Colliers International podsumowuje 2019 rok na łódzkim rynku biurowym

Marcin Włodarczyk, dyrektor regionalny Colliers International w Łodzi
Marcin Włodarczyk, dyrektor regionalny Colliers International w Łodzi

Według najnowszych danych Colliers International, wiodącej firmy doradczej na rynku nieruchomości komercyjnych, w 2019 roku w Łodzi oddano do użytku prawie 61 tys. mkw. biur, co sprawiło, że łączne zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na lokalnym rynku przekroczyły granicę pół miliona mkw. W mieście utrzymuje się również wysoki poziom zainteresowania ze strony najemców. W ubiegłym roku popyt brutto wyniósł 53,5 tys. mkw.

Łódzki Obszar Metropolitalny jest trzecią największą aglomeracją w Polsce, którą zamieszkuje ponad 1,1 mln osób, oraz szóstym największym biurowym rynkiem regionalnym kraju. Ze względu na duży potencjał ludzki, w tym silny ośrodek akademicki, centralne położenie w kraju oraz coraz szybsze połączenia kolejowe i drogowe ze stolicą, Łódź cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów i największych deweloperów, takich jak Avestus, Echo Investment,  Skanska, HB Reavis, czy Ghelamco. Znaczące inwestycje realizują Virako i MMG. Z wieloma z nich współpracowała firma Colliers.

— W 2019 roku łódzki zespół Colliers reprezentował najemców w transakcjach obejmujących w sumie 18,4 tys. mkw. Wspieraliśmy również firmę Avestus w komercjalizacji projektu Imagine, doradzając w transakcjach na 7,4 tys. mkw., dzięki czemu stopień wynajęcia obiektu osiągnął poziom ok. 75%. Łącznie więc doradzaliśmy w najmie prawie 26 tys. mkw. Tym samym nasz udział w rynku biurowym w Łodzi w 2019 r. wyniósł 48%, co stawia nas na pozycji lidera rynku wśród agencji nieruchomości w regionie — mówi Marcin Włodarczyk, dyrektor regionalny Colliers International w Łodzi.

Łódzcy eksperci Colliers reprezentowali klientów głównie przy zawieraniu nowych umów oraz w renegocjacjach z ekspansją. Największymi transakcjami, w których uczestniczyli w zeszłym roku były umowy najmu podpisane przez firmy Nordea, Asseco Poland i Idemia.

— W 2019 roku rozpoczęliśmy swoją działalność w Łodzi w roli zarządcy nieruchomości, przejmując w zarządzanie nowoczesny biurowiec w centrum miasta – Łódź 1. W kolejnych latach na pewno będziemy umacniać naszą pozycję w tym segmencie rynku — dodaje Marcin Włodarczyk.

Spektakularny rozwój łódzkich hubów

W ostatnich latach Łódź znacząco poprawiła swój wizerunek i pozycję biznesową. W mieście umacnia się podział na 3 główne huby biurowe: Nowe Centrum Łodzi (NCŁ), okolice skrzyżowania al. Mickiewicza i al. Piłsudskiego z ul. Piotrkowską, a także okolice skrzyżowania Marszałków – al. Piłsudskiego z al. Śmigłego-Rydza i ul. Kopcińskiego.

Spektakularny rozwój miasta szczególnie widać na terenie Nowego Centrum Łodzi, wielofunkcyjnej przestrzeni, gdzie powstaje szereg inwestycji o różnym przeznaczeniu. Najważniejszą, zakończoną w minionym roku jest biurowiec Brama Miasta. NCŁ jest doskonałym przykładem rosnącego w siłę trendu projektowania śródmiejskich kwartałów łączących w jednym miejscu wszystkie funkcje: biurową, mieszkaniową, rozrywkową, handlową, usługową czy hotelową.

Rośnie znaczenie powierzchni flex

Rok 2019 był rokiem ogromnego popytu na operatorów biur elastycznych, tzw. powierzchni flex. Rośnie znaczenie biur instant i coworkingów, a ich operatorzy zaczęli coraz mocniej eksplorować rynki regionalne. Znaczna część graczy z tego sektora, która już wynajęła powierzchnię, zacznie funkcjonować dopiero w roku 2020. Będzie to więc dla nich czas przejścia na stronę podażową, sprawdzian rynku i rentowności coworkingowych modeli biznesowych. W tym roku w Łodzi pojawią się kolejni duzi gracze.

Andrzej Szczepanik, ekspert z łódzkiego biura Colliers International
Andrzej Szczepanik, ekspert z łódzkiego biura Colliers International

— Duża podaż z pewnością skłaniać będzie deweloperów do bacznego obserwowania popytu, który w ostatnich latach był stabilny. W 2020 roku współczynnik pustostanów nieznacznie wzrośnie i będziemy obserwować wypełnianie się realizowanych inwestycji. W najbliższych kwartałach okaże się, które z planowanych długo projektów ruszą, a na które będziemy musieli jeszcze trochę poczekać w drodze do równowagi między popytem a podażą na lokalnym rynku biurowym — mówi Andrzej Szczepanik, ekspert z łódzkiego biura Colliers International.

W 2019 roku czynsze w Łodzi odnotowały niewielki wzrost, a eksperci Colliers przewidują utrzymanie się tendencji wzrostowej także w tym roku. Stawki wywoławcze w najlepszych budynkach kształtują się na poziomie 13,50 EUR/mkw./miesiąc.