Jak wypełnić wniosek urlopowy?

rok 2018

Chociaż przepisy Kodeksu Pracy nie mówią o tym wprost, to przyjęło się, że pracownik starający się o urlop powinien wystąpić ze stosownym wnioskiem. Jak go przygotować? I czy zostają nam tylko tradycyjne sposoby, aby to zrobić?

Ważne informacje

Przepisy nie pozostawiają wątpliwości – pracownik każdego miesiąca uzyskuje prawo do urlopu – w wymiarze 1/12 przysługującego mu po przepracowanym roku. Warto jednak wiedzieć, że samo złożenie wniosku urlopowego jeszcze nic nie oznacza. Nie jest powiedziane, że pracodawca przystanie na naszą propozycję i zaakceptuje wybrany przez nas termin. Dopiero gdy to zrobi, pracownik może korzystać z tego czasu wolnego.

Wypełnianie wniosku

Wniosek urlopowy, jak wiele pism tego typu, powinien zawierać szereg informacji. W pierwszej kolejności musimy pamiętać o podstawowych danych, czyli imieniu, nazwisku i zajmowanym stanowisku. Musi być określone miejsce sporządzenia wniosku oraz dane firmy (ewentualnie dane osoby), do jakiej jest kierowany wniosek. W dalszej części piszemy w nim prośbę o urlop, określamy termin, w jakim chcemy z niego korzystać oraz łączną liczbę dni roboczych, którą będziemy przebywać na urlopie. Wszystkie te informacje potwierdzamy podpisem.

Nowoczesny sposób wypełniania

Tak wygląda tradycyjne wypełnianie wniosku, ale coraz więcej firm od tego odchodzi, zamieniając ten sposób na coś bardziej nowoczesnego – na program inEwi do łatwego składania Wniosków Urlopowych. Tak samo szybko i sprawnie są one rozpatrywane, dzięki czemu ta procedura nie wydaje się tak uciążliwa, jak dawniej. Łatwo sprawdzić, ile dni urlopowych nam jeszcze zostało, czy nasz wniosek został zaakceptowany, czy odrzucony, co gwarantuje szybki obieg informacji w przedsiębiorstwie. Ale to nie wszystko!

Pełna automatyzacja

Aplikacja ułatwia życie całej firmy, bo nie trzeba, jak wcześniej marnować czasu na wypełnianie, składanie i analizowanie wniosku. Teraz zajmuje się tym program, na przykład przypisuje się zatrudnionemu dni przysługującego mu urlopu, a inEwi automatycznie wylicza liczbę wykorzystanych, jak i tych dni urlopu, które jeszcze pozostały. Albo umożliwia zamianę przepracowanych nadgodzin z okresu rozliczeniowego na urlop typu “Wolne za nadgodziny”. Każdy pracownik jest na bieżąco powiadamiany (za pomocą SMS-ów czy e-maili) o swoim wniosku urlopowym, więc może w tym czasie zająć się bardziej pilnymi sprawami i spokojnie czekać na decyzję.

Warto pomyśleć o takim unowocześnieniu swojej firmy, bo tylko takie podmioty zyskują na jakości. A to przekłada się na lepszą organizację pracy, która wpływa pozytywnie na każdego pracownika.