Jak rozpocząć projektowanie ubrań?

Kobieta zajmująca się projektowaniem ubrań, prowadząca także własny schowroom

Znajdujące się w szafie ubrania, to istotny element życia każdego człowieka. Trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez odpowiednio dopasowanej do pory roku, lub sytuacji garderoby. Duże zapotrzebowanie na kolejne elementy garderoby sprawia, że obecnie coraz więcej osób chciałoby samodzielnie projektować ubrania. Zanim jednak dana osoba się na to zdecyduje, powinna wiedzieć jak zacząć projektowanie ubrań.

Projektowanie odzieży – podstawowe zasady

Swoją przygodę z projektowaniem ubrań należy zacząć od określenia odbiorców, do których chce się trafić. Pozwoli to na szczegółowe określenie wieku oraz przykładowych sylwetek osób, które mają być potencjalnymi kupującymi projektowanej odzieży.

Kolejnym krokiem, odpowiadającym na pytanie, jak zacząć projektowanie ubrań, jest określenie podstawowej bazy kolorystycznej, która ma służyć przygotowywanym produktom. Projektowanie ubrań wymaga także chociaż podstawowych umiejętności plastycznych. Wynika to z tego, że tylko w ten sposób można szczegółowo odwzorować powstały w głowie projekt. Chociaż uważa się, że projektować ubrania może prawie każdy, to należy się do tego odpowiednio przygotować.

Przeczytaj o innych ciekawych zawodach na http://www.ludzie-biznesu.pl.

Śledzenie trendów to podstawa

Projektowanie odzieży wiąże się także z ciągłym śledzeniem aktualnych trendów modowych. Dzięki temu, można łatwo określić zapotrzebowanie konsumentów na chętnie kupowane:

  • materiały,
  • kroje,
  • wzory,
  • kolory.

Pozwoli to także zaoszczędzić środki finansowe na nietrafione pomysły. A jak wiadomo – początki w branży modowej nie są łatwe i mogą one pochłaniać ogromne koszty. Jest to też jeden z głównych powodów, dla którego na początku warto zdecydować się na sprzedawanie swoich projektów online, a nie wynajmować miejsce na showroom.

Należy pamiętać, że branża odzieżowa charakteryzuje się świadomością czasu oraz potrzebami klienta, dla którego najważniejsze jest to, aby poszukiwany przez niego towar był dostępny w niedalekiej lokalizacji oraz w przystępnej cenie. Tylko rozumiejąc te dwie kwestie, można odnieść sukces.

Projektowanie ubrań i ściągnie miar z manekina

Więcej na temat tego, dla kogo warto tworzyć ubrania i jak być na bieżąco z panującymi trendami, przeczytać można na http://www.trinet.com.pl/projektowanie-ubran-jak-zaczac-kariere/.

Kolekcje dziecięce

Obecnie, coraz więcej projektantów oraz domów mody decyduje się na projektowanie ubrań dla dzieci. Jak się okazuje, jest to dynamicznie zmieniający się dział mody, gdyż nie tylko rodzice chcą być modni, ale także ich dzieci.

W branży modowej funkcjonuje mnóstwo projektantów, którzy specjalizują się w ubieraniu niemowląt, małych i starszych dzieci a także tych, którzy mieszają w swoich markach różne grupy wiekowe.

Niektórzy specjalizują się w doborze ubioru dla dziewczynek, natomiast inni – decydują się na odzież chłopięcą. Jeżeli więc swój biznes chce się oprzeć także na projektowaniu ubrań dla dzieci, warto nawiązać w tym celu współpracę z doświadczoną szwalnią. Osoby, które zajmują się odzieżą dziecięcą już dłuższy czas, podpowiedzą jak projektować ubrania, które czasem wymagają jeszcze więcej poświęcenia, niż odzież dla osób dorosłych.

Projektowanie ubrań online

W czasach, kiedy większość zajęć naukowych oraz edukacyjnych odbywa się online, o tym jak projektować ubrania, można się przekonać także internetowo.

Projektowanie ubrań online cieszy się na tyle dużą popularnością, że nawet największe domy mody zdecydowały się na stworzenie kursów przeznaczonych dla osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w branży.

Pozwala to na domową naukę szycia na maszynie, tworzenia własnych kolekcji, ilustrowania mody i wiele innych, równie istotnych rzeczy. Aby zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania, należy postawić także na książki, które przybliżą teoretyczne podstawy zawodu projektanta.

Ponadto, wiele osób decyduje się również na rozpoczęcie studiów w szkołach modowych. To właśnie tam można spotkać się z modowymi praktykami, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

W Polsce, szkół zajmujących się projektowaniem odzieży jest kilkanaście – zarówno państwowych, jak i prywatnych. Następnie, warto pomyśleć także o odbyciu praktyk lub staży w branży modowej. W internecie można napotkać wiele ofert od butików, showroomów oraz projektantów, którzy chętnie podejmą się krótkiej współpracy z początkującymi designerami. Chociaż zazwyczaj takie staże są bezpłatne, to i tak stanowią cenną pigułkę wiedzy oraz zdobycie wymaganego minimum znajomości branży.

Źródło: