Kurs dolara, euro, funta i franka – analiza techniczna 05.11.2018

0
Mateusz Wielewicki – analityk walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Mateusz Wielewicki - analityk walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Miniony tydzień, biorąc pod uwagę ostatni okres na rynkach, przyniósł nam sporą zmienność na polskich parach walutowych. Na początku poprzedniego tygodnia złotówka słabła do głównych walut, by ostatecznie szybko odrobić straty. Najbliższe dni również zapowiadają się ciekawie, a zaplanowane wydarzenia z pewnością pomogą wprowadzić zmienność na rynki.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 29.10.2018 – 05.11.2018

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,3023 3,7597 3,7698 4,8388
Maksimum 4,3470 3,8118 3,8403 4,9375

 

1. Kurs franka CHF/PLN

Kurs franka CHF/PLN

Notowania złotówki do franka szwajcarskiego uzależnione są w głównej mierze od sentymentu na rynkach i wydarzeń na szerokim rynku. Jako, że ostatnimi czasy nie mieliśmy bezpośrednich, zaskakujących informacji ani z Polski ani ze Szwajcarii ruchy tej pary walutowej były zbieżne z notowaniami USD/PLN oraz EUR/PLN. Na początku zeszłego tygodnia notowania CHF/PLN przebiły psychologiczną granicę 3,80 zł, tylko po to by wraz z początkiem nowego miesiąca spaść w okolice poziomu 3,76 zł. Była to najprawdopodobniej reakcja na doniesienia brexitowe oraz z frontu wojny handlowej między Chinami a USA. W nadchodzącym tygodniu możemy również spodziewać się ważnych informacji ze świata, a co za tym idzie amplituda wahań kursowych może być znacząca. Co prawda w środę rada Polityki Pieniężnej decyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce, jednak z pewnością nie będzie to kluczowe wydarzenia dla notowań tej pary.

2. Kurs euro EUR/PLN

Kurs euro EUR/PLN

Za nami ciekawy tydzień na parze EUR/PLN. W ostatnich dniach października cena wspólnej waluty dotarła do dawno już nie widzianego poziomu 4,34 zł. Okolice tej ceny to również górna granica konsolidacji trwającej od dłuższego czasu na tej parze. Po przekroczeniu poziomu 4,34 zł i wraz z rozpoczęciem nowego miesiąca kurs spadł  do poziomu, do którego zdążyliśmy się już chyba przyzwyczaić – 4,30 zł. Wzrost wartości złotówki na początku listopada spowodowany jest również chwilowym uspokojeniem na rynkach związanym z informacjami na temat zbliżającego się porozumienia w wojnie handlowej na linii USA – Chiny. W nadchodzącym tygodniu notowania tej pary walutowej będą najprawdopodobniej w głównej mierze uzależnione od wydarzeń w Stanach Zjednoczonych i kolejnych doniesień związanych z brexitem. Chyba, że odczyty indeksów PMI albo decyzja polskich władz monetarnych okażą się co najmniej zaskakujące.

Czytaj również:  Wystąpienie prezesa Fed utrwaliło oczekiwania na stabilizację stóp procentowych w USA

3. Kurs dolara USD/PLN

Kurs dolara USD/PLN

Kurs USD/PLN zachowywał się podobnie do pozostałych notowań polskiej waluty. Ta najpierw mocno traciła by pod koniec tygodnia odrobić wszystkie straty. W pierwszej połowie  minionego tygodnia kurs USD/PLN dotarł w okolicę oporu w okolicy poziomu 3,84 zł. Jednak po doniesieniach z obozu Donalda Trumpa o pracach nad porozumieniem w sprawie wojny handlowej z Chinami inwestorzy postanowili nieco odwrócić się od amerykańskiej waluty, a jej cena na koniec zeszłotygodniowych notowań spadła zaledwie do 3,77 zł, czyli aż o 7 groszy. Nadchodzący tydzień dla dolara zapowiada się co najmniej tak emocjonująco jak ten miniony. Już jutro odbędą się wybory do kongresu w Stanach Zjednoczonych. Co prawda scenariusze nie zakładają wielkiej rewolucji jednak jak to bywa z wyborami warto poczekać na ogłoszenie wyników. Dodatkowo w drugiej części tygodnia czeka nas decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych. Najprawdopodobniej przedstawiciele komisji poczekają z podniesieniem kosztu pieniądza do grudnia. Nie mniej jednak powinniśmy z uwagą przyglądać się notowaniom dolara.

4. Kurs funta GBP/PLN

Kurs funta GBP/PLN

            Kolejne doniesienia w sprawie brexitu i kolejny raz wspierają one funta. To właśnie do brytyjskiej waluty  na koniec zeszłotygodniowej sesji złotówka traciła najwięcej. W ciągu zeszłego tygodnia były bowiem momenty, w których nasza waluta traciła niecałe 10 groszy, a w najgorszym momencie cena funta wynosiła ponad 4,93 zł. Sprawcą umocnienia wartości były doniesienia (plotki) o kolejnych przełomach w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Tym razem, według informacji, doszło do porozumienia w kwestii dostępu brytyjskich instytucji finansowych do rynku unijnego. Jeżeli nawet w nadchodzącym tygodniu nie usłyszymy nowych plotek brexitowych, to powinniśmy zwrócić uwagę na zmienność w notowaniach brytyjskiej waluty. Poza odczytami PMI dla Wielkiej Brytanii poznamy bowiem tamtejsze wyniki PKB, a także wyniki produkcji przemysłowej.

Mateusz Wielewicki – dealer walutowy w Internetowykantor.pl