Kursy walut
Ładowanie kursów…
◆Kalendarz podatkowy

Finanse polskiej piłki: 360 mln zł przychodów 1 Ligi. Wisła liderem

-Reklama-Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Kluby piłkarskiej Betclic 1 Ligi osiągnęły w sezonie 2025/2026 rekordowe 360,2 mln zł przychodów, o 25 proc. więcej rok do roku. Najwięcej zarobiła Wisła Kraków – 56 mln zł. Jednocześnie siedem klubów wydało na wynagrodzenia więcej, niż wyniosły ich przychody. Raport Grant Thornton pokazuje, że polska piłka staje się coraz większym biznesem, ale rosnące wpływy nie zawsze oznaczają stabilność finansową.

Jeszcze w 2019 r. łączne przychody klubów zaplecza Ekstraklasy wynosiły 98,2 mln zł. W sezonie 2025/2026 osiągnęły 360,2 mln zł, czyli wzrosły o blisko 267 proc. W porównaniu z poprzednim sezonem przybyło 72,2 mln zł. Rozwój finansowy rozgrywek napędzają sponsorzy, działalność komercyjna i rosnąca liczba kibiców. Równocześnie część klubów nadal potrzebuje dużego wsparcia kapitałowego właścicieli.

Rekordowe przychody polskich klubów. Wzrost przyspiesza

W sezonie 2024/2025 kluby Betclic 1 Ligi osiągnęły 288 mln zł przychodów, a rok później 360,2 mln zł. W poprzednim sezonie przyrost wynosił 36,6 mln zł, obecnie jest niemal dwukrotnie większy.

Wykres 1. Przychody klubów Betclic 1 Ligi (mln zł)

2017 112 mln zł

2018 96 mln zł

2019 98,2 mln zł

2020/21 149,8 mln zł

2021/22 162,4 mln zł

2022/23 194,1 mln zł

2023/24 251,4 mln zł

2024/25 288 mln zł

2025/26 360,2 mln zł

Źródło: Grant Thornton, „Finansowa pierwsza liga”, listopad 2026.

Największą część budżetów zapewniają przychody komercyjne i pozostałe: 241 mln zł, o 40 proc. więcej rok do roku. W tej kategorii mieszczą się nie tylko umowy sponsorskie, lecz również sprzedaż gadżetów, usługi i część dotacji samorządowych. Przychody z dnia meczowego wzrosły o 19 proc. do 51,3 mln zł. Wpływy ze scentralizowanych praw mediowych i marketingowych spadły do 48,5 mln zł, a z transferów do 19,3 mln zł.

Wykres 2. Źródła przychodów w sezonie 2025/2026 (mln zł)

Komercyjne i pozostałe 241 mln zł

Dzień meczowy 51,3 mln zł

Prawa mediowe i marketingowe 48,5 mln zł

Transfery 19,3 mln zł

Źródło: Grant Thornton. Wartości zaokrąglone.

Wisła Kraków zarobiła 56 mln zł. Wieczysta niemal tyle samo, ale w innym modelu

Liderem rankingu jest Wisła Kraków z przychodami 56,01 mln zł. Drugie miejsce zajmuje Wieczysta Kraków (49,13 mln zł), a trzecie Śląsk Wrocław (34,43 mln zł). Cała trójka awansowała do Ekstraklasy. Pięć klubów z najwyższymi przychodami odpowiadało za 54 proc. przychodów całej ligi.

Wykres 3. Dziesięć klubów o najwyższych przychodach (mln zł)

Wisła Kraków 56,01 mln zł

Wieczysta Kraków 49,13 mln zł

Śląsk Wrocław 34,43 mln zł

Stal Rzeszów 27,88 mln zł

Ruch Chorzów 26,37 mln zł

Miedź Legnica 21,9 mln zł

ŁKS Łódź 21,03 mln zł

Odra Opole 18,59 mln zł

Pogoń Siedlce 14,2 mln zł

GKS Tychy 13,13 mln zł

Źródło: Grant Thornton.

Dwa krakowskie kluby mają przy tym zupełnie inną strukturę finansowania. Wisła osiągnęła 19,03 mln zł przychodów z dnia meczowego i 9,16 mln zł z merchandisingu. Średnio na jej mecze przychodziło 27 020 kibiców. Wieczysta wygenerowała 47,2 mln zł przychodów komercyjnych i pozostałych, głównie z umów sponsorskich i reklamowych ze spółkami powiązanymi z Wojciechem Kwietniem. Z dnia meczowego uzyskała zaledwie około 20 tys. zł, m.in. ze względu na bilety w symbolicznej cenie 1 zł.

Z punktu widzenia biznesu różnica jest zasadnicza: Wisła monetyzuje dużą społeczność kibiców, natomiast Wieczysta opiera się w znacznie większym stopniu na finansowaniu sponsorskim. Sam poziom przychodów nie wystarcza więc do oceny odporności finansowej klubu.

