Ożywienie na warszawskim rynku biurowym

Na warszawskim rynku biurowym da się zaobserwować oznaki długo wyczekiwanego ożywienia, podaje firma doradcza Savills. W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku wynajęto 273 200 m kw. powierzchni i był to jeden z najwyższych kwartalnych wyników w historii stołecznego rynku. Zgodnie z prognozami Savills, malejąca dostępność powierzchni w centrum będzie postępować, co skutkuje stopniowym wzrostem czynszów, który może się znacząco nasilić w przyszłym roku.

Jak wynika z najnowszego raportu Savills, w I kw. 2022 roku całkowita podaż warszawskiego rynku biurowego wyniosła 6,23 mln m kw., z czego 2,77 mln m kw. stanowiły obiekty zlokalizowane w centralnej części miasta. Od początku roku w Warszawie oddano sześć nowych biurowców o łącznej powierzchni 93 400 m kw. Wśród największych inwestycji znalazły się: Forest Tower (51 500 m kw.), Lixa C (19 400 m kw.), Skysawa (8500 m kw.) oraz Fabryka PZO II (5000 m kw.).

Na stołecznym rynku w budowie znajduje się obecnie 323 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego 201 800 m kw. znajduje się w strefach centralnych. Największe projekty w budowie to m.in. Varso Tower (66 300 m kw.), The Bridge (47 000 m kw.) oraz Skyliner II (38 000 m kw.), spośród których pierwszy zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku.

Na rynku biurowym można zaobserwować  napływ firm z Ukrainy, które chcą przenieść swój biznes do Polski. Wśród firm wchodzących do Polski szczególnie poszukiwane są elastyczne przestrzenie biurowe, które dają możliwości dostosowania powierzchni do aktualnej liczby pracowników.

Zgodnie z danymi Savills, na koniec marca 2022 r. współczynnik powierzchni niewynajętej w Warszawie wyniósł 12,2% i spadł o 0,5 pp. w ujęciu kwartalnym. W I kw. 2022 r. miesięczne stawki w najbardziej prestiżowych lokalizacjach strefy Centrum utrzymały się w przedziale 21-25,5 euro za m kw. miesięcznie, a na Służewcu – największym pozacentralnym obszarze biznesowym stolicy – wyniosły 13-15 euro za m kw. miesięcznie.

„Część najemców zainteresowana lokalizacjami centralnymi, ze względu na malejącą dostępność powierzchni i tym samym ograniczoną możliwość relokacji, a także z powodu coraz bardziej nieprzewidywalnych w swojej skali wzrostów kosztów aranżacji, może w najbliższym czasie częściej decydować się na przedłużenie obecnych umów najmu. Spadek dostępności powierzchni w ścisłym centrum miasta będzie postępował i w przyszłym roku może przełożyć się na odczuwalny wzrost czynszów, który obecnie dotyczy głownie czynszów bazowych i pozostawia jeszcze pole do negocjacji w zakresie zachęt dla najemców” – komentuje Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja właściciela, Savills.

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Polecane

“America first” przyciąga fabryki, ale zniechęca inwestorów kapitałowych

Dlaczego rynki finansowe nie kupują obietnic "America First" i...
Coś dla Ciebie
Wiadomości

Nowe priorytety najemców biurowych: ESG, elastyczność, pre-lety i dłuższe umowy

W ciągu ostatniego roku wyłoniło się kilka kluczowych czynników,...

Biura w Krakowie coraz droższe, ale wciąż poszukiwane – najemcy stawiają na jakość i lokalizację

Kraków pozostaje liderem regionalnych rynków biurowych z najwyższym poziomem nowej...

Kraków liderem regionalnych rynków biurowych – rośnie aktywność najemców

Kraków pozostaje liderem regionalnych rynków biurowych z najwyższym poziomem nowej...

Działka przy ul. Twardej 16A sprzedana za 29,6 mln zł. Środki zasilą masę upadłości ŚSM

Syndyk Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Marcin Kubiczek sprzedał działkę przy...

Polska ma najdroższe kredyty mieszkaniowe w całej UE

Rok temu polskie nowe kredyty mieszkaniowe były niemal najdroższe...

Wybrane kategorie