Dzień, na który czekali wszyscy inwestorzy rynku walutowego

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Wedle wszelkiego prawdopodobieństwa FOMC na wieczornym posiedzeniu odwróci tendencje na rynku i zamiast podwyżek stóp procentowych, wrócimy do ruchu obniżkowego.  Powinniśmy się dziś spodziewać zwiększonej zmienności na rynkach.

Czekając na decyzję

Rynki czekają na decyzję Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Już dzisiaj o 20:00 poznamy nową wartość stóp procentowych w USA. Pół godziny później odbędzie się konferencja prasowa. Jakiego komunikatu możemy się spodziewać? Analitycy są niemal zgodni, że na tym posiedzeniu dojdzie do obniżki o 0,25%. Obecnie większość obserwatorów zastanawia się, czy w tym roku zobaczymy jeszcze dwa, czy może nawet trzy cięcia stóp (wliczając dzisiejsze). Rynki walutowe są w miarę spokojne, ale od początku tygodnia euro zyskuje względem dolara.

Bez recesji we Włoszech

Dzisiaj o 12:00 poznaliśmy dane na temat wzrostu PKB we Włoszech. Analitycy spodziewali się spadku zarówno kwartalnego, jak i rocznego, odpowiednio o 0,1% i 0,2%. Jednak w obydwu przypadkach wartość wyniosła okrągłe 0. Część obserwatorów traktuje te dane z przymrużeniem oka, jako delikatnie podkręcone. Niemniej jest to dobra wiadomość dla włoskiego rządu, który może mówić, że na Półwyspie Apenińskim nie ma recesji. Od strony technicznej recesja ma miejsce dopiero wtedy, gdy drugi kwartał z rzędu obserwujemy spadek PKB. Oznacza to (w przypadku negatywnego scenariusza), że jeśli dane nie będą się poprawiać, to  przynajmniej oficjalny regres opóźnił się o 3 miesiące.

Euro otarło się o 4,30

We wtorek kurs euro niemal dotarł do poziomu 4,30 zł. Jednak tuż przed osiągnięciem tej granicy pojawiło się na rynku wielu sprzedających, którzy uznali, że to dobry moment na realizację zysków. Z tego powodu dzisiaj jesteśmy już niemal grosz niżej. Frank zatrzymał się na poziomie 3,89 zł, nie docierając do bolesnej dla kredytobiorców bariery 3,90 zł. Biorąc pod uwagę dzisiejsze posiedzenie FOMC, jutro możemy obudzić się w nowej rzeczywistości.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – raport ADP na temat zatrudnienia,
  • 20:00 – USA – decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl