Oprogramowanie, usługi i infrastruktura ICT w dużych firmach w Polsce 2013

komputer-1-300×168.jpg

Średni czas używania komputerów stacjonarnych w dużych przedsiębiorstwach wynosi 5 lat. W porównaniu z badaniem sprzed dwóch lat udział firm, które wymieniają desktopy po okresie dłuższym niż 6 lat wzrósł o 18 p.p. Niewątpliwie wpływ na to ma fakt, że obecnie kilkuletnie komputery są w zupełności wystarczające do zwykłej pracy biurowej, w której nie wymaga się dużych mocy obliczeniowych. Wydłużenie okresu czasu użytkowania komputerów stacjonarnych zaobserwowaliśmy także w badaniu małych i średnich przedsiębiorstw (zrealizowanym w I poł. 2012 r. na potrzeby badania Oprogramowanie, usługi i infrastruktura ICT w MŚP w Polsce 2012), gdzie średni okres czasu wymiany wrósł z 3,9 lat w 2005 r. do 4,7 w 2012 r.

Z laptopów korzysta się przeciętnie nie dłużej niż przez 4 lata i ta średnia wartość nie uległa zmianie w okresie czasu jaki upłynął między badaniami. Również struktura kategorii nie uległa zmianie – w dalszym ciągu zdecydowana większość firm wymienia komputery przenośne po upływie od 3 do 5 lat.

Zakupy sprzętu IT w 2012 roku

W minionym roku zdecydowana większość (89%) dużych przedsiębiorstw kupiła komputery stacjonarne, trzy czwarte zdecydowało się na zakup laptopów, netbooki kupiła co dziesiąta firma (10%). Największy udział firm kupujących desktopy był w firmach użyteczności publicznej (96%) oraz zajmujących się produkcją urządzeń (94%). Najmniejszy notowały firmy związane z ochroną zdrowia oraz transportem (82%) i logistyką (82%).

W przypadku laptopów największy udział notują branże produkcyjne. Natomiast firmy zajmujące się ochroną zdrowia laptopy kupują zdecydowanie najrzadziej (38%). Proporcje firm kupujących smartfony wyglądają podobnie – w przypadku firm produkujących gotowe wyroby i urządzenia najwięcej jest takich, które dokonały zakupu smartfonów w 2012 r. W służbie zdrowia takich firm jest najmniej, zaledwie co dziewiąta dokonała tego typu zakupów. W przypadku tabletów oraz netbooków widać, że największy udział firm które zaopatrują się w tego typu urządzenia jest w branży handlowej.

Usługi IT

Zdecydowana większość (90%) dużych firm w Polsce korzysta z usług oferowanych przez zewnętrzne firmy świadczące usługi IT. Trzy czwarte dużych firm korzysta z pomocy zewnętrznych firm w celu pozyskania wsparcia technicznego w zakresie serwisu i utrzymania sprzętu lub oprogramowania (72%). Ponad połowa firm korzysta z zewnętrznej pomocy w celu wdrożenia lub rozwijania posiadanego oprogramowania (60%). Co drugie duże przedsiębiorstwo zamawia szkolenia z zakresu IT w zewnętrznych firmach (48%).

W tegorocznej edycji rozszerzyliśmy część raportu dotyczącą usług IT o pytania dotyczące zewnętrznych centrów przetwarzania danych. Jedna na pięć dużych firm objętych badaniem korzysta z usług zewnętrznego centrum przetwarzania danych. „Od kilku lat powszechnie mówi się o rozwoju usług oferowanych w chmurze. W badaniach dostawców ICT realizowanych przez PMR nasi respondenci przewidują dynamiczny rozwój tego obszaru rynku. Jednak udział dużych firm korzystających z tej formy świadczenia usług znajduje się na relatywnie niskim poziomie (13%). Najczęściej firmy korzystają z modelu chmury prywatnej, zdecydowanie rzadziej z chmury publicznej czy hybrydowej” – dodaje Paweł Olszynka, analityk rynku ICT w PMR.

Pakiety biurowe

Praktycznie we wszystkich dużych przedsiębiorstwach w Polsce korzysta się z pakietu biurowego MS Office. Najwięcej firm wyposażonych jest w jedną z ostatnich wersji pakietu, sygnowaną numerem 2010 (71%). Niewiele mniejszy (65%) jest udział wersji 2007, zaś nieco ponad połowa firm wykorzystuje także mającą obecnie ponad 10 lat wersję 2003. Udział pozostałych wersji pakietu jest zdecydowanie niższy. Najczęściej wykorzystywanym jako alternatywa dla MS Office pakietem biurowym jest dostępny w licencji Open Source Apache OpenOffice (91%). Innym stosowanym oprogramowaniem jest LibraOffice (27%).

Bezpieczeństwo IT

Blisko dwie trzecie respondentów (63%) zdeklarowało, że w 2013 r. w ich firmie podjęte zostaną działania służące poprawie bezpieczeństwa IT. Działania firm nie będą różnić się specjalnie od tych podjętych w 2012 r. Podobnie jak wtedy nacisk położony zostanie na regulację dostępu do krytycznych danych, wzmacnianie ochrony zasobów firmy przed dostępem z zewnątrz (w postaci firewalli lub odpowiednich urządzeń). Wielu respondentów wspomina również o wdrażaniu procedur dostępu do danych i w ogóle regulowaniu dostępu do danych w ramach przedsiębiorstwa.

W informacji prasowej wykorzystano materiał z raportu opublikowanego w I kw. 2013 r. przez PMR: „Oprogramowanie, usługi i infrastruktura ICT w dużych firmach w Polsce 2013”. Raport powstał na podstawie badania przeprowadzonego w I kw. 2013 r. przez PMR na próbie dużych przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 250 pracowników. Respondentami w badanych przedsiębiorstwach były osoby najlepiej orientujące się w sprawach informatyki w firmie, przede wszystkim informatycy lub kierownicy działów IT. Ogółem zrealizowano 522 pełnowartościowe wywiady.