Działalność nierejestrowana. Prowadź sklep internetowy bez firmy!

e commerce handel

Co to jest działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana, działalność nieewidencjonowana i działalność nierejestrowa to tak naprawdę to samo. Jest to forma działalności osoby fizycznej, która pozwala prowadzić firmę na próbę, bez konieczności jej rejestracji w CEIDG. Najważniejsze fakty o działalności nierejestrowanej to:

 • Prowadzenie działalności nierejestrowanej nie wymaga opłacania składek ZUS (zarówno na ubezpieczenie zdrowotne, jak i społeczne). Nie generuje więc żadnych kosztów stałych.
 • Limit miesięcznego przychodu dla działalności nierejestrowanej wynosi połowę płacy minimalnej. W 2020 roku jest to 1300 zł.
 • Przychód z działalności nierejestrowanej i pracy na etacie nie sumuje się.
 • Działalność nierejestrowana pozwala wypróbować swoje pomysły na biznes np. na sklep internetowy.
 • W przypadku sprzedaży bez firmy, działalność nierejestrowana będzie wymagała prowadzenia jedynie uproszczonej ewidencji sprzedaży, a nie pełnej księgowości.

Sprawdź, jakie możliwości da Ci działalność nierejestrowana i jak ją prowadzić!

Podstawa prawna działalności nierejestrowanej

Podstawą prawną działalności nierejestrowanej jest Konstytucja Biznesu, czyli pakiet ustaw wprowadzających ulgi dla przedsiębiorców. Pojęcie działalności nierejestrowanej weszło w życie 30 kwietnia 2018 roku i od tej pozwala prowadzić drobną działalność zarobkową bez konieczności rejestracji firmy.

Co ważne, prawo nakłada obowiązek rejestracji działalności gospodarczej do 7 dni od momentu przekroczenia limitu miesięcznego przychodu dla działalności nierejestrowanej, który wynosi 50% płacy minimalnej wyznaczonej na dany rok.

Jak założyć działalność nierejestrowaną i gdzie zgłosić?

Celem wprowadzenia działalności nierejestrowanej jest m.in. zminimalizowanie biurokracji dla początkujących przedsiębiorców. Właśnie dlatego działalności nierejestrowanej nie trzeba nigdzie zgłaszać. Co więcej, jej założenie nie wiąże się z koniecznością złożenia ani jednego wniosku bądź wizytą w urzędzie. Warunki, jakie musisz spełnić, by móc korzystać z działalności nierejestrowej:

 1. Brak wspólników w prowadzonej działalności.
 2. Wykonujesz prace nieobjęte koncesjami i dodatkowymi licencjami np. sprzedajesz ręcznie wykonywane meble w sklepie internetowym.
 3. Uzyskujesz miesięczny przychód z tytułu działalności nierejestrowanej, który nie przekracza połowy pensji minimalnej.
 4. Przez ostatnie 5 lat nie prowadziłeś firmy.

Założenie działalności nierejestrowanej to po prostu rozpoczęcie sprzedaży bądź innej formy zarabiania. Pamiętaj, że gdy na koncie pojawią się pierwsze wpływy, musisz je odnotować i kontrolować, czy nie przekraczasz określonego przez ustawodawcę limitu.

Sklep internetowy bez firmy

Działalność nierejestrowana umożliwiła prowadzenie sklepu internetowego bez firmy zupełnie legalnie! I choć w pełni zwalnia Cię z opłacania składek ZUS, nie zmienia przepisów obowiązujących w pozostałych obszarach. Co to w praktyce oznacza?

 • Prowadząc sklep internetowy bez firmy skorzystasz ze zwolnienia z kasy fiskalnej. Wyjątkiem będą produkty, które niezależnie od formy sprzedaży muszą być na niej rejestrowane. Są to np. perfumy. Wykaz znajdziesz w ustawie.
 • Prowadząc sklep internetowy bez firmy skorzystasz ze zwolnienia z podatku VAT. Wyjątek stanowią produkty objęte obowiązkowym VAT-em np. kosmetyki.
 • W swoim sklepie internetowym musisz zamieścić regulamin. Możesz napisać go samodzielnie lub zlecić jego wykonanie firmie prawniczej.
 • Pomimo, że sprzedajesz bez firmy, obowiązują Cię wszelkie koncesje i obostrzenia. Do sprzedaży alkoholu potrzebujesz koncesji, a przy sprzedaży żywności rejestracji w Sanepidzie.

