Osteopatia – sposób na zdrowe ciało, psychikę i witalność

osteopata
Adam Kuk – Gabinet Osteopatii i Fizjoterapii w Krakowie
Adam Kuk – Gabinet Osteopatii i Fizjoterapii w Krakowie www.adamkuk.pl

Zdrowie to nie tylko brak choroby. To obecność witalności, energii, radości, spokoju i balansu we wszystkich twoich działaniach. Permanentny stres, intensywny tryb życia, nadmiar obowiązków nie sprzyjają naszemu organizmowi. Ratunkiem może okazać się osteopatia – system opieki zdrowotnej polegający na manualnych metodach diagnozy i leczenia. Terapia z osteopatą aktywuje wrodzone zdolności samoleczenia organizmu, redukuje stres i przywraca energię.

Czym jest Osteopatia?

Jest to forma medycyny naturalnej, która skupia się na przywracaniu i utrzymywaniu zdrowia fizycznego całego organizmu. Osteopatię wyróżnia bezpośrednie podejście do leczenia przyczyn bólu lub dysfunkcji. Aby organizm był zdrowy, wszystkie jego części muszą pracować ze sobą w odpowiedni sposób, do którego zostały celowo zaprojektowane. Jeśli jeden element twojego organizmu jest w jakiś sposób ograniczony, to reszta stara się kompensować to ograniczenie, co może doprowadzić do zdrętwienia, zapalenia, dyskomfortu, bólu lub infekcji. Nasze organizmy posiadają niesamowite zdolności samoleczenia. Tak jak dobrze wyregulowany silnik, ciało w stanie balansu będzie działało przy minimalnym zużyciu co zostawi więcej energii na inne czynności. Zabiegi osteopatyczne pomagają przywrócić naturalną umiejętność samoleczenia organizmu. Osteopaci postrzegają pacjenta jako zintegrowaną całość, dlatego jeśli wszystkie komponenty organizmu są w stanie balansu, to osoba czuje się kompletnie zdrowa oraz odczuwa stan równowagi energetycznej.

Co i jak leczy osteopata?

Medycyna osteopatyczna, którą w drugiej połowie XIX wieku zapoczątkował doktor Andrew Taylor Still, używa nieinwazyjnego, manualnego podejścia do przywracania funkcji, wrodzonego ruchu i witalności tkanek organizmu, które zostały naruszone przez różne dolegliwości. W szczególności problemy neurologiczne oraz mięśniowo-szkieletowe są często bardzo podatne na leczenie osteopatyczne. Osteopaci przechodzą specjalistyczne szkolenie na temat układu mięśniowo-szkieletowego organizmu, co zapewnia im dogłębną wiedzę o sposobach na które choroby oraz urazy w jednej części ciała mogą oddziaływać na inną jego część. Ta wiedza w połączeniu z wysoce wytrenowanym zmysłem dotyku pozwala im identyfikować zmiany struktury oraz rytmu wewnątrz organizmu. Delikatne metody są używane, aby „nakłonić” napięcia i ograniczenia w organizmie do rozluźnienia. Osteopaci dążą do nastawienia jakichkolwiek przesunięć kości, mięśni, więzadeł oraz tkanek, które mogą negatywnie wpływać na balans w ciele i jego zdolność do samoleczenia.

Kuracja osteopatyczna ma na celu wsparcie układu nerwowego, układu krążenia i układu limfatycznego, aby naprawić braki równowagi, które są odpowiedzialne za zmniejszanie możliwości samoleczenia organizmu, oraz są główną przyczyną dyskomfortu, choroby, lub dolegliwości. Większość z nas była narażona na uraz fizyczny w pewnym momencie naszego życia. Organizm mógł zaabsorbować efekty tego urazu, lecz często zostaje po nim trwałe nadwyrężenie. Choroby i urazy emocjonalne, także często mogą zaowocować trwałym efektem fizycznym. Organizm może stopniowo coraz gorzej radzić sobie z nagromadzonymi nadwyrężeniami, co może prowadzić do pojawiania się symptomów. Osteopaci są szkoleni w wyczuwaniu subtelnych, rytmicznych zmian, które są obecne we wszystkich tkankach organizmu. Wpływ urazów i chorób może spowodować przeróżne problemy, zarówno w głowie jak i innych częściach ciała. Osteopaci mogą wyczuć, czy stan zdrowia danej osoby jest optymalny, oraz czy obecne jest coś, co zapobiega zdrowemu ruchowi tkanki.

Metody Osteopatyczne

Osteopata posiada głęboką wiedzę o anatomii i fizjologii, którą łączy z wnikliwymi umiejętnościami palpacyjnymi, i używa ich do dynamicznego zarządzania natychmiastowymi i długoterminowymi potrzebami pacjenta.  W każdym momencie szeroki zakres technik może zostać użyty i zintegrowany.

  • Osteopatia czaszkowa, jest to podejście do osteopatii, które skupia się na synchronizacji rytmu i fluktuacji centralnego układu nerwowego i jego komponentów, aby leczyć cały organizm.
  • Równoważenie napięć więzadłowych, jest to nakładanie kierunkowego nacisku na stawy i tkankę łączną.
  • Manipulacja krótkodźwigniowa, jest to technika poprawiająca ułożenie oraz niwelująca napięcie, poprzez kontrolowane i zdecydowane pchnięcie konkretnej części ciała.
  • Mobilizacja limfatyczna, jest to technika przemieszczania i oczyszczania płynów w układzie limfatycznym, co odgrywa ważną rolę w detoksykacji i odporności.
  • Energizacja mięśni, jest to technika polegająca na aktywacji niektórych mięśni poprzez naprężanie ich, gdy inne części ciała są ułożone w bardzo specyficznych pozycjach.
  • Kuracja powięzi, jest to technika polegająca na rozciąganiu „powięzi”, która otacza i łączy nasze tkanki.

Zabiegi osteopatyczne

Osteopatia jest bezpiecznym i wyjątkowo efektywnym sposobem na leczenie ludzi w każdym wieku, od noworodków po seniorów, włączając w to kobiety w ciąży i osoby z urazami i po operacji. Ponieważ każdy pacjent jest unikalny, każda sesja osteopatyczna jest także unikalna. Osteopata wybiera odpowiednią technikę i plan leczenia, bazując swoją decyzję na naturalnych mechanizmach leczących twojego organizmu, stanie twojego zdrowia, specyficznych problemach oraz specyficznych dla ciebie fizycznych, środowiskowych, psychologicznych okolicznościach, które na oddziałują na ciebie i twoje zdrowie, zarówno od wewnątrz jak i na zewnątrz. Bierze też pod uwagę to do czego zdrowotnie dążysz. Możesz polegać na tym, że wszechstronna kuracja osteopatyczna zapewni odnalezienie źródła twojego bólu lub dyskomfortu i jego kurację.