Emigracja zarobkowa do Holandii – co musisz wiedzieć

0
holandia

Holandia mówi po polsku, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o emigracji zarobkowej do Holandii.

Z roku na rok rośnie liczba Polaków pracujących w Holandii. Nie tylko zarabiają tam dobre pieniądze, ale również układają sobie życie. Ekspert OTTO Work Force, jednej z największych międzynarodowych agencji pośrednictwa pracy w Europie radzi, co musisz wiedzieć zanim zaplanujesz wyjazd.

Jak wynika z danych GUS, w 2017 Polaków w Holandii było aż 120 tysięcy, czyli o 3,4% więcej niż rok wcześniej. Nasi rodacy coraz chętniej wyjeżdżają zagranicę w poszukiwaniu nie tylko lepszego zarobku i perspektyw rozwoju, ale również chcąc ułożyć sobie życie na nowo często zostają na stałe. Co musisz wiedzieć planując wyjazd do Holandii nawet na krótko?

  1. Jaką pracę mogę znaleźć?

Wybierając agencję pośrednictwa pracy zwróć uwagę przede wszystkim na oferty i miejsca zatrudnienia, które gwarantuje. Decydując się na współpracę z OTTO Work Force zatrudnienie możesz znaleźć w jednych z największych firm zajmujących się logistyką czy produkcją jako order picker (osoba zbierająca zamówienia) czy operator wózka widłowego. Polacy pracują na liniach produkcyjnych, przy których pakują na przykład drobną elektronikę czy produkty spożywcze. Najwięcej pracowników pracuje jednak
w sektorze rolniczym, ogrodniczym i budowlanym. Możesz brać czynny udział w procesach produkcyjnych i logistycznych, zdobywać międzynarodowe doświadczenie i kompetencje, które mogą okazać się przydatne w kolejnych latach. Sprawdź, z jakimi firmami współpracuje konkretna agencja i wybierz tę, która najbardziej odpowiada Twoim predyspozycjom. Nie martw się o język – on nie jest barierą. Pracę znajdują zarówno osoby, które biegle posługują się językiem angielskim, jak i te, które tej umiejętności nie posiadają.

  1. Ile mogę zarobić w Holandii?

Stawki za prace w Holandii są powszechnie znane i dostępne. Różnią się od siebie w zależności od stanowiska i wymiaru godzin pracy. Mniej od pracowników stałych i tymczasowych zarabiają jedynie młodzi ludzie w wieku 15-22 lata. Pensje wypłacane są co tydzień, a nie tak jak w Polsce co miesiąc i wynoszą nawet w granicach 400-500 Euro tygodniowo.

Od 1 stycznia 2019 r. zmienią się stawki płacy minimalnej w Holandii. Nowa obowiązująca, ustawowa płaca minimalna (brutto) wzrośnie o 1,3 proc. i wyniesie dla osoby powyżej 22 lat 1615,80 euro miesięcznie przy pełnym wymiarze czasowym czyli 36, 38 lub 40 godzin tygodniowo – komentuje Patrycja Liniewicz, Managing Director International Recruitment OTTO Work Force.

Pracownicy dostają wyższe stawki za pracę w weekendy czy na zmianach nocnych i to oni decydują, czy chcą pracować więcej niż cały etat i zarobić dodatkowe pieniądze. Przed podjęciem pracy w Holandii sprawdź więc dokładnie jakie masz możliwości nie tylko zarobku, ale również awansu.

  1. Gdzie mogę mieszkać?

Jeśli jeszcze nigdy nie pracowałeś zagranicą najlepszą opcją będzie wybór agencji, która poza pracą gwarantuje również mieszkanie.

OTTO Work Force zapewnia mieszkanie lub pokój na jednej ze swoich lokacji. Jakiś czas temu wybudowaliśmy hotel, gdzie do dyspozycji pracowników oddaliśmy pokoje dwuosobowe z łazienką i aneksem kuchennym lub mieszkania typu studio z dwiema, dwuosobowymi sypialniami. Pracownicy są również kwaterowani w domkach w zabudowie osiedla – komentuje Patrycja Liniewicz, Managing Director International Recruitment OTTO Work Force.

Bardzo często pracownicy, który już dłuższy czas spędzili w Holandii wynajmują mieszkania na własną rękę jednak ich koszt jest znacznie wyższy niż mieszkanie na lokacjach gwarantowanych przez agencję.

  1. Jak się żyje w Holandii?

Wyjazd zagranicę i porzucenie przynajmniej na jakiś czas życia w Polsce to decyzja trudna i niejednokrotnie strach przed innym państwem blokuje spełnianie marzeń o lepszych zarobkach i rozwoju. Pamiętaj, że możesz podjąć pracę na tak długo, jak chcesz. Może to być czas wakacji kilku miesięcy, a możesz wyjechać na dłużej. Większość osób wybiera jednak wyjazd na kilka lat. Holendrzy są bardzo przyjaznym i otwartym narodem. Pracodawcy bardzo często chcą, aby Polacy czuli się w pracy komfortowo, dlatego w wielu miejscach spotkać można polskie napisy, potrawy, polskie sklepy, polskie restauracje. Dodatkowo na ulicach Holandii, zwłaszcza w miastach, gdzie znajdują się duże magazyny i domy produkcyjne – słychać język polski. Okazuje się, że nie trzeba być w Polsce, aby poczuć się jak w domu.