Brexit czy Grexit? Opuszczanie strefy coraz modniejsze

0

Opuszczanie struktur unijnych robi się najwyraźniej modne w niektórych kręgach. Po próbach Grecji, która strasząc wyjściem z unii walutowej ugrała pomoc na kolejne lata, przyszedł czas na Wielką Brytanię.

Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Na rynkach ostatnio modnym tematem są wszelkie wyjścia z różnych porozumień w ramach struktur unijnych. Po Grexicie, czyli wyjściu Grecji ze strefy euro, przyszedł czas Brexit czyli wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych. Co prawda premier Cameron zapowiedział referendum w tej sprawie na 2017 rok, aczkolwiek pomimo tego, że posiada on bezwzględną większość w parlamencie jego wynik wedle sondaży na razie wskazuje na wyraźną przewagę osób chcących pozostać w strukturach unijnych. Głównym celem tego referendum jest jednak poprawa pozycji negocjacyjnej Brytyjczyków.

Grecy wdrażają pakiety reform, aczkolwiek ze względu na bunt wewnątrz Syrizy rząd podchodzi ostrożnie do tematów i odkłada najtrudniejsze decyzje na później. Obecnie głosowane są ustawy na temat restrukturyzacji i ewentualnej likwidacji banków oraz zmiany w kodeksie postępowania cywilnego. Ograniczenie przechodzenia na wcześniejszą emeryturę, będące sporym problemem, czy opodatkowanie rolników zostało odłożone na sierpień. Powodem jest strach przed przegraniem głosowania. Warto zwrócić uwagę, że z rządowej koalicji przeciwko porozumieniu głosowało aż 32 deputowanych z 300 osobowego parlamentu. Gdyby teraz opozycja nie poparła reform przepadłyby one w głosowaniu. Na szczęście jak pamiętamy z głosowania nad porozumieniem z Unią opozycja zdecydowanie wspiera te działania.

Wyrazem zaufania rynków dla tego co dzieje się w Grecji jest wzrost ratingu kredytowego. Agencja Standard & Poor’s podniosła wskaźnik do CCC+ i ustawiła perspektywę na stabilną. Nie jest to oczywiście poziom atrakcyjny inwestycyjnie, ale pokazuje pewną tendencję. Co prawda opinie specjalistów co do możliwości wyjścia Grecji z obecnej spirali zadłużenia są mocno podzielone, są oni zgodni co do faktu, że obecna pomoc ustabilizuje sytuację na najbliższy czas.

Czytaj również:  Wzrost cen w Europie

Hrywna, waluta Ukrainy, która jeszcze przed kryzysem wyceniana była na ponad 40 groszy obecnie znajduje się na poziomie ok. 18 groszy. To i tak znaczna poprawa względem 11 groszy, do których spadła w kulminacyjnym momencie kryzysu w lutym. Jak ten kryzys wpływa na gospodarkę? Import towarów z Polski tylko w pierwszym kwartale spadł o 16%.

Dzisiaj o 11:00 odbędzie się publiczne wystąpienie Marka Belki. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na:
10:30 – Wielka Brytania – protokół z posiedzenia Bank of England,
14:00 – Polska – koniunktura gospodarcza,
16:00 – USA – sprzedaż domów na rynku wtórnym.

EUR/PLNKomentarz walutowy 22.07.2015
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 22.04.2015 do 22.07.2015

Kurs EUR/PLN po osiągnięciu minimów na 3,9700 utworzył trend wzrostowy. Oporem dla wzrostów jest ostatnie maksimum na 4,2400. Wsparciem do wybicia była linia na 4,1450. Kolejnego wsparcia należy oczekiwać w okolicach 4,1000 – 4,1050, gdzie w ostatnich dwóch miesiącach znajdowały się ważne minima.

CHF/PLNKomentarz walutowy 22.07.2015
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 22.04.2015 do 22.07.2015