Oszczędzanie w kryzysie. Gdzie trzymać firmowe środki?

Oszczędzanie w kryzysie

Na systematyczne oszczędzanie decydują się nie tylko osoby prywatne, ale również przedsiębiorcy. Zgromadzona nadwyżka kapitału pozwala zabezpieczyć się w razie sytuacji kryzysowych. Ważne jest jednak to, gdzie środki zostają ulokowane. Sprawdź, jakie możliwości są dostępne.

Podstawą skutecznego zarządzania firmą jest przede wszystkim zachowanie płynności finansowej. Należy przez nią rozumieć zdolność do uregulowania wszelkich zobowiązań – nawet wtedy, gdy kontrahent zalega z płatnością. W utrzymaniu jej na odpowiednim poziomie pomaga systematyczne oszczędzanie.

Oszczędzanie na lokacie – czy to bezpieczne?

Odkładanie środków, które mają służyć jako zabezpieczenie na czas kryzysu, musi wiązać się z zapewnieniem bezpieczeństwa. Z tego powodu oszczędzanie na lokacie jest opcją, na którą decyduje się szerokie grono przedsiębiorców.

Warto pamiętać, że lokata bankowa wiąże się z:

  • utrzymaniem kapitału – nie dochodzi do utraty nawet najmniejszej części – także w przypadku upadłości banku
  • gwarancją zysków – są one wypłacane w momencie zakończenia czasu trwania umowy.

Jeżeli więc chcesz mieć pewność, że ulokowane środki nie przepadną, lokata bankowa to dobre rozwiązanie.

Lokata długoterminowa czy krótkoterminowa?

Lokaty bankowe różnią się między sobą nie tylko warunkami finansowymi, ale również czasem trwania. Dlatego do wyboru jest:

  • lokata długoterminowa – zawierana na okres co najmniej 12 miesięcy
  • lokata krótkoterminowa – zawierana na czas krótszy niż 12 miesięcy; zwykle jest to 3-6 miesięcy.

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, więc trudno wskazać najbardziej opłacalną opcję. Należy zatem wziąć pod uwagę swoje oczekiwania, plany inwestycyjne oraz zasobność firmowych finansów.

Lokata długoterminowa może okazać się lepsza, jeśli:

  • bank proponuje atrakcyjne oprocentowanie
  • lokujesz tylko część zgromadzonej nadwyżki
  • pieniądze mają służyć wyłącznie zabezpieczeniu w razie kryzysu.

Lokata krótkoterminowa będzie dobrym wyborem, jeśli ulokowane środki stanowią całą nadwyżkę finansową lub zamierzasz z nich skorzystać w niedalekiej przyszłości.

Lokata długoterminowa – na co zwracać uwagę?

Jeśli chcesz mieć pewność, że lokata długoterminowa pozwoli na efektywne oszczędzanie, nie możesz decydować się na przypadkową ofertę. Należy zwrócić uwagę m.in. na:

  • korzystne warunki finansowe – Lokata Długoterminowa dostępna w Toyota Banku pozwala zyskać nawet do 0,35% w skali roku
  • stałe oprocentowanie – dzięki temu będziesz mieć pewność, że obniżka stóp procentowych nie spowoduje zmniejszenia wysokości możliwych do wypracowania zysków.

Warto także sprawdzić, jakie warunki dodatkowe musi spełnić przedsiębiorca. Niektóre banki wymagają minimalnego depozytu, inne nakładają limit na maksymalny depozyt itp.

Lokata długoterminowa pomoże w zgromadzeniu środków z myślą o finansowym zabezpieczeniu przyszłości firmy. Aby jednak zapewnić sobie maksymalne zyski, trzeba przeanalizować kilka dostępnych ofert i wybrać tę, która najlepiej wpisuje się w oczekiwania.