Czy internet rzeczy zmieni świat?

IOT - Internet of Things

Technologia internetu rzeczy ang. Internet of Things znana pod skrótem IoT ma za zadanie skomunikowanie wszelkich urządzeń i rzeczy, tworząc sieć w celu optymalizacji procesów produkcyjnych, logistycznych oraz poprawy ogólnej jakości życia i korzyści płynących z użytkowania urządzeń. Internet rzeczy można porównać do gigantycznej, wirtualnej sieci, która dzięki szczegółowej analizie i integracji może skracać procesy decyzyjne, przyspieszać i optymalizować produkcję, umożliwiać analizę danych i eliminację błędów w infrastrukturze.

IoT może tworzyć niemal wszystko, od domowej klimatyzacji oraz “inteligentnego” centralnego ogrzewania przez sygnalizację świetlną, samochód wybierający najkrótszą z dostępnych dróg do celu i smartwatch analizujący pracę serca po rozwiązywanie złożonych problemów w produkcji przemysłowej czy globalnych łańcuchach dostaw.
Czy internet rzeczy zmieni świat

Internet of Things staje się jednym z głównych tematów rozmów wśród prezesów giełdowych spółek wyprzedzając popularnością tematy takie jak: inwazja na Ukrainę, recesja, chmura obliczeniowa, transformacja cyfrowa czy Covid. Źródło: IoT Analytics

Jak działa IoT i dlaczego jest potrzebny?

Choć sama nazwa Internet of Things została pierwszy raz użyta dopiero w 1999 roku przez Kevina Ashtona, cała koncepcja IoT zdążyła nabrać wielowymiarowego znaczenia ze względu na możliwą skalę zastosowania i adopcji wśród miliardów nowych urządzeń zintegrowanych w sieci. Skoncentrujemy się zatem na dwóch przestrzeniach: przemyśle i łańcuchach dostaw, które mogą stanowić motor dla jej dalszego rozwoju.

Wszystkie czujniki i urządzenia dostarczają dane na temat stanu, w jakim się znajdują. Istotne jest jednak w jaki sposób dane te są emitowane, gdzie są agregowane i jak je analizować. Dlatego sieć IoT tworzy chmurę, do której trafiają opisane we wspólnym języku informacje, dzięki czemu urządzenia mogą komunikować się ze sobą, a systemy analityczne – zbierać i integrować dane z wielu źródeł umożliwiając komunikację i dokładną analizę z pomocą AI lub zespołów analityków.

Zasadniczo IoT opiera się na kilku fundamentach:

  • Narzędzia – sprzęt lub maszyny zdolne emitować i agregować dane bez ingerencji zewnętrznej
  • Skomunikowanie – wysyłanie i odbieranie danych na dowolne odległości, również poza Ziemię w czasie rzeczywistym
  • Oprogramowanie – czyli systemy IT, które zajmują się przetwarzaniem, zbieraniem i zabezpieczaniem otrzymywanych danych
  • Integracja – która umożliwia współpracę urządzeń w ramach systemów IT na każdym etapie

Czy internet rzeczy zmieni świat 2

Lista pokazuje kluczowe dla technologii IoT przypadki wykorzystania takie jak zdalna kontrola aktywów, automatyzacja procesów, zdalne zarządzanie pojazdami czy śledzenie lokalizacji. Źródło: IoT Analytics

Dwa kluczowe sektory

Przemysł – Industrial Internet of Things obejmuje połączone i współpracujące ze sobą urządzenia dzięki IT. Współpraca ta obejmuje przemysłowe systemy sterowania, komputery, mobilne urządzenia i czujniki. Dzięki integracji IoT implementujące nową technologię firmy ograniczają ryzyka produkcyjne, optymalizują procesy wewnętrzne i przyspieszają wymianę danych między zakładami. Technologia IoT w produkcji i przemyśle ściśle współdziała z innymi nowoczesnymi technologiami jak: sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, analiza big data, przetwarzanie brzegowe i chmura obliczeniowa.

Łańcuchy dostaw – Mimo odejścia pandemii COVID-19 na dalszy plan wyzwania jakie stoją przed logistyką wciąż są aktualne w obliczu zmian w geopolityce, kryzysu energetycznego i przestoju chińskiej gospodarki. Internet of Things redukuje ryzyko i koszty co pozytywnie wpływa na marżowość i może tworzyć asymetryczne przewagi nad konkurencją. Dzięki komunikacji urządzeń na wszystkich etapach od produkcji po wysyłkę, śledzenie i głęboką analizę IoT umożliwia m.in.: inteligentne zarządzanie flotą i towarami, automatyzację procesów uzupełniania zapasów, ocenę wydajności i analizę tzw. “wąskich gardeł”. Umożliwia też kontrolę zasobów w czasie rzeczywistym i zdalną diagnostykę.

Kto może zyskać?

Choć zaimplementowana technologia IoT może przyspieszyć cyfryzację i wydajność w niemal każdej branży, bezpośrednim beneficjentem jej adopcji są spółki, które dostarczają oprogramowanie i rozwiązania w ramach nowej, wirtualnej infrastruktury. Wybraliśmy trzy technologiczne spółki, które w naszej ocenie mogą stać się beneficjentami rozwoju i wzrostu znaczenia internetu rzeczy.

