Jak 5G zmieni motoryzację

Pierwszy seryjny model na wodorowe ogniwa paliwowe – Toyota Mirai

Większość z nas spotkała się z określeniem 5G, ale czy na pewno wiemy, o co dokładnie chodzi? Kilkudziesięciokrotnie wyższa prędkość od LTE i ogromna przepustowość pomogą rozwinąć komunikację aut i infrastruktury drogowej między sobą. Dzięki 5G i mnogości urządzeń sieciowych wizja dróg pełnych pojazdów autonomicznych staje się realna. Sprawdźmy zatem, kiedy technologia 5G będzie dostępna w Polsce, jakie mity towarzyszą jej wykorzystaniu w codziennym życiu i co z tego będziemy mieli my, kierowcy.

5G umożliwi połączenie z internetem nawet 100 urządzeń mobilnych na metr kwadratowy! To oznacza, że do wszędobylskich smartfonów i komputerów dołączą tysiące innych urządzeń – zaawansowanych systemów kontroli toru jazdy czy czujników umieszczonych przy drodze. Oczekiwaniu na sieć 5G towarzyszy jednak wiele mitów, które obala najnowszy raport Ericsson ConsumerLab*. Wskazuje on między innymi na brak krótkoterminowych korzyści z uruchomienia sieci 5G lub postrzeganie smartfonów jako jedynych urządzeń jakie skorzystają na nowej technologii.

Usługi i aplikacje 5G dla fanów motoryzacji

W raporcie Ericssona użytkownicy smartfonów przewidują, że większość aplikacji i usług 5G upowszechni się w ciągu 2-3 lat od uruchomienia sieci 5G. W przypadku motoryzacji największe zainteresowanie dotyczy użycia nowej technologii w samochodowych centrach rozrywki. W dalszej kolejności – z perspektywą wprowadzenia w 3-5 lat od wejścia 5G – są takie rozwiązania jak szyby wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną (AR) oraz pojazdy autonomiczne. 4 na 10 uczestników badania twierdzi, że dostęp do sieci 5G będzie dla kierowców tak samo ważny jak zużycie paliwa czy moc silnika.

„Technologia 5G zrewolucjonizuje motoryzację i przyspieszy wprowadzanie pojazdów autonomicznych. Korzyści z transmisji gigabajtów danych bez opóźnień wykraczają daleko poza oglądanie filmów 4k w podróży. Dzięki 5G, analizie danych i sztucznej inteligencji samochody zmienią swoją funkcjonalność. Dostarczą nowych wrażeń, wyręczą nas w wielu czynnościach i zadbają o bezpieczeństwo” – mówi Marcin Sugak, dyrektor ds. rozwoju w firmie Ericsson.

Konsumpcja danych w erze 5G będzie wielokrotnie wyższa. Według raportu Ericsson ConsumerLab, transfery danych w smartfonach podłączonych do sieci 5G wzrosną nawet 14-krotnie, a użytkownicy tygodniowo będą oglądać 3 godziny materiałów wideo więcej niż robią to obecnie. Trend będzie widoczny również w podróży, podczas której pasażerowie, ale również kierowca półautonomicznego pojazdu, będą pochłonięci ulubionym serialem.

Rzeczywistość rozszerzona i auta jak z gier komputerowych

Dzięki technologii 5G i rozwojowi rzeczywistości rozszerzonej przednia i boczne szyby samochodu zmienią się w ekrany prezentujące informacje z różnych źródeł. Na przykład wyświetlą komunikat z pobliskiej restauracji o ostatnim wolnym stoliku lub pomogą bezpiecznie wyprzedzić inny pojazd. Szyby w naszym aucie będą przypominać ekrany z najlepszych gier komputerowych. W raporcie Ericssona na liście wyczekiwanych rozwiązań z 5G znalazły się również tzw. przezroczyste auta. Brzmi jak magia, a w rzeczywistości polega na wykorzystaniu wielu kamer, transmisji danych w czasie rzeczywistym i zaawansowanego wyświetlacza. Dzięki temu nasz lub inny pojazd może być półprzezroczysty lub zniknie z pola widzenia. Dla wielu osób taka wizja to wciąż pomysł rodem z filmów science-fiction.

Kiedy 5G zawita do Polski?

Sama technologia jest już w Polsce dostępna, ale konieczne jest jeszcze przydzielenie odpowiednich pasm i częstotliwości. Komisja Europejska oczekuje, że do 2025 r. kraje członkowskie będą posiadać szerokie pokrycie siecią 5G. W Polsce pierwszym miastem z niej korzystającym będzie Łódź. Jeżeli plany wprowadzenia nowej technologii powiodą się, to sieć komercyjna 5G zacznie działać nad Wisłą około 2022 roku. Początkowo będzie dostępna w dużych miastach, na wszystkich autostradach i na najważniejszych drogach ekspresowych. Od 2015 roku Ericsson zainstalował juz ponad 3 mln stacji bazowych gotowych obsłużyć 5G. Instalacja stacji nowej generacji dotyczy także Polski. Technologia jest gotowa, a obecne ograniczenia wynikają z uwarunkowań prawnych.