Dr Filip Granek, CEO Co-founder firmy XTPL, zwycięzcą 16. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku

ey

Założyciel spółki XTPL i twórca innowacyjnej w skali globalnej technologii umożliwiającej ultraprecyzyjny druk nanomateriałów, dr Filip Granek, został zwycięzcą 16. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Wygrał także w kategorii Nowy Biznes. W kategorii Produkcja i Usługi zwyciężył Bartłomiej Skrzydlewski z firmy Amplus. W kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność statuetka trafiła do rąk Krzysztofa Kostowskiego – twórcy firmy PlayWay. W trakcie Gali, która odbyła się 22 listopada na warszawskim Służewcu, przyznano także nagrody specjalne, które otrzymali: Edward Bajko ze Spółdzielczej Mleczarni Spomlek, Jarosław Królewski z Synerise i Adam Mokrysz z Grupy Mokate.

Od lat powtarzamy, że pasja, wizja, aspiracje i konsekwencja to cechy, które wyróżniają polskich przedsiębiorców. Mamy zaszczyt współpracować z nimi jako firma, a także wyróżniać ich w ramach polskiej edycji międzynarodowego konkursu i programu EY Przedsiębiorca Roku. Finaliści tegorocznej 16. edycji konkursu reprezentują zróżnicowany profil działalności i modeli biznesowych, jednak łączy ich ambicja i poszukiwanie nowych i innowacyjnych sposobów na rozwój swoich firm. Serdecznie gratuluję zwycięzcom poszczególnych kategorii i trzymam kciuki za ich dalsze sukcesy. Zwycięzca – EY Przedsiębiorca Roku 2018 – już w czerwcu w gronie prawie 60 przedsiębiorców z całego świata będzie reprezentował Polskę podczas światowego finału konkursu – mówi Jacek Kędzior, Partner Zarządzający EY Polska.

Zwycięzcy kategorii głównych

Filip Granek jest założycielem spółki XTPL i jednym z najlepszych na świecie specjalistów w zakresie nowoczesnych technologii wytwarzania ogniw słonecznych oraz technologii opartych o nanomateriały. Zaprojektowany przez XTPL unikatowy układ drukujący pozwala na niezwykle dokładne nanoszenie na podłoże specjalnie skomponowanego w laboratoriach firmy nanotuszu i tworzenie dedykowanych struktur w skali submikronowej. Przełomowość tego rozwiązania polega na umożliwieniu precyzji jakiej nie można osiągnąć żadną inną metodą druku na świecie, a która pozwoli na wytwarzanie zaawansowanych urządzeń, takich jak np. ogniwa słoneczne, wyświetlacze czy biosensory przy wykorzystaniu tanich i skalowanych metod druku. Filip Granek w kierowaniu firmą stawia przede wszystkim na ludzi – profesjonalnych, utalentowanych i pełnych pasji.

Jury uhonorowało Filipa Granka tytułem EY Przedsiębiorca Roku 2018 za „pracę nad technologią przełomu, która ma poważną szansę, aby zmieniać świat na lepsze.”

Jury było pod ogromnym wrażeniem innowacyjności i nowych technologii wykorzystywanych przez kandydatów. Świadczy o tym werdykt – zwycięzca tegorocznej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku stworzył technologię, która jest innowacyjna w skali globalnej i którą chronią międzynarodowe zgłoszenia patentowe. Zaprojektowany przez XTPL unikatowy układ drukujący pozwala na niezwykle dokładne nanoszenie na podłoże specjalnie skomponowanego w laboratoriach firmy nanotuszu i może być wykorzystany m.in. w elektronice, medycynie czy ochronie materiałów wartościowych. Marzeniem Filipa Granka było stworzenie technologii, która zrewolucjonizuje wiele sektorów globalnego rynku. Trzymam kciuki, aby udało mu się również podbicie Monte Carlo – dodaje Bartłomiej Smolarek, Partner w dziale Doradztwa Transakcyjnego EY, Audytor konkursu EY Przedsiębiorca Roku.

Filip Granek będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2019, który rozstrzygnie się w czerwcu przyszłego roku w Monako. O tytuł najlepszego przedsiębiorcy globu Polak będzie rywalizował ze zwycięzcami lokalnych edycji konkursu z ponad 60 państw świata.

