Gdzie przybyło najwięcej mieszkań?

budowa

Główny Urząd Statystyczny jakiś czas temu podsumował wielkość zasobów mieszkaniowych w 2020 r. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w którym mieście mamy najwięcej mieszkań i domów na 1000 osób. Ciekawe dane przeczytamy również o wzroście powierzchni użytkowej.

Podsumowanie wszystkich lokalnych informacji na temat zasobów mieszkaniowych zajmuje sporo czasu. Dlatego Główny Urząd Statystyczny dopiero niedawno opublikował dane dotyczące liczby i powierzchni mieszkań (lokali oraz domów) w poszczególnych częściach kraju. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przyjrzeli się tym ciekawym statystykom w kontekście miast wojewódzkich. Warto sprawdzić, jak przedstawiają się one pod względem relacji liczby mieszkań oraz ludności. Interesujące są także dane o średnim metrażu w poszczególnych miastach.

Najpierw warto wspomnieć, że GUS w 2020 r. odnotował wzrost średniej ogólnopolskiej liczby mieszkań w przeliczeniu na 1000 osób (z 386 do 392). W ujęciu ogólnopolskim, wzrósł także przeciętny metraż na osobę (z 28,7 mkw. do 29,2 mkw.). Jeżeli chodzi o miasta wojewódzkie, to analogiczne statystyki z końca 2020 r. wyglądały następująco:
22.11 Tabela 1 – Gdzie przybyło najwięcej mieszkań

Podobnie jak w poprzednich latach, wiodąca pozycja Warszawy i Wrocławia (odpowiednio pod względem liczby mieszkań na 1000 osób oraz średniego metrażu na osobę) nie wzbudzała żadnych wątpliwości. Dane na temat łącznej powierzchni użytkowej lokali i domów wskazują natomiast, że w 2020 r. zdecydowanie największy procentowy wzrost (+4,1%) dotyczył Rzeszowa. Stolica Podkarpacia dzięki inwestycyjnej ofensywie nie jest już miastem wojewódzkim z najmniejszą liczbą mieszkań w przeliczeniu na 1000 osób.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl