Na co i ile pieniędzy wydają latem Europejczycy i Polacy

0

Lato to okres intensywnych wydatków związanych z wakacjami. Na co Europejczycy wydają pieniądze w tych miesiącach? Jak na ich tle wypadają Polacy? Na te i wiele innych pytań odpowiada European Summer Barometer 2016 badanie przeprowadzone przez Ferratum Group, której częścią jest Ferratum Bank. Wyniki badania dowodzą, że przeciętny Europejczyk planuje przeznaczyć na letnie wydatki połowę wolnych środków. Polacy plasują się tuż poniżej europejskiej średniej z wydatkami na poziomie 48%. Na co najchętniej wydajemy pieniądze latem? Najwięcej kapitału przeznaczymy na podróże po kraju – ponad 18%, ale zaskakująco, na podróżowanie za granicę przeznaczymy zaledwie 6% nakładów.

INFOGRAFIKA: wyniki European Summer Barometer 2016 r. European Summer Barometer 2016 powstał dzięki zaangażowaniu konsumentów aż w 19 krajach, którzy opowiedzieli o swoich zwyczajach dotyczących wydawania pieniędzy podczas sezonu wakacyjnego. Niemal 18 tysięcy gospodarstw domowych wypowiedziało się na temat tego jak i na co będą wydawać pieniądze latem.

Europejczycy są w dobrej kondycji finansowej 

Badanie pokazuje, że Europejczycy są dobrej myśli jeśli chodzi o finanse. Aż 35% gospodarstw domowych planuje rozdysponować na wakacyjne wydatki w tym roku więcej pieniędzy niż w zeszłym. Mniejsza liczba rodzin planuje też zmniejszyć swoje wydatki wakacyjne – w 2015 r. było to 28%, podczas gdy w tym roku jest to już tylko 21%.

Przeciętny Europejczyk zamierza przeznaczyć na letnie wydatki połowę wolnych środków gospodarstwa domowego. Najwięcej chcą wydać Niemcy – 144% średniej europejskiej, wydając aż 71% wolnych środków z dochodu gospodarstwa domowego. Tuż za nimi plasują się kolejno Bułgarzy, Francuzi, Rumuni i Czesi. Polacy zamierzają wydać 48% dostępnych środków z dochodu rodziny, lokując się tym samym tuż poniżej europejskiej średniej. W kontrze do Niemców są Duńczycy, którzy planują wydać zaledwie 29% dostępnych środków. Jak widać różnice między krajami Europy zachodniej są dość znaczne, nawet między sąsiadami. I tak na przykład Anglicy planują przeznaczyć na ten cel zaledwie 33%, podczas gdy sąsiadujący z nimi Francuzi niemal dwa razy tyle, bo 60%.

Czytaj również:  Rekordowy wzrost kursu dolara

Barometr jest wyjątkowym narzędziem do oceny zmian w całej Europie. Bardzo nas cieszą informacje pokazujące, że Europejczycy patrzą w przyszłość z optymizmem i czują bezpieczeństwo finansowe, co pokazują informacje o planowanym zwiększeniu wydatków latem. Dane European Summer Barometer pokazują też, że cechy te wykazują także Polacy. Coraz częściej z oferty Ferratum Bank, finansującej m.in. letnie wydatki wakacyjne, korzystają Klienci, którzy przede wszystkim cenią sobie wygodę i szybkość działania. Odpowiedzią na te zapotrzebowanie jest właśnie oferta Ferratum Bank.

Za pośrednictwem m.in. Internetu udzielamy pożyczek w ciągu kilkunastu minut od złożenia wniosku. Dla naszych Klientów ważny jest także profesjonalizm i bezpieczeństwo, które gwarantuje instytucja bankowa jaką jest Ferratum Bank – mówi Krzysztof Przybysz, Country Coordinator Ferratum Bank.