Należy przystosować obecne regulacje prawne do większej, międzynarodowej konkurencji w inwestycjach

0

Polska jest jednym z krajów po transformacji ustrojowej, który ciągle jest w budowie. Rola inwestycji w naszym kraju jest nie do przecenienia. Zmienia się charakter i oczekiwania wobec inwestycji. Coraz częściej oczekujemy od inwestorów zainteresowanych inwestycjami w Polsce, aby tworzyli – oprócz nowych miejsc pracy – dodatkową wartość dodaną w postaci nowych technologii oraz lepszych stanowisk pracy. Bardzo ważna jest rola regulacji prawnych i całego otoczenia prawnego w naszym kraju – mogą one zachęcać, zniechęcać lub uniemożliwiać inwestorom zagranicznym inwestycje. Otoczenie polityczne oraz gospodarcze, a także oczekiwania wobec regulacji prawnych również się zmieniają. W początkowym okresie transformacji jej zasadniczym celem było przede wszystkim umożliwienie transakcji prywatyzacyjnych na początku lat 90.

– Obecne regulacje prawne muszą sprostać większej konkurencji, w tym konkurencji międzynarodowej – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Rafał Stroiński, partner w kancelarii JS Legal – Muszą one odnosić się do tendencji gospodarczych i politycznych, które obserwujemy w Polsce i za granicą. Ważne jest, aby tworzyły one drożny mechanizm, pozwalający na lokalizację miejsca i wybór partnera do inwestycji w Polsce, przeprowadzenie inwestycji oraz zabezpieczenie praw stron w przyszłości. Należy zapewnić równą płaszczyznę współdziałaniach zarówno dla inwestycji zagranicznych, jak i dla przedsiębiorców rodzimych. Mówię o pracach legislacyjnych związanych z „Konstytucją dla biznesu” oraz pakietem „100 zmian dla firm”. Potrzeba tych prac została dostrzeżona i jest realizowana – podsumował Stroiński.

Czytaj również:  Coraz bliżej komercyjnego wdrożenia 5G w Polsce. Orange i Ericsson testują nową technologię w kolejnych miastach