Filip Granek z XTPL zwyciężył także w kategorii Nowy Biznes, w której jury wyróżniło go „za wykorzystanie własnego doświadczenia naukowego do tworzenia innowacyjnego na skalę światową produktu”.

W kategorii Produkcja i Usługi statuetkę otrzymał Bartłomiej Skrzydlewski z firmy Amplus „za nieustanne dążenie do stworzenia międzynarodowego lidera w branży spożywczej przy zachowaniu dbałości o jakość i bezpieczeństwo produktu”. Amplus jest wiodącym producentem i dystrybutorem świeżych owoców i warzyw, jedną z bardziej innowacyjnych firm w Polsce w branży rolno-spożywczej. Od 2016 roku firma posiada jedną z najnowocześniejszych powierzchni magazynowych w Polsce i w Europie. W styczniu 2018 roku, z udziałem technologów produkcji Amplus, powstało Centrum Badawczo-Rozwojowe Agro Smart Lab, którego celem jest wdrażanie innowacji w rolnictwie.

Statuetkę w kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność otrzymał Krzysztof Kostowski z PlayWay za „stworzenie unikalnego modelu biznesowego, w którym rozwinięta firma z branży tworzy warunki do rozwoju dla początkujących i kreatywnych przedsiębiorców”. Firma jest producentem i wydawcą średnio i niskobudżetowych gier, które tworzy we współpracy z około 30 spółkami zależnymi oraz licznymi zespołami wewnętrznymi. Model biznesowy przedsiębiorcy polega na jednoczesnym tworzeniu kilkunastu niskobudżetowych tytułów, co pozwala zmniejszyć ryzyko w przypadku niepowodzenia jednego z nich.

Laureaci nagród specjalnych

W tym roku Jury zdecydowało o przyznaniu trzech nagród specjalnych – „za wprowadzenie przedsiębiorstwa z sektora rolno-spożywczego na ścieżkę sukcesu dzięki specjalizacji produkcji w powiązaniu z tak żywą w Polsce ideą spółdzielczości” nagrodę otrzymał Edward Bajko ze Spółdzielczej Mleczarni Spomlek.

Wyróżnienie „za stworzenie spółki technologicznej, w której twórca umiejętnie połączył działalność akademicką z przedsiębiorczością” otrzymał Jarosław Królewski z firmy Synerise.

Jury w porozumieniu z Polskim Funduszem Rozwoju – Partnerem Konkursu, przyznało także Nagrodę Specjalną za ekspansję międzynarodową. Wyróżnienie otrzymał Adam Mokrysz z Grupy Mokate „za przekształcenie spółki regionalnej w spółkę operującą na kilku kontynentach”.

Jury konkursu

Tegorocznych zwycięzców wybrało niezależne od EY jury. W jego skład wchodzą wybitne osobowości biznesu oraz laureaci poprzednich edycji konkursu:

 • Jerzy Koźmiński – Przewodniczący Jury, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
 • Paweł Buszman – Przedsiębiorca Roku 2015, Prezes Zarządu American Heart of Poland
 • Marcin Grzymkowski – Przedsiębiorca Roku 2016, Prezes Zarządu eobuwie.pl
 • Marcin Iwiński – Przedsiębiorca Roku 2008, Wiceprezes Zarządu CD Projekt
 • Adam Krzanowski – Przedsiębiorca Roku 2014, Prezes Grupy Nowy Styl
 • Piotr Krupa – Przedsiębiorca Roku 2017, Prezes KRUK S.A.
 • Krzysztof Pawiński – Przedsiębiorca Roku 2011, Prezes Grupy Maspex Wadowice
 • Ewald Raben – Przedsiębiorca Roku 2012, Prezes Grupy Raben
 • Jacek Siwicki – Prezes, Przewodniczący Rady Dyrektorów Enterprise Investors
 • Kinga Stanisławska, Partner Zarządzający i Założyciel Experior Venture Fund
 • Andrzej Wiśniowski – Przedsiębiorca Roku 2013, Twórca firmy WIŚNIOWSKI

Partnerzy konkursu: PKO Bank Polski, Polski Fundusz Rozwoju, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Harvard Business Review Polska, Gazeta Wyborcza, Puls Biznesu, TVN24 BiS.

Partner Gali: Tor Wyścigów Konnych Służewiec.