Rok Donalda Trumpa. Bezrobocie w Polsce w dół

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Donald Trump został wybrany na prezydenta rok temu. RPP raczej nie zmieni stóp procentowych. Spadek bezrobocia w Polsce.

Rok od wyboru Donalda Trumpa

Od wyborów w USA minął już rok. Warto w tym miejscu porównać jakie były prognozy a jakie są realia. Wielu analityków wskazywało na politykę mocnego dolara i zaszkodzenie giełdom. Co się wydarzyło? Po samych wyborach dolar owszem umocnił się względem głównych walut. Jednak po 5 miesiącach inwestorzy nie mieli już złudzeń i rozpoczęli odwracać pozycję. W rezultacie względem euro dolar jest obecnie tańszy o 5% niż w momencie wyborów. Co stało się na giełdach? Znowu mamy szczyty na większości indeksów. Jak widać Donald Trump okazał się zupełnie inny niż sądzono.

Posiedzenie RPP w sprawie stóp procentowych

Dzisiaj wczesnym popołudniem poznamy decyzję Rady. Zdaniem analityków będzie to brak zmian. Wielu specjalistów wskazuje na szkodliwość niskich stóp procentowych utrzymywanych tak długo. Z drugiej strony członkowie tego gremium są pod presją polityków. Niskie stopy procentowe podnoszą wzrost PKB. W przypadku gdyby rosły mogłoby to negatywnie wpłynąć na ten jakże ważny dla rządzących parametr. Niskie stopy to również słabsza waluta, a zatem wsparcia rozwoju eksporterów. W rezultacie perspektywa wzrostu stóp procentowych zdaniem ekonomistów jest dopiero za pół roku.

Dalszy spadek bezrobocia w Polsce

Wskaźnik bezrobocia spadł w październiku do wartości 6,6%. Jest to kolejny najniższy wskaźnik od przemian ustrojowych przełomu lat 80 i 90. Warto zwrócić uwagę, że ten dobry wynik skorzystał na pewnym zbiegu okoliczności. Mowa o obniżce wieku emerytalnego. Wśród osób, które przeszły na emeryturę dzięki przywróceniu niższego wieku. Osoby bezrobotne znacznie chętniej wybrały tą formę niż osoby pracujące. Otwartym wciąż jest pytanie jak nisko może bezrobocie spaść. Kolejne miesiące powinny wyhamować, lub nawet delikatnie odwrócić ten ruch. Powodem jest koniec prac sezonowych. Z drugiej strony za stabilizacją bezrobocia przemawia powoli zjawisko bezrobocia naturalnego. Pewna część osób po prostu nie będzie szukać pracy. Czy to z powodu świadczeń socjalnych pozwalających na bierność zawodową, czy też nie mogąc znaleźć w danym momencie stanowiska spełniającego swoje ambicje.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

16:30 – USA – tygodniowa zmiana zapasów paliw,

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl