Paweł Olechnowicz: Fuzja z Lotosem osłabi pozycję rynkową Orlenu

Wchłonięcie Lotosu przez Orlen osłabi pozycję rynkową polskiego championa, tak twierdzi twórca gdańskiego koncernu.

– Połączenie Orlenu z Lotosem to nie jest ani fuzja, ani przejęcie, ponieważ prowadzi do rozdrobnienia Lotosu i jego likwidacji – mówi w rozmowie z MarketNews24 Paweł Olechnowicz wieloletni prezes Lotosu. – Jeżeli do tego dojdzie, to efektem będzie osłabienie Orlenu.

W połowie listopada Komisja Europejska przełożyła termin na realizację środków zaradczych przy fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos do 14 stycznia 2022 r. Według spółki kompleksowość procesu, przy bardzo wymagającym otoczeniu makro, wymaga dodatkowego czasu na negocjacje z partnerami, a rozmowy prowadzone są z dwoma potencjalnymi partnerami. Wcześniej termin na realizację środków zaradczych upływał 14 listopada.

– Orlen kupi tylko część gdańskiej rafinerii, w której będzie miał 70 proc. udziałów, natomiast partner który kupi 30 proc. udziałów będzie odpowiadał za 50 proc. rynkowej sprzedaży – dodaje P.Olechnowicz. – Ponieważ inne biznesy Grupy Lotos zostaną odsprzedane wejdzie konkurencja na polski rynek i dojdzie zarazem do osłabienia pozycji rynkowej Orlenu, co opisuję w książce „Dziwne przypadki polskiego menedżera”.