Pensje w Polsce rosną. Banki Leszka Czarneckiego wyraźnie tracą

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Gus podał dane z rynku pracy. Zarówno pensje jak i zatrudnienie cały czas rosną. Chiny ograniczyły zaangażowanie w obligacje USA. Getin i Idea Bank w centrum uwagi.

Pensje w Polsce rosną

Po trochę słabszych danych we wrześniu w październiku znów przyspieszył wzrost wynagrodzeń. Średnia pensja wyniosła 4921,40 złotego i jeżeli tempo zostanie utrzymane w przyszłym roku przekroczy na stał granicę 5000 zł. Stanie się to najprawdopodobniej również w tym, gdyż dane grudniowe zawierają premie roczne. Zatrudnienie rośnie z kolei o 3,2%. Biorąc pod uwagę ten parametr widzimy, że w dalszym ciągu jest jeszcze przestrzeń na dalszy spadek bezrobocia. Nie będzie on już jednak tak szybki jak w kolejnych latach. W sektorze przedsiębiorstw przybyło bowiem w ciągu miesiąca 2,4 tysiąca miejsc pracy.

Czy Chiny odwracają się od obligacji USA?

Chiński Ludowy Bank podał dane za wrzesień. Stan posiadania obniżył się o ponad 1%. Powodem tego ruchu jest obrona wartości juana. Ze sprzedawanych dolarów odkupywana jest waluta Chin co pozwala jej utrzymywać wartość. Kolejne miesiące pokażą czy była to sprzedaż tylko pod utrzymanie wartości pieniądza czy jest to coś o czym od jakiegoś czasu mówią analitycy czyli próba uniezależnienia się Państwa Środka od dolara na rzecz innych walut globalnych.

Banki Leszka Czarneckiego wyraźnie tracą

Po aferze związanej z opublikowaniem taśm, w których mowa była o płatnej protekcji pracę stracił prezes KNF. Banki biorące udział w nagraniu od tego czasu tracą gwałtownie na wartości.  NBP zapowiedział co prawda wsparcie płynnościowe dla Getinu i Idea Banku, ale nie spowodowało to wcale, że te dwa banki ustabilizowały swoją wartość. Dlaczego to ważne dla rynków? Nawet jeżeli banki te zostaną wykupione, bo w bankructwo banku większość analityków nie wierzy będzie to oznaczało po pierwsze najprawdopodobniej skorzystanie ze środków Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W rezultacie banki będą się musiały złożyć na tą kwotę lub zmniejszy się ogólne bezpieczeństwo systemu. To z kolei może się negatywnie przełożyć na złotego w przyszłości.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 11:00 – Strefa Euro – inflacja konsumencka,
  • 15:15 – USA – produkcja przemysłowa.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl