Jak kształtują się ceny hoteli w dużych polskich miastach?

Hotel Marriott w Warszawie

W którym polskim mieście można znaleźć najtańszy nocleg w hotelu? Niewiele osób odpowie, że w Warszawie, kojarzonej z najbardziej ekstremalnymi cenami. Tymczasem w stolicy można znaleźć nocleg w hotelu już od 48 PLN, natomiast najdroższe minimalne ceny noclegu w hotelu są w Opolu i zaczynają się one od 160 PLN. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśnienie tego zjawiska można znaleźć w raporcie przygotowanym przez Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl.

– W przypadku cen minimalnych za nocleg w hotelu należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze w miastach, w których konkurencja jest większa, jak w Warszawie czy Krakowie, zwiększa się również rozpiętość cenowa. Hotele bardziej się specjalizują, dostosowują swoją ofertę do konkretnych grup odbiorców. Inaczej jest w przypadku miast, gdzie konkurencja nie jest tak bardzo duża. Natomiast więcej niż hoteli jest innych miejsc noclegowych– takich jak kwatery czy pensjonaty. – mówi Piotr Woś z serwisu eSKY.pl. – Sprawdziliśmy koszty noclegów we wszystkich stolicach województw w kraju i wyniki tej analizy zaskoczyły nas…

W jakich miastach są najwyższe minimalne koszty noclegu?

Miasta, w których minimalne ceny noclegu w hotelu są najwyższe to kolejno: Opole – 160 PLN, Gorzów Wielkopolski – 142 PLN, Białystok – 135 PLN, Zielona Góra – 105 PLN, Olsztyn – 100 PLN. Nawet jeżeli te najniższe stawki nie są takie, jak można by się było tego spodziewać, ciekawie wypada zestawienie ich z tymi najwyższymi, które z reguły nie są bardzo wysokie i odpowiednio, dla każdego z tych miast wynoszą: Opole – 223 PLN, Gorzów Wielkopolski – 225 PLN, Białystok – 281 PLN, Zielona Góra – 275 PLN, Olsztyn – 229 PLN. Jak widać w najbardziej ekstremalnym przypadku różnica miedzy najtańszym a najdroższym noclegiem w danym mieście wynosi 150 PLN. Oznacza to, że obiekty hotelowe w każdym z tych miast oferują swoim gościom podobny standard. Gdy patrzymy na średnie koszty dokonanych rezerwacji, to możemy stwierdzić, że zatrzymując się w tych miastach, goście hotelowi preferują raczej te niższe ceny i standard trzech gwiazdek z reguły ich zadowala:

Opole – 180 PLN średnia cena za rezerwację
Gorzów Wielkopolski – 166 PLN średnia cena za rezerwację
Białystok – 178 PLN średnia cena za rezerwację
Zielona Góra – 220 PLN średnia cena za rezerwację
Olsztyn – 150 PLN średnia cena za rezerwację
Które miasta mają największe różnice w cenach hoteli?

Miasta, w których przyjezdni zastają największą rozpiętość, jeżeli chodzi o ceny hoteli, to: Warszawa, Kraków, Poznań, Toruń, Gdańsk, Wrocław. Tu spectrum cenowe jest naprawdę duże. Najtańszy pokój w hotelach w Warszawie można zarezerwować już za 48 PLN, ceny najdroższych sięgają 783 PLN (różnica 735 PLN), w Krakowie różnice te są tylko niewiele mniejsze (501 PLN) z najniższą ceną o wysokości 56 PLN i najwyższą 557 PLN. Nieco mniejsze różnice cenowe są w:

Poznaniu, najniższa cena za nocleg to 49 PLN, najwyższa to 475 PLN (różnica 426 PLN)
Toruniu, najniższa cena za nocleg to 65 PLN, najwyższa to 430 PLN (różnica 365 PLN)
Gdańsku, najniższa cena za nocleg to 72 PLN, najwyższa to 354 PLN (różnica 284 PLN)
Wrocławiu, najniższa cena za nocleg to 64 PLN, najwyższa to 341 PLN (różnica 277 PLN)

– Można się zastanawiać, z czego wynikają takie różnice w cenach w tych miastach? Po pierwsze, występuje tam bardzo duża rozbieżność w standardzie hoteli, od takich, które mają bardzo słabe dwie gwiazdki, po takie, które są bardzo luksusowe i mają mocne pięć. Po drugie, miasta te są częściej odwiedzane z powodów turystycznych – w tym również przez osoby zza granicy, oznacza to, że mogą sobie pozwolić na wyższe ceny, bo ich goście są do nich przyzwyczajeni. Z tego wynika również i to, że obiekty te nie mają jednego charakteru np. biznesowego, są dużo bardziej różnorodne – mówi Piotr Woś z serwisu eSKY.pl.

Co jeszcze ma wpływ na kształtowanie się cen hoteli w wymienionych wyżej miastach? Znaczenie ma nie tylko ich standard i charakter, ale również lokalizacja. W takich miastach jak Warszawa, Kraków czy Poznań hotele są umiejscowione zarówno w centrum, jak i w dużo dalszych lokalizacjach (nawet do 15 km od centrum) i te ostatnie mogą oferować znacznie niższą cenę. Nie bez wpływu jest również to, że w tych miastach, w których rozpiętość cenowa jest największa z reguły jest duża liczba hoteli należących do sieci i posiadających silną markę. Jaki ma to wpływ na cenę? Z reguły obiekty sieciowe – zwłaszcza te o zasięgu międzynarodowym – mają w pewnym stopniu, mniejszym lub większym, ceny standaryzowane, chociaż na poziomie jednego kontynentu czy rynku – w przypadku Polski – środkowoeuropejskiego. Obiekty te mają często zarządzanie centralne przez co podobne wyznaczniki cenowe.

Fakt, że klienci mają możliwość wyboru wcale nie oznacza, że decydują się na noclegi w najniższych lub najwyższych cenach. Średni koszt rezerwacji w tych miastach niewiele się różni od tego, który występuje w takich miastach jak Opole czy Zielona Góra. Jak się on kształtuje?

Warszawa – 217 PLN średni koszt rezerwacji
Kraków – 210 PLN średni koszt rezerwacji
Poznań – 146 PLN średni koszt rezerwacji
Toruń – 173 PLN średni koszt rezerwacji
Gdańsk – 172 PLN średni koszt rezerwacji
Wrocław – 161 PLN średni koszt rezerwacji

Ceny te pokazują, że nawet w sytuacji, gdy przyjezdni mają duży wybór skłaniają się ku rozwiązaniom pośrednim i na najdroższe hotele z reguły się nie decydują, lub też wybierane są one tak samo często jak te najtańsze i sprawia to, że średnie koszty rezerwacji na terenie całego kraju są podobne, niezależnie od tego jak duże różnice w cenach doby hotelowej występują w danym mieście.

Źródło: eSKY.pl