Dalsze wzrosty rentowności obligacji skarbowych

forex giełda (2)

Miniony tydzień przyniósł dalsze wzrosty rentowności obligacji skarbowych zarówno w Polsce, jak i na rynkach amerykańskich. Wzrost rentowności obligacji o stałym oprocentowaniu oznacza spadek ich ceny, co odbija się na wynikach funduszy inwestujących w obligacje stałokuponowe. Negatywny sentyment na rynku długu przełożył się na spadki na rynkach akcji oraz metali szlachetnych. Cena złota w pierwszym tygodniu marca spadła o kolejne 1,93% i jest blisko poziomu z czerwca 2020, a srebro zakończyło tydzień z niemal sześcioprocentową stratą. Za tymi spadkami podążały wyceny naszych funduszy metali szlachetnych. Blisko 20% przecena złota od zeszłorocznego szczytu i solidne fundamenty dają nadzieje na zbliżanie się do końca spadkowej korekty w trendzie, który nadal pozostaje wzrostowym.

Na koniec tygodnia amerykański senat przyjął pakiet fiskalny, którego planowana wartość wynosi 1,9 bln USD. Jako, że inwestorzy już od dłuższego czasu oczekiwali, że zostanie on przyjęty, ta informacja nie wpłynęła znacząco na rynki. W tym tygodniu prace nad pakietem będą nadal trwały i jest prawdopodobne, że finalizacja pakietu nastąpi w ciągu najbliższych kilku dni.

W środę 3 marca odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Nie przyniosło ono zaskoczeń i stopy procentowe zostały utrzymane, a ponadto podczas piątkowej konferencji prezesa NBP została przekazana informacja, że bazowym scenariuszem RPP jest utrzymanie stóp do końca obecnej kadencji RPP, mimo wzrostu oczekiwań inflacyjnych. Kontynuowany jest także program skupu obligacji Skarbu Państwa i obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa.

W tym tygodniu, w czwartek, odbędzie się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Prawdopodobnie jego głównym tematem będzie sytuacja na rynku obligacji. Podczas konferencji prasowej Prezes EBC Christine Lagarde ma ogłosić nowe kwartalne prognozy banku centralnego.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.