FED bez niespodzianek. Problemy Turcji

0

Amerykanie nie podnieśli stóp procentowych, ale zrobią to prawdopodobnie we wrześniu. Lira turecka znów traci. Wojna handlowa z Chinami trwa.

FED nie zaskoczył rynków

Wszystko potoczyło się zgodnie z oczekiwaniami. Wczorajsze posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku nie przyniosło zmian stóp procentowych. To prawdopodobnie dlatego na rynku nie było żadnej większej reakcji po samej decyzji. Istotniejsze ruchy powinniśmy zobaczyć po wrześniowym posiedzeniu. Patrząc na kontrakty na stopę procentową szansa, że wtedy dojdzie do podwyżki stóp procentowych wynosi ponad 90%. Szansa ta rośnie od wczoraj. Prawdopodobnie to właśnie zakup dolarów w związku z kolejną podwyżką był powodem umocnienia amerykańskiej waluty w trakcie sesji azjatyckiej dzisiaj w nocy. Dlaczego stopy procentowe idą w górę? Nie ma większych zagrożeń dla rynku pracy. Bezrobocie jest na poziomie 4%, czyli niższym niż w najlepszym momencie tuż przed wybuchem kryzysu z 2008 roku. Wyraźnie widać natomiast wzrost inflacji w USA. Nawet po odliczeniu zmian żywności i energii wciąż przekracza ona nieznacznie cel inflacyjny ustalony na 2%.

Problemy tureckiej waluty

Sposób sprawowania władzy przez Erdogana w Turcji wyraźnie nie zachęca inwestorów do inwestycji nad Bosforem. Przynajmniej na razie, bo jak dalej tak będzie się zachowywać lira turecka, to w końcu będzie tam tak tanio, że kapitał spekulacyjny na pewno wróci. Jeszcze rok temu lira była wyceniana na około 1zł, mniej więcej połowę tego co dekadę temu. Dzisiaj lira oscyluje już poniżej 75 groszy. Osiąga również swoje najgorsze historycznie poziomy względem innych walut. Właśnie przebito poziom 5 lir za dolara, a jesteśmy bardzo niedaleko kolejnej symbolicznej granicy 6 lir za euro. Jeżeli dzisiaj lira straci na wartości tyle co wczoraj, to już dzisiaj osiągniemy ten poziom.

Czytaj również:  Zmiany klimatyczne przemodelują światową gospodarkę. Wpłyną na miejsce zamieszkania i sposób odżywiania

Wojna handlowa ciąg dalszy

Według informacji z Białego Domu rozważane są kolejne podwyżki ceł na produkty z Chin. Wiadomość ta nie miała na razie większego wpływu na rynki walutowe, ale powoduje niepokój. Dobrym tego dowodem są przeszło 2% spadki na chińskiej giełdzie. Kolejne dni pokażą nam jak rozwinie się sytuacja.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych,
  • 16:00 – USA – zamówienia na dobra.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl