Jest dobrze jak nigdy. Trwa dobra passa rynku mieszkaniowego w Łodzi

Michał Styś, OPG Property Professionals
Michał Styś, OPG Property Professionals

W całym ubiegłym roku w mieście włókniarzy sprzedano ponad 2,2 tys. lokali, od zeszłego lata przybyło zaś ponad 30 nowych inwestycji. Eksperci OPG Property Professionals – autorzy najnowszego raportu rynku pierwotnego w Łodzi prognozują: pozytywna koniunktura i rosnący popyt to znak, że rok 2017 może się okazać jeszcze lepszy!

rozmieszczenie inwestycji mieszkaniowych w ŁodziLatem tego roku (stan na czerwiec 2017) deweloperzy obecni na rynku pierwotnym w Łodzi oferowali około 3,3 tys. nowych mieszkań, rozsianych po blisko stu inwestycjach, wliczając w to kolejne etapy zapoczątkowanych wcześniej projektów. W parze z podażą rośnie popyt na kolejne lokale. Od czerwca 2016 do czerwca 2017 do sprzedaży trafiło łącznie 2,6 tys. mieszkań – ponad 35% z nich znalazło już swoich nabywców. W samym 2016 zapotrzebowanie na mieszkania w Łodzi wzrosło o ponad jedną trzecią w porównaniu do roku poprzedniego.

Polesie dominuje, Śródmieście goni, Bałuty pięknieją

Podobnie jak przed rokiem, rynek najmocniej zasiliły nowe realizacje na Polesiu. Dużą zmianą okazał się aż trzykrotny wzrost podaży w centrum miasta, za którym przede wszystkim stoją cztery duże inwestycje: drugie etapy Pomorska Park (ponad 300 lokali), Ilumino (ponad 250 lokali) i Gdańska 141 (ponad 200 lokali), a także nowy projekt Neopolis (ponad 200 lokali). Warto ponadto zwrócić uwagę na rozwój oferty na Bałutach, co prawdopodobnie stanowi efekt coraz lepszego dostępu północnej części Łodzi do infrastruktury drogowej wokół miasta.

Michał Styś, OPG Property Professionals
Michał Styś, OPG Property Professionals

Jak podkreślają eksperci OPG Property Professionals, inwestorzy rozważający zakup mieszkania na Bałutach mają coraz większe pole manewru. – Na północy Łodzi obserwujemy wyraźny rozwój kameralnych inwestycji wpływających pozytywnie na różnorodność oferty mieszkaniowej, aczkolwiek brakuje projektów, które na większą skalę porządkowałyby przestrzeń miejską. Brakuje dużych terenów inwestycyjnych. Wyjątkiem może być spodziewana inwestycja ATAL w kwartale ulic Drewnowskiej, Zachodniej, Lutomierskiej i Żytniej, naprzeciwko Manufaktury – ocenia Michał Styś, szef firmy.

– Przykładów inwestycji napędzających odradzanie się kolejnych kwartałów jest więcej w południowej części miasta. Chociażby na Górnej, gdzie już wkrótce rusza II etap osiedla ART MODERN – dodaje.

Są mieszkania, są chętni

Andrzej Szczepanik, OPG Property Professionals
Andrzej Szczepanik, ekspert OPG Property Professionals

Dynamiczny wzrost popytu w zeszłym roku oraz stale poszerzająca się oferta stanowią dobry prognostyk dla deweloperów, którzy mają szanse zakończyć rok 2017 kolejnym wzrostem sprzedaży. Zwłaszcza, że w 2016 najwięcej mieszkań znalazło swoich nabywców dopiero pod koniec roku. Pomimo to, na cennikach póki co nie widać większych zmian. – Rynek łódzki rozwija się dynamicznie, lecz stabilnie. Brak większych wahań cen można odczytywać jako równowagę pomiędzy popytem i podażą – wyjaśnia Andrzej Szczepanik, ekspert OPG Property Professionals. – Dla miasta to na pewno bardzo pozytywna wiadomość – dodaje.

To co warto odnotować to fakt, że z rynku praktycznie zniknęły oferty poniżej 4500 zł/mkw. Osoby poszukujące taniego mieszkania największą szansę na znalezienie dogodnej oferty mają na Polesiu i Górnej. Największy wzrost cen odnotowano na Bałutach i Widzewie. Średnie ceny ofertowe w 2016 w Łodzi kształtowały się na poziomie 4900 zł/mkw., zaś ceny transakcyjne – o blisko 150 zł/mkw. mniej.

Jak chcą mieszkać łodzianie?

Anna Kwaśny, OPG Property Professionals
Anna Kwaśny z biura sprzedaży osiedla ART MODERN

Spore zmiany dotknęły strukturę oferowanych lokali. Po raz pierwszy w historii mieszkania 3-pokojowe i większe stanowiły ponad połowę wprowadzonych do sprzedaży lokali. W katalogach deweloperów prym po raz kolejny wiodły mieszkania o powierzchni ponad 60 mkw. Mniejszy wybór miały osoby poszukujące kawalerek oraz lokali 2-pokojowych. A o jakie metraże łodzianie pytali przez ostatni rok najczęściej?

– Obserwujemy ostatnio bardzo duże zainteresowanie lokalami małymi, poniżej 40 mkw., a także mieszkaniami do 60 mkw. – wyjaśnia Anna Kwaśny z biura sprzedaży osiedla ART MODERN. Jak dodaje, chętnych zyskują w Łodzi także formaty niestandardowe. – Wraca moda na lofty, dlatego w ramach II etapu inwestycji wprowadziliśmy do oferty klasyczne, dwupoziomowe apartamenty o powierzchni do 120 mkw. oraz warianty nieco bardziej kompaktowe: dwu- i trzypokojowe o powierzchni od 45 mkw. – dodaje.

Dobry prognostyk

W Łodzi buduje się coraz więcej, a znaczna część mieszkań znajduje nabywców już na etapie dziury w ziemi. Choć rynek najmu ma się dobrze, obserwowane zmiany w strukturze podaży mogą sugerować coraz większą chęć do osiedlania się w Łodzi. To dobry sygnał zarówno dla deweloperów, jak i miasta.