Przy sprzedaży zdecydowanej większości produktów możesz zarówno ze zwolnienia z fiskalizacji, jak i odprowadzania podatku VAT. Oznacza to, że odpowiedni dobór asortymentu jeszcze wyraźniej zminimalizuje liczbę koniecznych do dopełnienia formalności.

Działalność nierejestrowana a podatek dochodowy

Działalność nierejestrowana, jak każda inna działalność dochodowa, podlega opodatkowaniu. Podatek dochodowy w działalności nierejestrowanej rozliczany jest na koniec roku, z pomocą formularza PIT. Do wprowadzenia danych służy rubryka „9. działalność nierejestrowana”.

Pamiętaj, że podatek rozliczany jest w formie niedopłaty. Oznacza to, że całość kwoty zapłacisz na koniec roku. Tu w zależności od Twojej sytuacji finansowej warto przyjąć jedną z dwóch strategii:

 1. Odkładaj co miesiąc określoną kwotę na poczet przyszłego podatku.
 2. Opłać podatek na koniec roku np. ze zwrotu podatku, który przysługuje Ci z innych źródeł.

Oczywiście, podczas rozliczenia uwzględnisz koszty uzyskania przychodu, które musisz być w stanie udokumentować np. paragonami za użyte do produkcji Twoich produktów materiały.

Kiedy warto prowadzić sklep internetowy bez firmy?

Przy wyborze asortymentu do sklepu internetowego prowadzonego bez firmy musisz pamiętać o tym, że obowiązuje Cię limit miesięcznego przychodu. Jest to całość kwoty, którą otrzymujesz od klienta. W 2020 roku wynosi ona 1300 zł.

Sklep internetowy bez firmy warto prowadzić wtedy, gdy koszt zakupu bądź produkcji artykułów nie jest wysoki, a możliwa do uzyskania marża satysfakcjonująca. Taka konfiguracja pozwoli maksymalizować zyski z prowadzonej sprzedaży. Wśród rzeczy, które opłaca się sprzedawać bez firmy znajdują się:

 • autorskie e-booki, zdjęcia, grafiki oraz pozostałe pliki cyfrowe;
 • wszelkiego rodzaju rękodzieło i dodatki handmade;
 • drewniane meble ogrodowe (szczególnie te mniejsze);
 • płócienne torby, bransoletki.

Jak widzisz, działalność nierejestrowana pozwala zarabiać na pasji bez konieczności ponoszenia opłat związanych z prowadzeniem firmy. Możliwość prawną warto wykorzystać także wtedy, gdy chcesz sprzedawać inne artykuły, a Twoim celem jest przekonanie się, czy klienci będą nimi zainteresowani.

Jak założyć sklep internetowy bez firmy?

Założenie sklepu internetowego bez firmy umożliwia oprogramowanie Sky-Shop.pl. Gotowe rozwiązanie w systemie abonamentowym sprawia, że tuż po konfiguracji uruchomisz sprzedaż. Bez wiedzy z zakresu IT, bez martwienia się o serwery, z pełnym wsparciem technicznym – prosto, szybko i sprawnie! A wszystko już za 99 zł miesięcznie.

kreator szablonu sklepu
Rysunek 1 Kreator Szablonu Sklepu w Sky-Shop.pl

Swój własny sklep internetowy ułożysz z kafelków, wybierając spośród gotowych modułów, a gdy zechcesz – wprowadzisz zmiany w kilka minut. Co więcej, dostępne funkcje pozwalają na prowadzenie sprzedaży wielokanałowej m.in. w: sklepie internetowym, na Allegro, na Facebooku, na eBay’u i wielu innych miejscach.
Co ważne, Sky-Shop.pl umożliwia sprzedaż plików cyfrowych wraz z zaawansowaną konfiguracją sposobu oraz ograniczeń wysyłki materiałów do odbiorcy. Od własnego sklepu internetowego dzieli Cię tylko krok!

 1. Załóż sklep internetowy w Sky-Shop.pl
 2. Wybierz nazwę dla e-sklepu i zarejestruj domenę
 3. Wprowadź produkty do sklepu lub skorzystaj z oferty hurtowni współpracujących z osobami bez firmy
 4. Sprzedawaj i zarabiaj!

Załóż sklep internetowy i testuj wszystkie funkcje oprogramowania Sky-Shop.pl bezpłatnie przed 14 dni!

Kinga Tobała, Content Marketing Specialist w Sky-Shop.pl