Francja wycofuje się ze wzrostu akcyzy. Bezrobocie w Polsce wzrosło o 0,1 pkt proc.

0

Demonstracje doprowadziły do ustępstw Paryża, pytanie czy spełnione zostaną również dalsze żądania. Rekordowy deficyt handlowy USA. Bezrobocie wzrosło, ale nie ma powodów do obaw.

Francja wycofuje się ze wzrostu akcyzy

W wyniku protestów podwyżka podatków na paliwo nie pojawi się nie tylko w pierwszej połowie, ale również w cały 2019 roku. Rząd ugiął się pod protestami społecznymi. Problemem Paryża jest to, że ruch protestujący w ciągu niemal trzech tygodni uzyskał taką siłę, że pomimo spełnienia postulatu idzie dalej. Pojawiają się żądanie wzrostu płac i emerytur. Jak sytuacja będzie się tak rozwijać, to niedługo zamiast poprawiać sytuację budżetu Macron będzie się starał by nie pogorszyła się ona zbytnio. Jest to bardzo zły sygnał dla wspólnej waluty.

Wojna handlowa bez sukcesów

Pomimo prowadzonych przez Donalda Trumpa działań deficyt handlowy USA jest najwyższy od dekady. Dlaczego tak jest? Powód jest dość prosty mocny dolar i niskie podatki. W efekcie USA konsumuje i ściąga towarów na potęgę, a import kuleje. Droga waluta powoduje, że towary importowane są relatywnie tanie, z drugiej strony amerykański eksport przy tak mocnym dolarze nie jest już tak konkurencyjny. Rosnące stopy procentowe tylko dodatkowo pogłębiają ten problem ściągając coraz więcej kapitału do USA.

Rośnie bezrobocie w Polsce

Listopadowa stopa bezrobocia wyniosła w Polsce 5,8% wobec 5,7% w październiku. Czy jest to powód do obaw? Jeszcze nie. Warto zwrócić uwagę, że bezrobocie co roku rośnie pod koniec prac sezonowych w rolnictwie i turystyce. Może to spokojnie tłumaczyć przyrost o 0,1%. W poprzednich latach te efekty nie były aż tak widoczne. Skoro bezrobocie spadało o ponad 1% rocznie to efekt końca prac sezonowych był neutralizowany przez spadek bezrobocia. O tym, że sytuacja na rynku pracy wciąż jest dobra świadczy fakt, że wciąż jest to wskaźnik o 0,7% niższy niż w zeszłym roku. Bezrobocie liczone metodą europejską BAEL jest jeszcze niższe i wynosi już mniej niż 4%. Warto natomiast zwrócić uwagę, że perspektywy spadku są już bardzo ograniczone, bo bezrobocie jest po prostu niskie.

Czytaj również:  Zmiany klimatyczne do 2100 r. mogą doprowadzić do zmiany koloru połowy światowych oceanów. Naukowcy znaleźli sposób na uniknięcie tej ekologicznej katastrofy

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – sytuacja na rynku pracy.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl