Netia przejmuje TK Telekom za 222 mln złotych

0
Bogusława Matuszewska, Prezes Zarządu Netii
Bogusława Matuszewska

21 lipca 2015 roku Netia SA podpisała umowę nabycia 100% akcji spółki TK Telekom Sp. z o.o. Po podpisaniu 8 maja 2015 r. przedwstępnej umowy sprzedaży udziałów pomiędzy PKP SA i Netia SA, strony oczekiwały na zgodę Walnego Zgromadzenia PKP SA oraz zielone światło ze strony Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji. Ostateczna cena nabycia 100% udziałów wyniosła niecałe PLN 222 mln złotych. Transakcja została sfinansowana z dostępnych linii kredytowych oraz środków własnych.

Bogusława Matuszewska, Prezes Zarządu Netii
Bogusława Matuszewska, Prezes Zarządu Netii

„Przed nami proces integracji firm. Wybierzemy rozwiązanie, który będzie korzystne dla klientów oraz spółek Grupy Netia. W najbliższych miesiącach podejmiemy decyzję o optymalnym modelu. Jednak już dziś jestem pewna, że powiększenie Grupy o aktywa TK Telekom zwiększy efektywność jej działania na rynku i dobrze wpisze się w skuteczną realizację założonej przez Grupę Netia strategii na kolejne lata.” – powiedziała Bogusława Matuszewska, Prezes Zarządu Netii.

Grupa Netia, po przejęciu TK Telekom znacząco zwiększy swój potencjał. Zasięg sieci szkieletowej Grupy zwiększy się o około 7,5 tys. km linii światłowodowych. Skala działalności Grupy Netia w segmencie klientów biznesowych zwiększy się nawet o ponad 28 procent (bazując na danych za 2014 rok finansowy, pro forma).

„Kolejny krok w ramach konsolidacji aktywów stacjonarnych na polskim rynku telekomunikacyjnym został dokonany, zgodnie z założeniami strategicznymi Grupy Netia. Rozległa sieć światłowodowa oraz portfel klientów o strategicznym znaczeniu umocnią pozycję Grupy w segmencie klientów biznesowych. Co istotne, po wypłacie dywidendy w wysokości 60 groszy na akcję oraz dokonaniu akwizycji TK Telekom, lewarowanie finansowe Grupy Netia pozostaje nadal na komfortowym poziomie.” – powiedział Andrzej Kondracki, Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Grupy.

Niezwłocznie po zamknięciu transakcji Grupa Netia rozpocznie szereg szczegółowych analiz, pozwalających na określenie docelowego modelu integracji TK Telekom w Grupie Netia. Szczegółowy plan zostanie zaprezentowany do końca 2015 roku.

Czytaj również:  Pragma przejmuje fintech Brutto