Niespodziewane pogorszenie wyników niemieckiego przemysłu

niemcy

Tym tygodniu rynek negatywnie zaskoczyły wyniki niemieckiej produkcji przemysłowej. W listopadzie odnotowano jej międzyroczny spadek o 4,7%. Zamówienia spadły natomiast o 4,3%. Zwiększa to ryzyko, wejścia niemieckiej gospodarki w fazę recesji, ale bardziej prawdopodobna jest jednak nadal tylko stagnacja gospodarki. Dla Polski kiepskie dane z Niemiec to zła wiadomość, choć jeszcze nie można mówić o katastrofie.

W większości europejskich gospodarkach przemysł nadal rośnie, lecz wizja spowolnienia gospodarczego jest nieuchronna. Sytuację w eksporcie zorientowanym na Niemcy potencjalnie mogłyby poprawić pozytywne wyniki negocjacji między USA i Chinami. W tym tygodniu odbyły się spotkania przedstawicieli tych dwóch największych światowych potęg gospodarczych w sprawie warunków przyszłej współpracy. Efekty negocjacji, zgodnie z oświadczeniami obu stron, były pozytywne. Dla Europy głównym ryzykiem w najbliższej przyszłości pozostaje przede wszystkim Brexit. Warunki współpracy między UE i Wielką Brytanią, które zostały uzgodnione przez Theresę May, mogą bowiem nie zostać zatwierdzone przez brytyjski parlament.

Złoty w tym tygodniu się osłabił. W piątek rano jego kurs w stosunku do euro był na poziomie 4,30 EUR/PLN. Na kurs złotego nadal w dużym stopniu będą wpływać napięcia w europejskiej gospodarce i polityce. Natomiast ryzyko wpływu wojen handlowych maleje. Twardy Brexit może znacznie skomplikować sytuację na rynkach. Jednakże w grze nadal pozostaje opcja miękkiego Brexitu, czy nawet pozostanie Wielkiej Brytanii w UE. Na kurs złotego większy wpływ będą miały zatem w najbliższym czasie czynniki polityczne niż gospodarcze.

AKCENTA CZ a.s.