Co kupimy z Bezpiecznym Kredytem 2%?

mieszkania nieruchomości

Wiele wskazuje na to, że program Bezpieczny Kredyt 2% ruszy w czasie tegorocznych wakacji. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak duże nowe lokum będzie można kupić z jego pomocą.

Po stronie rządu widzimy determinację związaną z wprowadzeniem programu Bezpieczny Kredyt 2% jeszcze przed wyborami. Taki scenariusz wydaje się całkiem prawdopodobny i stanowi o przewadze rządowego pomysłu nad konkurencyjną propozycją darmowego kredytu mieszkaniowego. Program Bezpieczny Kredyt 2% już teraz wzbudza zainteresowanie wielu rodaków, choć jego faktyczne oprocentowanie po odliczeniu dopłaty może być bliższe stawki 4% niż 2%. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zatem policzyć, jaka może być maksymalna powierzchnia nowego mieszkania możliwa do zakupu w ramach opisywanego programu.

Projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wskazuje, że preferencyjny kredyt będzie miał maksymalną wartość wynoszącą 600 000 zł (dla małżonków i rodziców) lub 500 000 zł (w pozostałych przypadkach). Najwyższy dopuszczalny wkład własny to natomiast 200 000 zł według rządowych planów.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl obliczyli, jaką powierzchnię miałoby obecnie nowe mieszkanie kupowane za maksymalną wartość Bezpiecznego Kredytu 2% z wkładem, czyli 800 000 zł. Taki metraż uwzględniający trzyprocentowy rabat dewelopera i lutowe ceny z dużych miast wygląda następująco:
Wykres nr 1 - Średnia powierzchnia nowych mieszkań, które można by kupić za maksymalną wartość BK 2%

Powyższe wyniki prezentują się nieźle (z wyjątkiem Warszawy), ale warto pamiętać, że wiele osób nie będzie posiadało zdolności kredytowej na 600 000 zł oraz tak wysokiego wkładu własnego (200 000 zł). Wiele wskazuje, że przynajmniej w 2023 r. do pożyczenia kwoty 600 000 zł przykładowa rodzina „2+1” będzie potrzebowała dochodu netto na poziomie 10 000 zł – 11 000 zł miesięcznie.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl