Osoby, które ulokowały swoje oszczędności w euro lub inwestują w fundusze zależne do kondycji europejskich gospodarek bacznie śledzą losy wspólnej waluty. Podpowiadamy, na jakie wskaźniki warto zwracać uwagę i gdzie śledzić kurs EUR.
Spis treści:
Gdzie śledzić kurs euro?
Inwestorzy, w zależności od sytuacji na rynku i aktualnej oceny ryzyka, kupują rządowe obligacje, wybierają bankowe depozyty lub np. lokują pieniądze na giełdach. Globalizacja jest tu widoczna w pełnej krasie. Czasem warto po prostu przewalutować środki i ulokować je na drugim końcu świata. Dzieje się tak np. wtedy, gdy różna wysokość stóp procentowych w dwóch krajach wpływa na oprocentowanie depozytów. Bardzo trudno monitorować tak wiele zmiennych. Zwłaszcza w przypadku euro, które jest drugą walutą świata i bierze udział w bardzo wielu transakcjach. Pomocne mogą być w tym przypadku analizy ekspertów. Codzienne komentarze walutowe oraz aktualny kurs euro można śledzić np. tutaj https://internetowykantor.pl/kurs-euro/.
Od czego zależy kurs euro?
Jest wiele czynników, które wpływają na kurs euro. Każde wybory w państwie strefy euro, zwłaszcza jeśli wiążą się z polityczną zmianą kierunku, mogą wpłynąć na wahania notowań. Równie istotne są wskaźniki gospodarcze takie jak dane o inflacji, bilansie w handlu zagranicznym czy zamówieniach w różnych sektorach gospodarki. Bardzo dobrym wyznacznikiem kondycji danej gospodarki jest też zwykle giełda. W przypadku osób, które śledzą kurs EUR/PLN warto monitorować wyniki spółek notowanych na giełdzie we Frankfurcie, Paryżu czy Mediolanie.
Indeksy giełdowe w strefie euro
Choć ostatnio boryka się z wieloma problemami, niemiecka gospodarka uważana jest za lokomotywę napędową strefy euro. Giełda Papierów Wartościowych we Frankfurcie nad Menem, określana skrótem FWX, to najważniejsza giełda w Niemczech. Warto śledzić indeks DAX, który odzwierciedla kondycję 40 największych spółek notowanych na FWX. W przypadku Francji istotna jest Giełda Papierów Wartościowych w Paryżu i indeks CAC 40, który odzwierciedla wyniki największych notowanych na niej spółek. Znajdziemy tam sporo firm technologicznych, energetycznych oraz z branży dóbr luksusowych. Dla strefy euro bardzo istotne są też wyniki włoskiej gospodarki. W tym kraju warto śledzić Giełdę Papierów Wartościowych w Mediolanie z indeksem FTSE MIB, który odzwierciedla wyniki 40 największych spółek.
[Artykuł sponsorowany]