Czy banki oferują jeszcze absolutnie darmowe konta?

0

Czy można jeszcze korzystać z absolutnie darmowego konta bankowego, bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków? Można, ale obecnie na rynku znajdziemy tylko jedno takie konto. W ramach akcji edukacyjnej Miliony Polaków analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl wzięli pod lupę ofertę 103 rachunków bankowych sprawdzając ile i za co trzeba obecnie zapłacić.

Średnia opłata za prowadzenie konta, wśród wszystkich ofert dostępnych na rynku, wynosi obecnie 8,83 zł. To jednak nie oznacza, że każdy klient musi tyle zapłacić za sam fakt posiadania rachunku. Aż 47 ofert kont dla dorosłych, dzieci i studentów zakłada brak opłat za prowadzenie konta bez konieczności spełniania dodatkowych warunków.

Konto to jednak tylko początek, aby móc z niego sensownie korzystać potrzebna jest również karta debetowa. Za kartę przyjdzie dziś zapłacić średnio niecałe 3 zł (2,88), ale i w tym wypadku dzięki szerokiej ofercie znajdziemy aż 43 oferty, w których bank nie naliczy miesięcznej opłaty za użytkowanie karty (bezwarunkowo). Dodatkowo, aż 50 ofert umożliwia dokonywanie bezpłatnych wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce. Jednak średnia opłata na rynku za pobranie gotówki z bankomatu to 3,41 zł.

Po połączeniu tych dwóch elementów znajdziemy już tylko 17 ofert, w których, zarówno prowadzenie konta, jak i użytkowanie karty, będzie bezpłatne bez konieczności spełnienia określonych warunków aktywności przez klienta. Średnia rynkowa opłata takiego „zestawu” to aż 11,70 zł. Zestawiając wszystkie trzy elementy – a więc prowadzenie konta, użytkowanie karty oraz wypłaty z bankomatów, pozostaje tylko jedna oferta, w ramach której klient nie poniesie opłat bez żadnych warunków.

– Banki zachęcają klientów do aktywności, oczekują przelewania wynagrodzenia czy dokonywania określonej liczby lub wartości transakcji kartą. Wówczas ofert pozwalających na uniknięcie opłat jest znacznie więcej – zaznacza Karol Wilczko, jeden z organizatorów akcji Miliony Polaków. – Warto dobrze analizować ofertę oraz uwzględniać swoje potrzeby i możliwości w zakresie spełnienia określonych warunków wykorzystania rachunków bankowych. Dzięki temu bez najmniejszego problemu znajdziemy pakiet usług bankowych za które nie trzeba będzie nic płacić – dodaje.

Czytaj również:  Skanery 3D znajdują coraz więcej zastosowań. Wykorzystywane są zarówno przy budowie metra, jak i w smartfonach

Między innymi w tym celu uruchomiona została akcja Miliony Polaków, której celem jest z jednej strony edukowanie klientów banków jak rozsądnie i tanio korzystać z podstawowych usług bankowych, z drugiej natomiast, w ramach akcji przeprowadzone zostanie badanie opinii klientów dotyczące tego, z jakich usług chcą korzystać i ile mogliby za to zapłacić. Badanie potrwa do połowy lipca, już teraz swój głos oddało ponad 12 tysięcy osób. Przeprowadzenie badania bezpośrednio wśród klientów pozwoli określić, jak powinno wyglądać idealne konto osobiste dla Polaków. Patronat nad akcją objął Związek Banków Polskich, który poprzez swoje zaangażowanie pragnie przekazać głos opinii publicznej i środowisku bankowemu. Akcję również bezpośrednio wspiera  już 5 banków.