Gospodarka Rosji wychodzi na prostą. Dobre dane z USA

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Gospodarka Rosji pomimo sankcji staje na nogi. Neutralne dane z Norwegii kolejnym pretekstem do umocnienia korony norweskiej. Dane z USA pozwoliły na korektę na głównej parze walutowej.

Rosja wychodzi na prostą

Moskwa w dalszym ciągu walczy w problemami, ale wychodzi powoli na prostą. Rok 2017 był czasem poprawy większości wskaźników makroekonomicznych. Inflacja spadła z 5% do 2,5%. Bezrobocie z 5,6% do 5,1%. W tym samym czasie udało się obniżyć główną stopę procentową z 10% do 7,75%. Wzrost gospodarczy jednakże wciąż jest symboliczny. Nie mamy już jednak spadków jak w latach 2014-2016. Wygląda więc na to, że kraj pomimo sankcji wychodzi na prostą. Drogą do tego było jednak gwałtowne osłabienie waluty. W 2017 roku rubel spadł z 6,9 grosza do 6 groszy. Warto zwrócić uwagę, że rok wcześniej do owych 6,9 grosza wzrastał z 5,4 grosza, zatem takie zmiany na rublu nie są niczym zaskakującym.

Dane z Norwegii

Dzisiaj rano poznaliśmy odczyt bezrobocia z gospodarki. Zgodnie z oczekiwaniami utrzymało się ono na poziomie 4%. Zaraz po tych danych doszło jednak do umacniania korony norweskiej względem euro. Inwestorzy najwyraźniej spodziewali się gorszych danych gdyż korona zyskała 0,5% na wartości. Warto zwrócić uwagę, że od 20 grudnia waluta Norwegii umocnił się już 2,5% względem euro. Jest to tym bardziej imponujący wynik biorąc pod uwagę, że euro w tym czasie zyskał do dolara.

Dobre dane z USA

Wczoraj pojawiły się dobre dane z USA. Tamtejszy indeks PMI dla przemysłu, mierzący optymizm menedżerów odpowiedzialnych za zamówienia, wzrósł o 1,2 punktu. To nie tylko bardzo dobry wynik, ale również 0,1 punktu powyżej oczekiwań. W efekcie dolar nie tylko wstrzymał osłabianie się względem euro, ale również wieczorem odrobił sporą część strat do europejskiej waluty. Dzisiaj wieczorem poznamy kolejny pakiet danych w tym protokół z ostatniego posiedzenia FED. W zalezności od tych danych można spodziewać się korekty ostatnich wzrostów lub ich kontynuowania. Szczególną uwagę analitycy zwrócą zapewne na kwestię kolejnych podwyżek sóp procentowych.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:00 – Polska – inflacja konsumencka,
  • 16:00 – USA – raport ISM dla przemysłu,
  • 20:00 – USA – protokół z posiedzenia FOMC.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl