Kierownik projektu potrzebny od zaraz –ekspert komentuje sytuację na rynku pracy w nieruchomościach

Piotr Sulerzycki, manager w Michael Page
Piotr Sulerzycki, manager w Michael Page
Piotr Sulerzycki, manager w Michael Page
Piotr Sulerzycki, manager w Michael Page

Od dłuższego czasu na rynku nieruchomości można zaobserwować dużą aktywność deweloperów oraz inwestorów. Nawet w obliczu aktualnego deficytu terenów inwestycyjnych, spodziewają się oni bardziej wyhamowania działań niż kryzysu, podobnego do tego sprzed kilkunastu lat. Powoduje to, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, takich jak na przykład kierownik projektu, utrzymuje się na wysokim poziomie. Co ciekawe, pracodawcy na równi z wiedzą techniczną poszukują u kandydatów umiejętności miękkich i nastawienia biznesowego – komentuje sytuację Piotr Sulerzycki, manager w Michael Page odpowiadający za rekrutację na rynku nieruchomości i w budownictwie.

Szeroka ekspansja

Firmy tak jak w latach ubiegłych stawiają obecnie na ekspansję w różnych obszarach, o czym świadczą wskaźniki za 2017 rok. Wg danych firmy doradczej Savills, rynek nieruchomości biurowych wzbogacił się w ubiegłym roku o około 800 tys. m.kw. nowej powierzchni. Powstało także 391 tys. m.kw. nowej powierzchni handlowej. Intensywne działania widoczne były także na rynku magazynowym, gdzie w ciągu ostatnich 12 miesięcy wybudowano ponad 2,1 mln mkw.

Dodatkowo, jak wynika z danych GUS, w całym minionym roku oddano do użytku ponad 178 tys. mieszkań, czyli 9,1 proc. więcej niż w 2016. W tym czasie wydano również pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę ponad 250 tys. mieszkań.

Liczne przedsięwzięcia, realizowanie w 2017 roku oraz wcześniejszych latach, spowodowały, że jednym z największych wyzwań, z którymi muszą mierzyć się teraz deweloperzy oraz inwestorzy jest wyścig o atrakcyjne grunty oraz doświadczonych pracowników. Problem ten, dotyczy nie tylko stolicy, ale także innych dużych miast w Polsce.

Wpływ na rynek pracy

Kandydaci poszukiwani są do takich obszarów jak m.in. akwizycja, rozwój inwestycji, realizacja, a w szczególności zarządzenie projektami. Ze względu na wymagania rynku, zmieniają się jednak oczekiwania wobec pracowników. Poza kompetencjami techniczno-budowlanymi, mocno na znaczeniu w ostatnim czasie zyskały takie umiejętności jak zrozumienie potrzeb klientów oraz najnowszych trendów, czyli tzw. business acumen, a także optymalizacja finansowa.

Na przykład, na stanowisko kierownika projektu poszukiwane są osoby z doświadczeniem architektonicznym, które będą świetnie rozumiały się z projektantem. Wynika to z faktu, że kluczowa staje się w inwestycji faza projektowa, gdzie powstaje „produkt”. Dlatego też kierownik projektu musi być w stanie zająć się koordynacją etapu tworzenia nieruchomości, która będzie innowacyjna i dopasowana do potrzeb rynku czy też klientów, dzięki czemu zostanie skutecznie sprzedana lub wynajęta. Powinien on też umieć przeprowadzić sprawną i efektywną finansowo realizację. Osoba na tym stanowisku musi też efektywnie współpracować z działami sprzedaży lub leasingu. Od kandydatów oczekuje się również kompetencji interpersonalnych z uwagi na konieczność budowania i utrzymania pozytywnych relacji ze wszystkimi stronami procesu inwestycyjnego.

Presja płacowa

Duży popyt na wykwalifikowanych pracowników powoduje, że obszar nieruchomości staje się rynkiem kandydata z widoczną presją płacową, na którą pracodawcy starają się już odpowiadać. W celu lepszego zobrazowania tej sytuacji, Michael Page przygotowało przegląd wynagrodzeń dla tej branży posiłkując się tutaj danymi z rynku oraz informacjami nt. wynagrodzeń oferowanych przez klientów w procesach rekrutacyjnych.

Wspomniany już kierownik projektu może liczyć w Polsce na zarobki rzędu 12-20 tys. zł/brutto miesięcznie. Natomiast kandydaci z 8-10 letnim doświadczeniem na wymagających projektach na przykład z segmentu biurowego mogą oczekiwać wynagrodzenia nawet do 30 tys. zł/brutto. Warto przy tym dodać, że kandydaci coraz bardziej nastawieni są na współpracę w oparciu o własną działalność gospodarczą.