Siedem klubów wydaje na pensje więcej, niż zarabia

Największe zagrożenie dla stabilności finansowej widać w kosztach pracy. Kluby przeznaczyły na wynagrodzenia łącznie ponad 298 mln zł. W siedmiu z nich koszty wynagrodzeń przekroczyły przychody ogółem. Rekordzistą była Polonia Warszawa ze wskaźnikiem 164 proc. W Puszczy Niepołomice wyniósł on 137 proc., w Polonii Bytom 134 proc., a w Śląsku Wrocław 119 proc.

Wykres 4. Koszty wynagrodzeń jako procent przychodów wybranych klubów

Polonia Warszawa 164%

Puszcza Niepołomice 137%

Polonia Bytom 134%

Śląsk Wrocław 119%

Miedź Legnica 118%

ŁKS Łódź 107%

Wisła Kraków 62%

Wieczysta Kraków 65%

Stal Rzeszów 39%

Źródło: Grant Thornton. Wskaźniki przed uwzględnieniem podwyższeń kapitału.

Część klubów finansowała działalność dzięki dokapitalizowaniu. Śląsk Wrocław podwyższył kapitał o 23 mln zł, a Puszcza Niepołomice o 17,56 mln zł. Uwzględnienie takich środków zmienia obraz pokrycia wydatków, ale wpłaty kapitałowe nie są tym samym co powtarzalne przychody operacyjne. Raport odnosi wskaźniki do 70-procentowego limitu kosztowego UEFA, jednak nie oznacza to automatycznie, że wszystkie kluby 1 Ligi bezpośrednio podlegają identycznym obowiązkom licencyjnym UEFA.

Spadek z Ekstraklasy kosztuje miliony

Największy spadek przychodów zanotował Śląsk Wrocław: z 60,4 mln zł do 34,4 mln zł, czyli o 26 mln zł. Stal Mielec straciła 17,4 mln zł, a Miedź Legnica 10,8 mln zł. Dane pokazują, jak duże znaczenie mają prawa mediowe i poziom rozgrywek. Koszty kontraktów zawodników nie zawsze można obniżyć równie szybko jak maleją wpływy.

Kibice napędzają biznes. Wisła liderem także na trybunach

Łączna frekwencja na meczach klubów, z uwzględnieniem Pucharu Polski, wyniosła 1,68 mln osób, o 5 proc. więcej rok do roku. Wisła Kraków zgromadziła 459 tys. widzów, Śląsk Wrocław 281 tys., a Ruch Chorzów 226 tys. Stadion Wisły był średnio zapełniony w 82 proc. Dodatni bilans organizacji dnia meczowego wyniósł w Wiśle 10,4 mln zł, podczas gdy Śląsk zanotował na tym polu stratę 2,13 mln zł.

Akademie pochłaniają niemal 59 mln zł. Stal Rzeszów inwestuje najwięcej

Kluby przeznaczyły na szkolenie młodzieży 58,9 mln zł, czyli około jednej szóstej swoich przychodów. Najwięcej wydała Stal Rzeszów: 14,44 mln zł, ponad połowę własnych przychodów. Jednocześnie Stal osiągnęła najniższy w lidze wskaźnik wynagrodzeń do przychodów – 39 proc. Jej model działalności obejmuje jednak również szkołę, bursę i usługi związane z akademią, dlatego porównania z klubami skoncentrowanymi na pierwszej drużynie wymagają ostrożności.

Marketingowa wartość ligi przekroczyła 1,8 mld zł

Według badania Pentagon Research wartość ekspozycji medialnej monitorowanych marek – obejmujących sponsorów, kluby i samorządy – osiągnęła 1,812 mld zł, o 38,5 proc. więcej rok do roku. To szacunkowy ekwiwalent wartości ekspozycji, a nie przychód klubów ani rzeczywisty wydatek reklamodawców. Wartość ekspozycji samych miast wyniosła 534,4 mln zł. Najwyższy wynik uzyskał Kraków dzięki Wiśle i Wieczystej: łącznie 155,9 mln zł.

Rosnące przychody i oglądalność pokazują, że zaplecze Ekstraklasy staje się coraz atrakcyjniejszym rynkiem dla sponsorów. Najważniejszym testem będzie jednak zdolność klubów do finansowania wynagrodzeń, akademii i infrastruktury z regularnych przychodów, bez konieczności ciągłego dokładania kapitału przez właścicieli.

Źródło: Grant Thornton, „Finansowa pierwsza liga. Wyniki finansowe klubów piłkarskich Betclic 1 Ligi za sezon 2025/2026”, listopad 2026. Dane finansowe obejmują okres od 1 lipca 2025 do 30 czerwca 2026 r. i zostały przekazane przez kluby; nie stanowiły przedmiotu badania sprawozdań finansowych przez Grant Thornton.

Autor/Źródło:

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady. AI może wspierać pracę redakcji. Zasady wykorzystania AI.

Wybrane kategorie