FOMC zdecyduje się na podwyżki stóp o 25 pb

dolar usd
  • FOMC podejmie dziś decyzję w sprawie stóp procentowych w USA. Dotychczasowe wypowiedzi członków Komitetu wskazują, na graniczące z pewnością prawdopodobieństwo podwyżki stóp o 25 pb(która jest już w pełni wyceniania) w reakcji na solidny wzrost gospodarczy i rynek pracy bliski pełnego zatrudnienia. W centrum uwagi znajdzie się natomiast prognozowana przez członków ścieżka stóp w kolejnych latach.
  • Ostateczny odczyt powinien potwierdzić przyspieszenie inflacji w Niemczech w listopadzie przy dużym udziale cen energii.
  • Dane o produkcji przemysłowej za październik, w ślad za odczytami indeksów koniunktury, zapewne pokażą dobrą kondycję sektora wytwórczego w strefie euro.
  • Kontynuacja wzrostu cen ropy zapewne podniosła inflację CPI w USA w listopadzie. Odczyt pokaże czy utrzymała się „zaskakująco niska” inflacja bazowa.

Przegląd wydarzeń:

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił expose rządu: kurs polityki gospodarczej nie uległ istotnym zmianom.

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii wzrosła w listopadzie do 0,9% r/r z 0,8% r/r. Prawdziwego przyspieszenia inflacji bazowej spodziewamy się dopiero w przyszłym roku, w reakcji na rosnące koszty pracy.

Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii przyspieszyła w listopadzie do 3,1% r/r z 3,0% r/r (konsensus 3,0%, najwyżej do marca 2012 r.), do czego przyczyniły się ceny transportu (lotniczego). Dynamika procesów inflacyjnych nie odbiega od oczekiwań Banku Anglii. Po osiągnięciu szczytu w 4q17 inflacja powinna spadać ze względu na malejący efekt słabego funta. Dane są więc wsparciem dla scenariusza, zakładającego, że listopadowa podwyżka stóp nie była początkiem cyklu, lecz jednorazowym dostosowaniem.projekcja banku anglii

Indeks ZEW spadł w grudniu do 17,4 pkt. z 18,7 pkt. w listopadzie, pokazując mniejszy optymizm niemieckich inwestorów i analityków. ZEW utrzymuje się poniżej średniej długoterminowej, co wynika z dojrzałej fazy ożywienia w Niemczech (ciężko spodziewać się dalszego przyspieszenia PKB), może być też odzwierciedleniem niepewności związanej z rozmowami koalicyjnymi (wg autorów wpływ ten jest niewielki) oraz obaw o kształt brexitu i reformy UE. Oceny sytuacji bieżącej są wciąż bardzo wysokie (wzrost do 89,3 pkt. z 88,8 pkt.). Pozytywne są też perspektywy wzrostu wyłaniające się z innych, bardziej miarodajnych i bijących rekordy badań koniunktury (Ifo, PMI).

Źródło: PKO Bank Polski