Cisco Systems

Cisco jest światowym gigantem w dostarczaniu sprzętu sieciowego dla przedsiębiorstw, co w bezpośredni sposób poddaje spółkę ekspozycji na rozwój wysoko zaawansowanych rozwiązań IoT. Jednym z flagowych projektów Cisco jest platfotma Kinetic, która umożliwia dystrybucję danych między urządzeniami i aplikacjami używanymi w danym biznesie a centralną siecią łączącą infrastrukturę informatyczną podmiotu. To jednak nie wszystko, autorskie rozwiązania IoT amerykańskiej spółki są powszechnie stosowane w zarządzaniu efektywnością linii produkcyjnych (Nissan Motor korzysta właśnie z rozwiązań Cisco w automatyzacji robotów na liniach montażowych), systemach transportu miejskiego (prowadząc ruch komunikacyjny w taki sposób, aby ograniczyć ryzyko powstawania niedogodnych korków ulicznych) czy w transporcie towarowym (rozwiązania IoT firmy Cisco implementuje m.in. Port w Rotterdamie, jedno z największych centrów przeładunkowych na świecie).

Dla dalszej wyceny walorów Cisco kluczowym jest, w jaki sposób będzie się kreował popyt na infrastrukturę informatyczną w czasie podwyższonych obaw o światową recesję. Niemniej jednak, zapotrzebowanie na transformacje infrastruktury informatycznej w firmach nadal rośnie, a przyszłe lata mogą przyspieszyć ten trend. Rosnąca adopcja pracy zdalnej wymusza na przedsiębiorstwach inwestycje w zwiększanie przepustowości oraz efektywności sieci. W chwili obecnej wskaźnik P/E wynosi 15.11 (dla indeksu S&P 500 jest to obecnie 20.24). Stopa dywidendy wynosi 3,48%.
Czy internet rzeczy zmieni świat 3Prognoza wydatków przedsiębiorstw w zależności od segmentu w miliardach USD. Dobre perspektywy popytowe na zaawansowane systemy informatyczne może wspierać biznes Cisco w szerokiej perspektywie. Źródło: Bloomberg

Samsara

Samsara jest spółką technologiczną, która działa bezpośrednio w branży Internet of Things, debiutowała na NASDAQ jesienią 2021 roku. Firma koncentruje się na zwiększaniu wydajności klientów w ramach platformy technologicznej Connected Operations Cloud, która umożliwia agregację i wykorzystanie danych w ramach IoT. Jej partnerem są zarówno duże firmy jak Ford Motor jak i podmioty rządowe jak m.in. miasto Boston. Spółka udostępnia kompleksowe rozwiązania zarówno dla agencji rządowych jak i małych korporacji, a jej celem jest włączenie do platformy COC jak największej liczby klientów z wielu branż.

Dzięki analizie danych podmioty korzystające z usług Samsary są zdolne do analizy i opracowania praktycznych wniosków oraz różnego rodzaju optymalizacji prowadzonych biznesów i operacji. Wspomniany Connected Operations Cloud znajduje zastosowanie w produkcji, transporcie, energetyce, opiece zdrowotnej i handlu.

Akcje Samsary wyglądają na ryzykowne na tle innych spółek oferujących usługi IoT, jednak potencjalnie mogą przynieść wysokie zwroty jeśli spółce uda się stworzyć optymalny model biznesowy i przyciągać coraz większą liczbę klientów. Aktualnie wskaźnik P/B Samsary wynosi 7,50 co znaczy, że spółka notowana jest z wysoką premią zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nie jest jeszcze rentowna. Jednocześnie obrazuje to, że oczekiwania rynku wokół jej przyszłości pozostają wysokie.
Czy internet rzeczy zmieni świat 4Mimo rekordowego osłabienia głównych indeksów oraz blisko 30% spadków NASDAQ w pierwszej połowie 2022 roku inwestorzy instytucjonalni nie prowadzili dystrybucji walorów firmy i zwiększyli swoje udziały w Samsara. Źródło: Fintel.io

Xerox

Spółka znacznie osunęła się od rekordowych wycen z czasów hossy dot-com, gdy korzystała na wzroście popularności kserokopiarek. Xerox dysponował szeregiem patentów, z których korzystały m.in. Apple i Microsoft i wciąż posiada szeroką wartość intelektualną (Palo Alto Research Center). Teraz ma ambicje by odzyskać dawną świetność dzięki technologii druku 3D, która znajduje zastosowanie w produkcji i przemyśle. Spółka opracowuje energooszczędne, zaawansowane technologicznie czujniki. Flagowym produktem firmy jest drukarka 3D ElemX, która w lipcu tego roku zadebiutowała jako pierwsze urządzenie tego typu w Marynarce Wojennej USA. Xerox w kwietniu 2022 roku zawarł strategiczną umowę z firmą Siemens. Kluczowa dla przyszłości firmy stanie się dalsza adopcja jej autorskich technologii, które mogą okazać się szczególnie potrzebne w dobie problemów w łańcuchach dostaw i niedoborów.

1 lipca, w wieku 59 lat odszedł CEO Xerox, John Visentin, w związku z czym Xerox będzie musiał zmierzyć się z budową strategii. Wpływowym akcjonariuszem spółki pozostaje miliarder, Karl Icahn posiadający 22% udziałów, który znany jest z wywierania wpływu przedsiębiorstwa, których jest udziałowcem. W najbliższym czasie kwestia przejęcia ze strony HP może ponownie wrócić, prawdopodobnie ze wsparciem Icahna, który w przeszłości próbował do niej doprowadzić.

Spółka posiada atrakcyjny dla inwestorów opierających się na analizie fundamentalnej wskaźnik P/B na poziomie 0,54 oraz wskaźnik P/E na poziomie 12 przy średniej S&P 500 na poziomie 20,24.
Czy internet rzeczy zmieni świat 5
Z technicznego punktu widzenia walory Xerox notowane są obecnie w rejonie oporów wyznaczonych przez 50- dniową, wykładniczą średnią kroczącą (niebieska krzywa) oraz zniesienie 23,6% Fibo fali spadkowej zapoczątkowanej w marcu 2021. Źródło: xStation 5

Autor: Eryk Szmyd i Mateusz Czyżkowski, analitycy XTB