Negocjacje z Grecją znów na wyboistej drodze

0

Poznaliśmy niepotwierdzoną datę brytyjskiego referendum w sprawie opuszczenia strefy euro. Grecy znów starają się dostać coś za nic. Na unijnych salonach pojawia się coraz częściej projekt wspólnego unijnego podatku. W środę odbędzie się ważne posiedzenie FOMC.

Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Znamy planowaną datę brytyjskiego referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej. Dotychczas mówiło się “przed końcem 2017 roku”. Teraz podobno na październikowej konwencji Partii Konserwatywnej jako data potencjalnego referendum ma zostać ogłoszony czerwiec 2016. Zdaniem wielu komentatorów referendum jest próbą wywarcia presji w negocjacjach unijnych. Rynki na razie nie reagują, aczkolwiek gdyby sondaże dawały szansę na opuszczenie struktur unijnych z pewnością zaczną.

Jak nie trudno było się domyślić Grecy wracają do negocjacji w typowym dla siebie stylu. Skracają terminy, licząc na to, że w ostatniej chwili coś ugrają. W piątek miały rozpocząć się rozmowy. Zaczną się prawdopodobnie we wtorek. Już teraz wiadomo, że Grecy oczekują otrzymania pierwszej transzy pomocy przed kolejnym pakietem reform. Jest to istotna różnica, gdyż przedstawiciele kredytodawców wiedząc, że czas jest do połowy sierpnia chcą zobaczyć kolejny pakiet zmian jeszcze przed wypłaceniem środków. Termin mija dokładnie 20 sierpnia kiedy to Grecja musi spłacić do Europejskiego Banku Centralnego kolejną ratę. Są również dodatkowe punkty sporne, np. do jakich dokumentów Ateny mają dopuścić kredytodawców. Biorąc pod uwagę ostatnie wyczyny greckiego odpowiednika GUS, nie mogą dziwić tego typu oczekiwania ze strony kredytodawców.

Według tygodnika “Der Spiegel” niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble popiera stworzenie wspólnego europejskiego podatku. Projekt ten pojawił się we wspólnym raporcie pięciu przewodniczących unijnych instytucji. Warto natomiast zwrócić uwagę, że z dwóch omawianych tam perspektyw średnio- i długoterminowej, jest to zdecydowanie ta druga. Na razie nie wiadomo jak miałby wyglądać podatek. Projekt jest w bardzo początkowej fazie a dyskusja dopiero się zaczyna. Patrząc natomiast na ostatnie osiągnięcia unijne można mieć wątpliwości co do sensowności kolejnego unijnego budżetu zarządzanego przez centralnego ministra finansów.

Czytaj również:  Czy obawy o inwestycje powstrzymają podwyżki?

Uwagę na rynkach walutowych znów przyciąga dolar. Wszystko za sprawą posiedzenia FED, które odbędzie się w środę wieczorem. Analitycy starają się wyłapywać z wypowiedzi członków informacje o tym, czy naprawdę dojdzie w najbliższych miesiącach do podwyżki stóp procentowych. W sytuacji, gdy wszyscy istotni partnerzy handlowi USA wciąż tkwią w kryzysie jest to wątpliwy scenariusz. Warto zwrócić uwagę, że często pojawia się opcja podwyżki stóp już we wrześniu. Sygnały sugerujące szybszą podwyżkę stóp będą umacniać dolara.

EUR/PLN

Komentarz walutowy 27.07.2015
Komentarz walutowy 27.07.2015

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 27.04.2015 do 27.07.2015

Kurs EUR/PLN po osiągnięciu minimów na 3,9700 utworzył trend wzrostowy, z którego doszło do wybicia w dół. Kolejnego wsparcia należy oczekiwać w okolicach 4,1000 – 4,1050, gdzie w ostatnich dwóch miesiącach znajdowały się ważne minima.

CHF/PLN