Chińskie obligacje. Katalonia bez autonomii

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Od roku inwestorzy wyraźnie uciekają z chińskich papierów dłużnych. Katalonia po ogłoszeniu niepodległości utraciła decyzją rządu w Madrycie autonomię. Kierunki zmian w OFE w przyszłym roku.

Chiny coraz bardziej ryzykowne

Rynki w państwie środka właśnie odbijają sobie spokój z momentu XIX zjazdu Komunistycznej Partii Chin. Zdaniem wielu analityków podczas samych obrad sterowanie rynkiem wyraźnie wzrosło. Celem tych działań miało być zapewnienie spokojnego przebiegu zjazdu. Co zatem było tłumione? Wciąż trwa przecena chińskich obligacji. Ruch ten rozpoczął się w czwartym kwartale 2016 roku. Od tego czasu rentowność 10 letnich papierów wzrosła z 2,66% do 3,90%. Oznacza to, że Chiny muszą płacić prawie 50% więcej odsetek od zadłużania się. Warto zwrócić uwagę, że ostatni szczyt był w okolicach 4,6% zatem jesteśmy dość niedaleko od tych poziomów. Co powoduje ten ruch? Inwestorzy widzą obligacje chińskie w obliczu rosnących baniek spekulacyjnych jako mało pewne źródło trzymania pieniędzy. W rezultacie by ktoś był zainteresowany nabyciem cena musi odpowiednio wzrosnąć. Jeżeli zaufanie do długotrwałej polityki gospodarczej Chin wzrośnie powinniśmy oglądać powrót do poprzednich poziomów.

Zamieszania w Hiszpanii ciąg dalszy

Władze w Madrycie uchyliły autonomię Katalonii. Jest to odpowiedź na próby ogłoszenia przez ten region niepodległości. Co realnie to oznacza? Nie ma już rządu tej prowincji. Wszystkie funkcje przejmuje rząd w Madrycie. Bezpośrednio zajmować się prowincją będzie wicepremier i to na jego barkach jest teraz stabilizacja sytuacji w regionie. Ostatnie spadki euro względem dolara, do dawno niewidzianych okolic 1,16 były spowodowane nie tylko wypowiedziami Mario Draghiego ale również niepewnością co do dalszych wydarzeń na Półwyspie Iberyjskim.

Zmiany w OFE dopiero w 2018

Wedle informacji z Ministerstwa Finansów decyzja co do zmian w OFE ma zapaść w ciągu kilku miesięcy. Oznacza to, że w tym roku już jej nie zobaczymy. Przy tak dużej zmianie konieczne są dalsze konsultacje. Dodatkowo zdaniem niektórych obserwatorów w rządzie zgoda jest tylko co do likwidacji OFE. Nie ma natomiast zgody co do tego jak i gdzie lepiej ulokować te środki. Jeżeli ta informacja okaże się prawdą może nas czekać wesoła licytacja pomysłów.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 13:30 – USA – dochody i wydatki amerykanów,
  • 14:00 – Niemcy – inflacja konsumencka.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl