Jaki jest najodpowiedniejszy kształt kuchni?

0
image011

Z punktu widzenia odległości, które trzeba pokonywać pomiędzy poszczególnymi strefami roboczymi, najmniej praktyczna jest kuchnia jednorzędowa. W pozostałych typach kuchni odległości te są znacznie mniejsze, dzięki czemu przygotowywanie posiłków będzie prostsze i przyjemniejsze. Ilość pracy pozostanie oczywiście taka sama, ale przyspieszy ją organizacja trzech stref roboczych przechowywanie – mycie – gotowanie w formie trójkąta.image001

Roboczy trójkąt jest bardzo wygodny, ponieważ każda ze stref łączy się z pozostałymi dwiema. Do pokonania pozostaje więc tylko jedna odległość, podczas gdy w kuchniach jednorzędowych często trzeba przemieszczać się z jednego końca na drugi.

Jeśli gotujesz z przyjemnością lub musisz to robić każdego dnia, wybierz kuchnię w kształcie „L“ lub „U“. Ten typ ułożenia mebli wymaga jednak odpowiedniej przestrzeni. Jednorzędowe kuchnie możemy spotkać najczęściej w małych mieszkaniach, które nie pozwalają na zastosowanie innych rozwiązań.

KUCHNIA JEDNORZĘDOWA

W dzisiejszych czasach kuchnie niczym nie odbiegają od nowoczesnych i designerskich salonów i sypialni. Projektanci stają na wysokości zadania, tworząc piękne i stylowe meble czy sprzęty AGD. Za przemianę tę częściowo odpowiada także stale malejąca potrzeba gotowania – ludzie coraz częściej sięgają po szybkie przekąski lub jedzenie na telefon i zamiast przyrządzać obiady po prostu je podgrzewają.

image003
Źródło: https://favi.pl/produkty/p/meble-kuchenne-multiline-ii?v=1018940

Jednorzędowe ułożenie mebli nie jest najlepszym wyborem z punktu widzenia ergonomii pracy podczas gotowania. Jeśli urządzisz tego typu kuchnię zgodnie z zalecanym porządkiem czynności, czyli przechowywanie-mycie-gotowanie będziesz skazany na nieustanne bieganie z jednego końca na drugi. Wyobraź sobie, że mieszasz sos na kuchence, ale musisz do niego dodać kolejny składnik, który znajduje się w lodówce na drugim końcu kuchni. Takie przypadki nie będą należeć do rzadkości, dlatego też dużo wygodniejszą opcją są kuchnie w kształcie litery „U“, w których wystarczy się obrócić, by sięgnąć do lodówki po brakujący produkt (wizualizację tej sytuacji możesz zobaczyć na poniższych obrazkach).

image005Jednorzędowe ułożenie mebli to jednak często jedyna możliwość w małych mieszkaniach. Jeśli sam posiadasz niewiele miejsca w kuchni, nie bagatelizuj roli projektu i koncepcji połączenia stref roboczych. Tylko w ten sposób będziesz w stanie dobrze wykorzystać każdy centymetr. Pamiętaj też, że niewielkie przestrzenie niemal niwelują największe minusy jednorzędowych kuchni, czyli konieczność biegania z jednego końca na drugi. ( https://favi.pl/produkty/kategoria/meble-kuchenne )image007

Czytaj również:  Co trzeci nastolatek uważa siebie za uzależnionego od mediów społecznościowych. Rodzice nie zdają sobie sprawy z zagrożeń

Przykład niewielkiej kuchni z uwzględnieniem porządku pracy.

Niewłaściwy porządek

Nie daj się zwieść przyjemnym wrażeniem z nowych mebli kuchennych, ponieważ to, co nowe i błyszczące, nie zawsze musi być praktyczne. Nawet jeśli Twoja kuchnia nie oferuje zbyt wiele miejsca dla komfortowych rozwiązań, nie pozwól, by projektant uznał to za powód do wciśnięcia Ci nieodpowiedniego projektu. Pamiętaj, że najwięcej przestrzeni powinno być pomiędzy zlewem a płytą grzewczą. Jeśli właściwa organizacja kuchni wymaga przerobienia instalacji wodnej lub elektrycznej, może się zdarzyć, że producent mebli nie będzie chętny do przeprowadzania tego typu zmian. Zastanów się jednak, czy funkcjonalnie urządzona kuchnia nie jest warta tych kilku poprawek?

image009Źródło: https://favi.pl/produkty/p/kuchnia-elena?v=1018983

Wbudowane meble kuchenne

Niezwykle efektownym rozwiązaniem jest umieszczenie mebli kuchennych w istniejącej wnęce lub stworzenie tego typu wnęki za pomocą  płyty gipsowo-kartonowej. Tego typu rozwiązanie pozwala na umieszczenie w „ściance”  lodówki i wpisuje się w aktualne trendy dotyczące urządzania przestrzeni kuchennej. Zwolennicy spiżarni mogą wykorzystać przestrzeń za „ścianką“ do wybudowania wymarzonego magazynu na produkty żywnościowe i przetwory. Pamiętaj jednak, by zadbać o regularne wietrzenie tego pomieszczenia. Zastane powietrze ma negatywny wpływ na przechowywane jedzenie.

WSKAZÓWKA:  Jeśli planujesz zamówić meble kuchenne na miarę, zastanów się nad wyborem szerszego blatu roboczego. Rozwiązanie to sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniach, w których nie ma wystarczająco dużo miejsca na długi blat (zwłaszcza w kuchniach jednorzędowych).

Szeroki wybór mebli i akcesoriów kuchennych znajdziesz  na FAVI.pl – najpopularniejszej w Polsce wyszukiwarce mebli i dekoracji.

image011Źródło: https://favi.pl/produkty/p/kuchnia-multiline-i?v=1018945