widzenia, dostosować usługi do nowych przepisów – uważa Konfederacja Lewiatan.
Usługi świadczone drogą elektroniczną, z uwagi na ich ścisły związek z usługami telekomunikacyjnymi są świadczone w sposób całkowicie zautomatyzowany i ciągły,
z pominięciem bezpośredniego kontaktu z klientem.- Objęcie ich obowiązkiem fiskalizacji spowoduje, że nie będzie możliwe wręczenie klientowi paragonu, czy sporządzenie raportu dobowego (usługi mogą być świadczone bez przerwy w ciągu 24h/dobę). Dlatego proponujemy, aby były one od 1 stycznia 2015 roku zwolnione z obowiązku prowadzenia kas fiskalnych – mówi Przemysław Pruszyński, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.Projekt rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, wprowadza istotne zmiany w zakresie podmiotów oraz usług, które zostaną objęte obowiązkiem fiskalizacji od 2015 roku, nie rozwiązuje jednak bardzo istotnej kwestii związanej z równolegle wprowadzaną zmianą do ustawy o podatku od towarów i usług dotyczącą definicji usług telekomunikacyjnych. Wiąże się ona z wchodzącymi w życie przepisami Rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z w zakresie środków wykonawczych do Dyrektywy VAT.

Właśnie rozporządzenie Rady (UE) wyklucza z dotychczasowej definicji usług telekomunikacyjnych usługi świadczone drogą elektroniczną. Powyższa zmiana oznacza, że dotychczasowa definicja usług telekomunikacyjnych zostaje w istotny sposób zawężona na potrzeby traktowania dla celów podatku VAT. Nowe brzmienie definicji rozporządzenia Rady wprowadza jednak takie rozgraniczenie usług telekomunikacyjnych od usług elektronicznych, które w praktyce, w aspekcie objęcia obowiązkiem fiskalizacji nie może być zrealizowane.

W praktyce – w dobie wykorzystania nowych technologii i postępu technicznego w branży telekomunikacyjnej (ale też w zgodzie z dotychczasowymi definicjami usług telekomunikacyjnych dla potrzeb VAT) wszystkie usługi związane bezpośrednio z telekomunikacyjnymi uznawane są również za usługi telekomunikacyjne i korzystają ze zwolnienia z obowiązku fiskalizacji.

Konfederacja Lewiatan