Działy zakupów idą na wojnę z… niepewnością

Z czym będą musiały zmierzyć się zakupy produkcyjne (direct) w najbliższych latach?

analizy raporty

Kupcy, specjaliści ds. sourcingu oraz kierownicy działów zakupów czy logistyki muszą brać pod uwagę coraz więcej czynników, które potencjalnie mogą zagrażać ciągłości działań, które prowadzą. Dodatkowo, obecne otoczenie biznesowe ma tendencję, w skali mikro- i makroekonomicznej, do generowania zmiennych, którymi nikt nie zaprzątał sobie głowy nawet w najbardziej ekstremalnych scenariuszach.

– Koncentracja na optymalizacji procesów, rozwoju zarządzania danymi i ich analityki, trafny dobór nowoczesnych narzędzi ułatwiających pracę, zabezpieczanie strategicznych łańcuchów dostaw i relacji z dostawcami to tylko niektóre z koniecznych działań, jakie podjąć muszą zakupy by pozostać kreatorem wartości, w coraz bardziej kompleksowym i zmiennym otoczeniu – mówi dr Tomasz Gonsior, Partner w OptiBuy.

Jednym ze polecanych przez ekspertów sposobów, w celach kontradykcji rosnącej niepewności biznesowej, jest skupienie się na rozwoju i zacieśnianiu relacji z dostawcami. Znajduje to odzwierciedlenie w technologiach wdrażanych w nowoczesnych działach zakupów. Według Hackett Group (Key Issues Study, 2019), systemy zarządzania relacjami z dostawcami znajdują się na 3. miejscu na liście rozwiązań technologicznych dla zakupów, których poziom wykorzystania w firmach odnotuje największy wzrost na przestrzeni najbliższych lat. Jednocześnie, wykorzystanie potencjału płynącego z zarządzania relacjami z dostawcami znajduje się wśród 5 krytycznych obszarów niezbędnych w rozwoju zakupów.

Na 1. miejscu listy kluczowych zmian w zakupach, przygotowanej przez Hackett Group, znajdziemy ‘poprawę umiejętności analitycznych’. U podstaw minimalizacji ryzyka leży poznanie zasad rządzących rynkami oraz interpretacji danych z nich płynących. Pomaga to nie tylko lepiej przewidywać zagrożenia, ale przenosić wiedzę na… papier. Na przykład, przy tworzeniu kontraktów, w których bardzo często jedna klauzula może mieć gigantyczne znaczenie.

Przy przetwarzaniu ogromnych ilości danych, z pomocą – jak zawsze – przychodzi technologia. Digitalizacja całych firm staje się faktem, a pracochłonne działania przenoszone są na uczące się programy czy rozwiązania angażujące sieci neuronowe – sztuczną inteligencję.

– Działy zakupów stanowią co raz ważniejszą część zmieniającej się organizacji. Obserwacje naszych klientów wskazują na to, że transformacje cyfrowe nie mogą się obyć bez przetransformowania również działu zakupów. Budowanie takiej świadomości pozwala w dużym szerszym stopniu budować zespoły, które są co raz bardziej interdyscyplinarne – mówi Piotr Gałka, Radca Prawny w SSW Pragmatic Solutions.

Nie należy jednak zapominać o fundamentalnej funkcji zakupów, tj.: trzymania w ryzach kosztów firmy. Czy zawsze oznacza to jednak oszczędności stricte finansowe?

Praktyczna wiedza w zakresie zarządzania relacjami z dostawcami, rynków surowców i walut,  zakupów rozwiązań IT dla biznesu oraz generowania oszczędności w firmach produkcyjnych będzie przewodnim tematem najbliższych warsztatów specjalistycznych PROCON Workshops organizowanych przez firmę doradczą i organizatora konferencji oraz wydarzeń zakupowych – OptiBuy oraz jej partnerów.

Zajęcia poprowadzą doświadczeni trenerzy i praktycy: Agata Kulikowska (Tauron), Jacek Jarmuszczak, Jaromir Łuszczewski (ekspert i jeden z najlepiej ocenianych prelegentów konferencji PROCON), a także przedstawiciele kancelarii SSW Pragmatic Solutions, którzy od lat zaangażowani są w procesy zakupowe kompleksowych rozwiązań IT – Łukasz Węgrzyn, Piotr Gałka oraz Zuzanna Kietlińska.

Dwa pierwsze warsztaty odbędą się we Wrocławiu już 22 maja w ramach cyklu – Direct Procurement: „Zarządzanie relacjami z dostawcami (SRM)” oraz „Ruchy cenowe surowców i walut – Strategia negocjacji i konstruowania kontraktów w praktyce”. „Strategie generowania oszczędności w przedsiębiorstwie produkcyjnym” oraz pierwsze warsztaty z cyklu zakupu usług IT („Lean Procurement – jak szybciej, celniej i taniej kupować i kontraktować usługi IT dostarczane w modelu Agile”) już na początku czerwca w Warszawie.

Więcej informacji: http://myprocon.pl/wydarzenia-procon-workshops/